• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kompresör bacalarıda emisyon konulu il uygunluk yazısına tabi mi?

Ümmi AYDIN

Kayıtlı Kullanıcı
Emisyon Konulu İl Uygunluk Yazısı alınırken kompresör bacalarınında 1,5 m ykseklikte olma şartı aranıyor mu? Çevre İzin sürecinde de bu bacalarda ölçüm yaptırılıyor mu?
Bununla ilgili yönetmelikte net bir ayrım bulamadım. Mevzuatta bu konuda bir tamınlamı var mı?

Kompresör tanımının bu sistem için neden kullanıldığını hala anlayamamakla birlikte, örnekteki sistemde yer alan emisyon kaynağı "içten yanmalı motordur"

SKHKKY Ek-5 - 7) İçten yanmalı motorlar - 7.1) Gaz motorları bölümünde yer alan emisyon sınır değerlerine tabii, doğal olarak baca sisteminin Ek-4'e uygun olması lazım. Yani egzoz/baca sisteminin atmosfere dik olması ve sistemin ısıl gücüne bağlı olarak belirlenecek yükseklik şartını sağlaması gerekir. Diye düşünüyorum...

Doğalgazlı değil, yani yakıt tüketiminden kaynaklanan emisyonun atılması amacıyla yapılmış bir baca değil.
Komresör boğulmasın diye ısının dışarı atılması amacıyla koyulmuş. Bakım ekibi, ekipmanın uzun ömürlü olması için koyulduğunu belirtti (Makineci olmadığım için yanlış ifade etmiş olabilirim bana aktarılan kadarı ile anladığım bu)

@Muharrem

Üretici firma o tanımı kullanıyor. Teknik açıdan detaylı bilgim yok.

@Ümmi AYDIN

İşletmemizde 10 adet kompresör bulunuyor fakat bacaları yok. Çevre İzni aşamasında Çevre Müdürlüğü tarafından herhangi bir şey istenmedi. Ama bir baca mevcutsa bakış açıları değişiyor memurların. İl müdürlüğünden gelecek memurun değerlendirmesine kalıyor sizin baca sanırım..