• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Klorlanan suda bulanıklık kaç ntu olmalı ki problem olmamalı?

bayrampolat04

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
koza altin. A.S.
arkadaslar calistigim isyerinde paket isme suyu aritma tesisi mevcut. gunluk yaklasik 10-15 bin m3 su u
aritmaktadir. Aritim sonrasinda dezenfektan olarak UV kullaniliyor. ben UV den sonra son bir klorlama unitesini eklemek isterim. benim suyun bulaniklik degeri en az kac NTU olmali ki suda herhangi bir sorun olmasin. yada eyer benim bulaniklik degeri kac NTU olursa sudaki AKM ler ile dozlanacak klordan dolayi kanserojen etki yaratan yan urunler olusur... bilen arkadaslar varsa bu konuda yardimci olabilirlermi???? sag olun.....

Bayram Bey klor vermekteki amacınız nedir? Arıtma çıkışında halen bulunan organiklerin dezenfeksiyonu mu yoksa hatlarda oluşma ihtimali olan kaçaklardan dolayı mı?

Tabikide yapilacak klorlamanin amaci sonradan kacaklardan dolayi suya karisma ihtimali olan pis sulardir. Zaten aritmanin cikisinda UV ile dezenfekte saglanmaktadir. Fakat temiz su hatlarina sonradan pis su karisma ihtimaline karsi suda bir bakiye klor olsun istedim....

Bulanıklığı gidermeniz gerekir ki hem UV sitemi işlevini yerine getirsin bulanıklık olursa bakteriyel problemlerinin devam eder

Bayram bey arzu ederseniz bir belediyenin içmesuyu arıtma tesisde çalışan arkadaşımla görüştürebilirim sizi. Sonuç elde ederseniz bizimle de paylaşırsınız.

Standartlarda 5NTU üstü olmamalıdır. Bu değerin üstünde bulanıklık var ise klor dezenfektan verimi de düşecektir. Yan ürünlere değinecek olursak suda ki toplam klordan serbest kloru çıkarırız bağıl kloru elde etmiş oluruz . Eğer bağıl klor ile serbest klor arasında 0,2 ppm den fazla bir değer görürsek suda kloramin var diyebiliriz. Kloramin dezenfektan olmayıp klor gibi kokar ama bizi yanıltır. Dolayısıyla yan ürünler için toplam ve serbest klor değerlerini bilmek gerekir.