Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kişi başına yarım ton çöp

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Közen tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Közen

  Fatih Közen CMNet Üyesi

  Kişi başına yarım ton çöp
  Almanya'da 2010 yılında bir kişinin ortalama 450 kilogram çöp ürettiği açıklandı. Birçok şehirde çöplerin ayrılması sayesinde bu atıklarının yarısı yeniden değerlendirildi.

  slide.jpg

  Güncelleme: 08:03 TSİ 14 Aralık. 2011 Çarşamba
  Merkezi Wiesbaden kentinde bulunan Federal İstatistik Dairesi, Almanya'da yaşayan her insanın yılda ortalama yarım ton çöp ürettiğini açıkladı. 2010 yılında kişi başına 450 kg çöp, çeşitli konteyner ve çöp bidonlarına atıldı. Tüm hanelerden 2010 yılında toplanan çöpün ağırlığı ise 36 milyon 800 bin ton. Federal İstatistik Dairesi'ne göre bu çöplerin yarısı yeniden değerlendirildi. Ortaya çıkan yıllık çöp miktarı, yıllardır büyük değişiklikler göstermedi. 2009 yılında kişi başına düşen çöp miktarı 2010 yılındakinden 5 kg fazla iken, 2008 yılında 2 kg daha azdı.

  Salı günü yapılan açıklamada kişi başına düşen 450 kilogramlık çöpün, 197 kilogramını evde ortaya çıkan her türlü çöp ve ev eşyası oluştururken, 143 kilogramını kağıt, ambalaj veya cam, 107 kilogramını organik atıklar ve 2 kilogramını da boya atıkları ile pillerin oluşturduğu bildirildi. Almanya'da çöplerin ayrılması sayesinde, gübre olabilecek besin atıklarından oluşan organik çöple yeniden değerlendirilebilir olan atıklar, tüm çöpün yüzde 56'sını oluşturuyor. Yeniden değerlendirilebilir olanlar arasında en fazla çöpü, 5 milyon 900 bin tonla eski kağıt, ardından 2 milyon 500 bin tonla ambalaj ve 1 milyon 900 bin ton ile cam atıklar oluşturuyor.
   
Kişi başına yarım ton çöp konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre mühendisi izgaranın başına geçti

  Aşğaıdaki haberi bir sitede tesadüfen buldum. Ne diyeceğimi bilemedim. Sizinle paylaşamak istedim. Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesini bitirerek “ Çevre Mühendisi olan İbrahim Çakın “ Ben kravat takıp koltukta oturmak yerine önce hayatı öğreneceğim “ diyerek merak ettiği Köftecilikte karar kıldı. Mühendisim ama hayat tecrübem yok dedi “Çevre Mühendisi Izgaranın...
 2. ÇASGEM'in başına bişey mi geldi?

  ÇASGEM'i neredeyse her gün arayıp bir sonraki İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitiminin ne zaman düzenleneceğini soran biri olarak son 1 haftadır yoğunluk nedeniyle arayamadım. Önceleri birilerine bağlar eğitim düzenlenip düzenlenmeyeceğiyle ilgili bir şeyler söylerlerdi hiç yoktan. Sonra kimse yoksa bile güvenlik cevap verirdi. 2 gündür telefon da düşmüyor. Bilgisi olan var mı?
 3. Mesleğimiz için basına sesleniyoruz

  Odamızdan gelen diğer mail aşağıdaki gibidir. Değerli Üyelerimiz, 21 Kasım 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmeliği‘nin değiştirilmesi için çalışmalarımız sürmektedir. Bu kapsamda, üye toplantılarımız gerçekleştirilmekte ve sürecin güçlü ve uzun vadeli yürütülmesi adına üyelerimizden gelen görüşlerle...