• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kişi başı günlük katı atık miktarı

Y.Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar kişi başı günlük katı atık miktarı ortalama ne kadardır? 1,1 kg/kişi/gün alabilir miyiz?

@Can Doğan

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Sayı: 16170
20 Şubat 2014

Saat: 10:00

Belediye Atık İstatistikleri, 2012

Belediyelerde 25,8 milyon ton atık toplandı
Tüm belediyelere uygulanan 2012 yılı Belediye Atık İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 2 950 belediyenin 2 894'ünde atık hizmeti verildiği tespit edildi. Atık hizmeti verilen belediyelerden, 2012 yılı yaz mevsiminde 14,6 milyon ton, kış mevsiminde 11,2 milyon ton olmak üzere toplam 25,8 milyon ton atık toplandığı belirlendi.

Kişi başı günlük ortalama belediye atık miktarı 1,12 kg olarak hesaplandı
Anket sonuçlarına göre 2012 yılında belediyelerde toplanan kişi başı günlük ortalama atık miktarı, yaz mevsimi için 1,14 kg, kış mevsimi için 1,09 kg, yıllık ortalama ise 1,12 kg olarak hesaplandı.

Belediye atıklarının %60’ı düzenli depolama tesislerine gönderildi

Atık toplama ve taşıma hizmeti verilen belediyelerde toplanan 25,8 milyon ton atığın, %59,9’u düzenli depolama tesislerine, %37,8'i belediye çöplüklerine, %0,6'sı kompost tesislerine gönderildi, %1,7 ise diğer yöntemler ile bertaraf edildi.

Ekli dosyayı görüntüle 11073

Ekli dosyayı görüntüle 11074

Ekli dosyayı görüntüle 11075

@cilgincevreci

Neye göre kime göre hangi mevsime göre 1.1 kg/kişi/gün??
Proje yapmayalı uzun zaman oldu yine de aklıma bu sorular geldi ama okuduğum makalelerde genelde bu rakamı görüyorum tabi :)

Bende aynı projeyi yapıyorum günlük kişi başı atık miktarını TÜİK den buldum daha sonra projeyi yaptığım il de bulunan katı atık bertaraf tesisi ile görüştüm.Bulduğum bilginin doğruluğunu onayladım.Katı atık bertaraf sahası tasarımı yapıyorsanız size sıkıştırılmış çöpün özgül ağırlığı(compacted specific weight of solid waste in landfill) da lazım olacaktır.Tamamen yaptığınız işleme göre değişilik gösterdiğini(mesela çöpü ne kadar sıkıştırdığınız) ama ortalama bir değer olarak 0,7 ton/m3 olarak alabileceğimi söylediler.Bu bilgi ise İSTAÇ saha baş mühendisi sevgili Kemal DOĞAN'dan.Kolay gelsin :)