Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koli basili (e. coli) bakterisinden mazota yakın yakıt üretildi.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ercan Selvi tarafından paylaşıldı.

 1. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  Genetik yapısı değiştirilen koli basili (e. coli) bakterisi, şekeri, mazota çok yakın bir yakıta dönüştürüyor.
  Bu işlemin kapsamı büyütülebilirse, bu sentetik yakıtın fosil yakıt enerjisine alternatif olabileceği düşünülüyor.
  Sonuçları 'Proceedings of the National Academy of Sciences' dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekipte yer alan Prof. John Love şöyle diyor: "Biyoyakıtlar gibi ikame yakıtlar yerine, yedek bir fosil yakıt geliştirdik. Amaç; araba üreticilerinin, tüketicilerin ve akaryakıt bayilerinin değişikliği fark etmemesi."
  BİYO-FOSİL-YAKIT
  Dünya genelinde biyoyakıt kullanımı artıyor. Avrupa Birliği'nde 2020 yılında bitkisel akaryakıt tüketme oranının % 10'a çıkarılması hedefleniyor.
  Ancak biyodizel ve biyoetanol türü yakıtlar bütün modern motorlarda kullanılamıyor. Motorların çoğunluğunda kullanılabilmeleri için, % 5 ila 10'unun petrol ile harmanlanması gerekiyor.
  E. coli bakterisi ile üretilen yakıt ise bambaşka özelliklere sahip. Sentetik biyoloğu Prof. Love bunu şöyle açıklıyor: "Yaptığımız, tam olarak modern motorlara uygun yapıda ve gerekli bileşime sahip yakıt üretmek. İsterseniz buna biyo-fosil-yakıt deyin."
  BBCTurkçe'nin haberine göre, Shell şirketi ile İngiltere'deki kamu destekli düşünce kuruluşu Biyoteknoloji ve Biyoloji Bilimleri Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen araştırmada kullanılan E. coli türü, normal koşullarda şeker alıp yağa dönüştürür.
  Sentetik biyoloji aracılığıyla bakterinin hücre mekanizmasını değiştiren bilimciler, şekerin sentetik yakıt moleküllerine dönüştürülmesini başardı. Böylece bakteri, adeta bir yakıt fabrikası haline geldi. Ancak ortaya bir yemek kaşığı alkan çıkması için yaklaşık 100 litre bakteri gerektiği anlaşıldı.
  Endüstriyel üretime geçmek için miktarı artırmaları gerektiğini belirten Prof. Love, bunun gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini anlamak için 3-5 yıl çalışacaklarını belirtiyor. Bu süre zarfında, bakterinin insan veya hayvan atıklarını yakıta dönüştürüp dönüştüremeyeceği de incelenecek.
  'SİHİRLİ DEĞNEK DEĞİL'
  Biyoyakıtlar, fosil yakıtlara karşı yeşil alternatif olarak ortaya çıktı.

  Petrol ve mazot tüketildiğinde, Dünya'nın derinliklerinde birikmiş olan karbondioksitin atmosfere karışmasına yol açıyor. Biyoyakıtlar ise sadece bitkilerin atmosfere saldığı miktarda karbondioksit yayıyor.
  Ancak biyoyakıt üretmek için kullanılan tarım mahsüllerinin yetiştirilmesi sırasında harcanan enerji de 'karboz ayak izi' hesabına dahil ediliyor. Bu nedenle, biyoyakıtların tıklayın zararlı olduğu görüşleri de dile getiriliyor.
  Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House tarafından yayınlanan raporda, biyoyakıtların masraflı olduğu ve küresel iklim üzerinde fosil yakıtlara göre daha olumsuz etkide bulunduğu öne sürülüyor.
  İngiltere hükümetine biyoyakıtlar konusunda danışmanlık yapan Geraignt Evans, bakteri temelli yakıt üretiminde de bu tür etkenlerin göz önünde bulundurulması gerektiği görüşünde. İleri sürülen yöntemle, mazot üretimi potansiyelinin genişlediğini belirten Evans, "Yine de bunun topraktan geldiğinin ve sürdürülebilirliğinin üzerinde dikkatlice durmalıyız. Bu bir sihirli değnek değil, alet çantasındaki başka bir alet" diyor.
   
  Hamdiye Güzel bunu beğendi.
Merhabalar; Çevre Görevlisi Eğitimini uzun zamandır takip ediyorum ve hala bir açıklama yok. Aradığımızda yakın zamanda açıklanacaktır deniliyor. Mail attığımızda dönüş yapılmıyor. Çok saçma bir kayıt olma sistemi kurulmuş ve çok...
20 Mart 2017
1
0
1. bölümdeki ilgili numaraları aradığınızda saniyeler içinde çözüyorlar. [ATTACH]
22 Mart 2017
4
1
hala çözülemedi Hakan Bey... Teşekkürler @Hakan ABAŞ [ATTACH]
24 Mart 2017
13
0
Sadece basit bir tarama ile saniyeler içinde 2000 e yakın veriye ulaşılabildim. Kaynak konusunda çok sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum. Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.
29 Kasım 2016
8
0
peki biriken stoklar nasıl eritilecek? merhaba, konuyla ilgili bilgi sahibi olan var mı? görüntüdeki ihracat sekmesini kullanan var mı?
25 Ağustos 2016
4
0
mrb arkadaşlar online.cevre.gov.tr de kısa bir zaman önce il çevre den talep ettiğim kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaptığımda kullanıcı aktif değil hatası alıyorum. bu konuda bilgisi olan varmı bu sorunu nasıl çözebilirim ? yardımcı...
22 Mart 2017
4
0
Hocam şu an GFB başvurusu aşamasındayız.Eksiklik olarak bunu bildirdiler bize Bakın buraya eklememiz gerekiyor
24 Mart 2017
10
0
@Olgaç Sürmelihindi atık yağ beyan formunu bilmiyordum çok tesekkurler gercekten. peki bir şey sorabilir miyim? ambalaj beyanlarında ne kadar miktarda ambalaj atıklarımızın lisaslı firmaya gönderdiği hakkında bir bilgi verecek miyim? ambalaj...
6 Ocak 2017
11
1