Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koagülasyon / renk giderme / bitirme projesi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Fatih D. tarafından paylaşıldı.

1. Fatih D.

Fatih D. CMNet Üyesi

Öncelikle merhabalar herkese,

Bitirme projemde Koagülasyon ve Flokülasyon işlemi ile Tekstil atıksuyunda renk giderimi yapacağım yalnız tasarım konusunda bir takım problemlerim var. Önerilerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum;

Q: 3000 m3/gün
    KOİ : 1200 mg/lt
    AKM: 250 mg/lt
    Renk: 1350 mg.lt/lt
    Ph: 11

Koagülant: Alüm
    Alüm dozu: 300 mg/L
    Ph: 6,5-7

Hızlı karıştırma: 5 dak ve G: 400 1/s
    Yavaş karıştırma: 30 dak ve G: 80 1/s

Çökelme: Diktörtgen veya dairesel kesit
    Bekletme süresi: 2,5 saat

Çamur yoğunlaştırma için bekletme süresi: 12 saat
    Koagülasyon çamuru için: Dekantör kullanılacaktır

Nötralizasyon için: % 50'lik d= 1,4 g/ml H2S04 kullanılacaktır.

Koagülasyon verimi;
    KOİ : % 96
    AKM : % 98
    Renk : % 99

Teşekkürler..

2. Nuri Kartal

Nuri Kartal CMNet Üyesi

elimde tekstil ile çalışılmış bir bitirme var umarım yardımı olur

Fatih D. ve İ.Ercan bunu beğendi.
  3. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Dostum koagülasyon-flokülasyonla 1200 mg/lt KOİ yi %96 giderimle 48 mg/lt'ye düşüremezsin.Renk gideriminde sadece Alumla %99 giderimde fantazi olabilir.Zaten koagülasyon-flokülasyon ve çökeltim havuzlarının tasarımı verime göre yapılmaz.

4. Fatih D.

Fatih D. CMNet Üyesi

Nuri Hocam çok teşekkür ederim..

Çağrı Hocam, açıkcası tasarımın verime göre yapılıp yapılmadığını da bilmiyordum. Hocamın vermiş olduğu verileri direkt buraya yazdım. Birincisi niye verime göre yapılmadığını yada neye göre yapıldığını, ikincisi % 96 verimle 48 mg/lt ye niye düşürülemeyeceğini açıklarsanız benim için daha yapıcı olur.

5. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Şimdi atıksuyunuz muhtemelen endüstriyel bir atıksu.Endüstriyel atıksuların karakteristiklerinde ciddi dalgalanmalar olur.Bugün atıyorum 1200 mg/lt KOİ gelir birgün 2000 mg/lt KOİ gelir.Tasarımı 1200'e göre yaptın napacaksın?Lisanstan hatırladığım kadarıyla hızlı karıştırma ünitesini hidrolik alıkonma süresi ve hız gradyanına,yavaş karıştırma ünitesi tasarımını hidrolik alıkonma süresi ve hız gradyanına ve çökeltim havuzu tasarımını yüzeysel hidrolik yük ve hidrolik alıkonma süresine göre tasarlarsın. Onuda geçtim kimyasal arıtmada verimi etkiliyen asıl kriter kimyasal dozundur.Kimyasal dozunu artırarak azaltarak kısmen istediğin verimi elde edersin.Kısmen diyorum çünkü çözünmüş KOİ kimyasal arıtmada kolay giderilmez.Kimyasal arıtmada ağırlıklı partiküler ve kolloidal formdaki KOİ'yi giderirsin.Ciddi bir çözünmüş KOİ bakiyen kalır.Bu yüzden % 96 verimle 48 mg/lt ye biraz zor.Şuan tahminim mevzuatta endüstriyel atıksu deşarj standartlarında 100 mg/lt KOİ altında bir standart yoktur.Sadece koagülasyon flokülasyonla deşarj standartını sağlayan çok nadirdir diye düşünüyorum.

Hande Öztürk ve Fatih D. bunu beğendi.
  6. Fatih D.

Fatih D. CMNet Üyesi

Teşekkürler hocam,

Acaba, Pamuklu tekstil atıksularında "ince ızgarada" tutalan katı madde miktarı ne kadardır ve AKM giderimi literatür olarak ne kadardır bilginiz var mı hocam?

Koagülasyon / renk giderme / bitirme projesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Krom (VI) Giderme

1. DENEYİN AMACI Sudaki Cr+6 değerlikli kromun önce düşük pH’ta Cr+3 değerliğine indirgenmesi ve daha sonra yüksek pH değerinde çöktürülmesidir. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ 2.1. Genel Bilgi Krom, çeliğin sertleştirilmesinde, paslanmaz çelik üretiminde ve çeşitli alaşımların eldesinde kullanılır. Özellikle otomobil parçalarında ve kesici aletlerde korozyon önleyici kaplama olarak kullanımı da...
  2. Koagülasyon çamuru

merhaba ark.lar bitirme tezimin konusu koagülasyon çamurlarının adsorbent olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi...bununla ilgili elinizde döküman ya da kaynak ismi varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim... teşekkürler...
  3. Koagülasyon-flokülasyon tasarımı

Merhaba arkadaşlar, Debisi 625000 m3/gün ve ön arıtma yapan (kaba ve ince ızgara- kum tutucu) bi evsel atıksu arıtma tesisine AKM giderimi için koagülasyon flokülasyon tankı ilave etmek yüksek maliyetli mi olur? Bunun yanında tasarımın nasıl yapıldığını bilen var mı? Ya da yerine ön çöktürme ilave edilse ne kadar çamur çıkar? Tasarım konusunda yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler..
  4. Bitirme projesi

Merhablar. Bitirme projemin konusu Organize sanayi bölgelerinde Plastik ve Kauçuk endüstrilerinde atık yönetiminin incelenmesi. Konuyla ilgili genel bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Teşekkürler
  5. Yağ giderme konusunda cpi seperatörü çözümü ..

Yağ Giderme Konusunda CPI Seperatörü Çözümü ..