Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kişi başı günlük katı atık miktarı

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar kişi başı günlük katı atık miktarı ortalama ne kadardır? 1,1 kg/kişi/gün alabilir miyiz?
   
 2. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

 3. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=16170

  Sayı: 16170
  20 Şubat 2014

  Saat: 10:00


  Belediye Atık İstatistikleri, 2012

  Belediyelerde 25,8 milyon ton atık toplandı
  Tüm belediyelere uygulanan 2012 yılı Belediye Atık İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 2 950 belediyenin 2 894'ünde atık hizmeti verildiği tespit edildi. Atık hizmeti verilen belediyelerden, 2012 yılı yaz mevsiminde 14,6 milyon ton, kış mevsiminde 11,2 milyon ton olmak üzere toplam 25,8 milyon ton atık toplandığı belirlendi.

  Kişi başı günlük ortalama belediye atık miktarı 1,12 kg olarak hesaplandı
  Anket sonuçlarına göre 2012 yılında belediyelerde toplanan kişi başı günlük ortalama atık miktarı, yaz mevsimi için 1,14 kg, kış mevsimi için 1,09 kg, yıllık ortalama ise 1,12 kg olarak hesaplandı.

  Belediye atıklarının %60’ı düzenli depolama tesislerine gönderildi

  Atık toplama ve taşıma hizmeti verilen belediyelerde toplanan 25,8 milyon ton atığın, %59,9’u düzenli depolama tesislerine, %37,8'i belediye çöplüklerine, %0,6'sı kompost tesislerine gönderildi, %1,7 ise diğer yöntemler ile bertaraf edildi.

  Eki Görüntüle 11073

  Eki Görüntüle 11074
  Eki Görüntüle 11075

   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Projelendirme sırasında 1,1 kg gibi alınabiliyor diyebiliyorum.
   
 5. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

  bu daha iyiymiş ​
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 6. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Neye göre kime göre hangi mevsime göre 1.1 kg/kişi/gün??
  Proje yapmayalı uzun zaman oldu yine de aklıma bu sorular geldi ama okuduğum makalelerde genelde bu rakamı görüyorum tabi :)
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 7. serdaraykan

  serdaraykan CMNet Üyesi

  TuncayAlbayrak08 bunu beğendi.
 8. Hande Öztürk

  Hande Öztürk CMNet Üyesi

  Bende aynı projeyi yapıyorum günlük kişi başı atık miktarını TÜİK den buldum daha sonra projeyi yaptığım il de bulunan katı atık bertaraf tesisi ile görüştüm.Bulduğum bilginin doğruluğunu onayladım.Katı atık bertaraf sahası tasarımı yapıyorsanız size sıkıştırılmış çöpün özgül ağırlığı(compacted specific weight of solid waste in landfill) da lazım olacaktır.Tamamen yaptığınız işleme göre değişilik gösterdiğini(mesela çöpü ne kadar sıkıştırdığınız) ama ortalama bir değer olarak 0,7 ton/m3 olarak alabileceğimi söylediler.Bu bilgi ise İSTAÇ saha baş mühendisi sevgili Kemal DOĞAN'dan.Kolay gelsin :)
   
Kişi başı günlük katı atık miktarı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. katı atık stajı

  Arkadaşlar ben i 3.sınıf öğrencisiyim, lab stajı yapmak istiyorum ve bunuda katı atık üzerine yapmak istiyorum.Bana önerebilceğiniz staj yerleri varmı? Varsa çok makbule geçer:D Not:İstanbul ve Ankara tercihimdir:)
 2. Katı Atık Geri Kazanım (Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti)

  2004 2020 Yılları Arası Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti Barnet, Camden, Enfield, Hackney, Haringey, Islington, Kuzey Londra Atık I˙daresi, Waltham Forest Kuzey Londra’da Atıklar Konusunda Yeni Bir Düsünce Tarzı Biz, Kuzey Londra’daki sekiz yerel yönetim olarak atık konusunda yeni bir düsünce tarzı gelistirmek için ortak çalısmalar yürütmekteyiz... Atıklar neden...
 3. Katı atık yönetimi

  Arkadaşlar merhaba, Prof. Dr. Mehmet Borat'ın katı atık yönetimi ders notlarına ihtiyacım var. yardımcı olabilirseniz sevinirim.İyi günler.
 4. Katı atık bertarafı

  Arkadaşlar ben katı atık bertarafı üzerine bir sunum yapacağım . Konuyla ilgili elinde video,slayt,sunum(örnek almam için),yazı vs... olan arkadaşlarımız varsa yardımcı olabilir mi lütfen ?
 5. Katı atık aktarma istasyonuna gelen araçların atık taşıma maliyeti

  Merhaba, Yüksek lisans tezimde uzatma aldım :( Taşıma maliyeti konusunda da eklemeler yapacağım.:ckskc: Katı atık aktarma istasyonuna gelen araç tipleri, atık taşıma maliyetleri vs ile ilgili bilgisi olan var mı? Makale yada belediyeler'de çalışan arkadaşlar belki sizin bilginiz vardır :okyrm: