Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kişi başı günlük katı atık miktarı

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

1. cilgincevreci

cilgincevreci CMNet Üyesi

Arkadaşlar kişi başı günlük katı atık miktarı ortalama ne kadardır? 1,1 kg/kişi/gün alabilir miyiz?

2. Can Doğan

Can Doğan CMNet Üyesi

3. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=16170

Sayı: 16170
    20 Şubat 2014

Saat: 10:00

Belediye Atık İstatistikleri, 2012

Belediyelerde 25,8 milyon ton atık toplandı
    Tüm belediyelere uygulanan 2012 yılı Belediye Atık İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 2 950 belediyenin 2 894'ünde atık hizmeti verildiği tespit edildi. Atık hizmeti verilen belediyelerden, 2012 yılı yaz mevsiminde 14,6 milyon ton, kış mevsiminde 11,2 milyon ton olmak üzere toplam 25,8 milyon ton atık toplandığı belirlendi.

Kişi başı günlük ortalama belediye atık miktarı 1,12 kg olarak hesaplandı
    Anket sonuçlarına göre 2012 yılında belediyelerde toplanan kişi başı günlük ortalama atık miktarı, yaz mevsimi için 1,14 kg, kış mevsimi için 1,09 kg, yıllık ortalama ise 1,12 kg olarak hesaplandı.

Belediye atıklarının %60’ı düzenli depolama tesislerine gönderildi

Atık toplama ve taşıma hizmeti verilen belediyelerde toplanan 25,8 milyon ton atığın, %59,9’u düzenli depolama tesislerine, %37,8'i belediye çöplüklerine, %0,6'sı kompost tesislerine gönderildi, %1,7 ise diğer yöntemler ile bertaraf edildi.

Eki Görüntüle 11073

Eki Görüntüle 11074

Eki Görüntüle 11075

cilgincevreci bunu beğendi.
  4. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Projelendirme sırasında 1,1 kg gibi alınabiliyor diyebiliyorum.

5. Can Doğan

Can Doğan CMNet Üyesi

bu daha iyiymiş ​

cilgincevreci bunu beğendi.
  6. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

Neye göre kime göre hangi mevsime göre 1.1 kg/kişi/gün??
    Proje yapmayalı uzun zaman oldu yine de aklıma bu sorular geldi ama okuduğum makalelerde genelde bu rakamı görüyorum tabi :)

Melih Coşar bunu beğendi.
  7. serdaraykan

serdaraykan CMNet Üyesi

TuncayAlbayrak08 bunu beğendi.
  8. Hande Öztürk

Hande Öztürk CMNet Üyesi

Bende aynı projeyi yapıyorum günlük kişi başı atık miktarını TÜİK den buldum daha sonra projeyi yaptığım il de bulunan katı atık bertaraf tesisi ile görüştüm.Bulduğum bilginin doğruluğunu onayladım.Katı atık bertaraf sahası tasarımı yapıyorsanız size sıkıştırılmış çöpün özgül ağırlığı(compacted specific weight of solid waste in landfill) da lazım olacaktır.Tamamen yaptığınız işleme göre değişilik gösterdiğini(mesela çöpü ne kadar sıkıştırdığınız) ama ortalama bir değer olarak 0,7 ton/m3 olarak alabileceğimi söylediler.Bu bilgi ise İSTAÇ saha baş mühendisi sevgili Kemal DOĞAN'dan.Kolay gelsin :)

Kişi başı günlük katı atık miktarı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. katı atık stajı

Arkadaşlar ben i 3.sınıf öğrencisiyim, lab stajı yapmak istiyorum ve bunuda katı atık üzerine yapmak istiyorum.Bana önerebilceğiniz staj yerleri varmı? Varsa çok makbule geçer:D Not:İstanbul ve Ankara tercihimdir:)
  2. Katı Atık Geri Kazanım (Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti)

2004 2020 Yılları Arası Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti Barnet, Camden, Enfield, Hackney, Haringey, Islington, Kuzey Londra Atık I˙daresi, Waltham Forest Kuzey Londra’da Atıklar Konusunda Yeni Bir Düsünce Tarzı Biz, Kuzey Londra’daki sekiz yerel yönetim olarak atık konusunda yeni bir düsünce tarzı gelistirmek için ortak çalısmalar yürütmekteyiz... Atıklar neden...
  3. Katı atık yönetimi

Arkadaşlar merhaba, Prof. Dr. Mehmet Borat'ın katı atık yönetimi ders notlarına ihtiyacım var. yardımcı olabilirseniz sevinirim.İyi günler.
  4. Katı atık bertarafı

Arkadaşlar ben katı atık bertarafı üzerine bir sunum yapacağım . Konuyla ilgili elinde video,slayt,sunum(örnek almam için),yazı vs... olan arkadaşlarımız varsa yardımcı olabilir mi lütfen ?
  5. Katı atık aktarma istasyonuna gelen araçların atık taşıma maliyeti

Merhaba, Yüksek lisans tezimde uzatma aldım :( Taşıma maliyeti konusunda da eklemeler yapacağım.:ckskc: Katı atık aktarma istasyonuna gelen araç tipleri, atık taşıma maliyetleri vs ile ilgili bilgisi olan var mı? Makale yada belediyeler'de çalışan arkadaşlar belki sizin bilginiz vardır :okyrm: