Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kömür Cürufları

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında yadigar can tarafından paylaşıldı.

1. yadigar can

yadigar can CMNet Üyesi

Arkadaşlar kömür cürufları asfaltlarda dolgu maddesi olarak kullanılabiliyormuş bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilirler mi?

mamala53 bunu beğendi.
  2. cemba82

cemba82 CMNet Üyesi

Tam emin değilim ama dolgu malzemesinden ziyade asfaltın karıldığı fırınların içine mıcır malzemesiyle birlikte katıldığını duymuştum. Yanı sıra döner fırınlarda klinker katkısı olarak da kullanılabilmekte.

3. yadigar can

yadigar can CMNet Üyesi

peki firmalar bu oluşan cürufları verebiliyorlar mı bu işi yapanlara?

4. cemba82

cemba82 CMNet Üyesi

Asfalt plenti tesisleriymiş asfalt yapılan o tesisler. Sordum bir kaç kişiye ama kimse doğrudur asfalt tesisinde kullanılır demedi.
    İkincisi de eğer kömür cürufu diye bahsettiğiniz madde apartman vb. kazanlarından çıkan atık kül ise bunu yine çimento fabrikaları alıyor. Yakınınızda lisanslı bir çimento fabrikası ya da benzeri özelliklerde döner fırını olan başka bir tesis ya da beton santrali varsa onlara bir sorun derim.

Peki firma dediğiniz tedarikçinin nasıl bir tesisi var onu öğrenebilir miyiz? Ne türden bir prosesten çıkıyor bu madde, o kısmı da önemli.

5. yadigar can

yadigar can CMNet Üyesi

tesis zeytin işletmesi buhar kazanından kaynaklı cüruf. kömür kullanılıyor.

6. cemba82

cemba82 CMNet Üyesi

Anladım, tesisin yakınlarında bir çimento fabrikası varsa onlar kabul edebilir diye düşünüyorum.

7. Meril San

Meril San CMNet Üyesi

arkadaşlar kömür cüruflarının depolanması için belediyeye başvuru yapacağım analizlerimi yaptırdım fakat atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmeliğe göre kömür cürufunun kodunu bulamadım bu konuda bilgisi olan varmı hangi kategoriye giriyor acaba?

8. Erkan Karakaya

Erkan Karakaya CMNet Üyesi

Kömür Cürufları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kömür çeşitleri

TÜVENAN KÖMÜR: Tüvenan kömür, bir kömür ocağından çıkarılıp hiçbir işleme tabi tutulmayan ham kömürdür. KRİBLE KÖMÜR: Krible kömür, ayıklama ve eleme işlemine tabi tutulmuş tüvenan kömürdür. ELENMİŞ KÖMÜR: Elenmiş kömür, belli delik aralıklı eleklerden elenmiş ve belli boyut sınırları arasında sınıflandırılmış kömürdür. TEMİZLENMİŞ KÖMÜR: Temizlenmiş kömür, yaş veya kuru bir sistemle...
  2. "Kömür çözüm değil"

Aliağa'da yapılması planlanan termik santrale karşı tepkiler büyüyor.. Kimya Mühendisleri Odası Aliağa’da yapılmak istenen termik santrallerin yalnızca Aliağa için değil, İzmir ve Kuzey Ege kıyıları, hatta bölgenin tamamında büyük bir çevresel felaket yaratacağı uyarısında bulundu. EGEÇEP, İMECE Derneği, EDP ve TEMA Vakfı temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada, Şube Başkanı İrfan...
  3. Linyit kömür madeni

Arkadaşlar danışmanlığını yaptığım - Kömür madeninde 163 kişi çalışmakta - Sıvı atıklarını köy kanalizasyona vermekteler. - Ocaktan çıkan suların dinlendirmesi için iki gözlü havuz yapılmış - Araç ve makinelerin bakım ve onarımını servislerde yaptırıyorlar - İki tane jeneratörleri var - Kömürleri tesiste paketliyorlar . - İl müdürlüğü tesise 2007 yılında emisyondan muaf olduklarına dair yazı...
  4. Kömür cürufu

kömür kazanından çıkan kömür curuflar ne yapılmalı. bunlar için analiz yaptırılmalı mı yaptırılacaksa hangi analiz(ek3 mü ek 2 mi) ? ruhsatlı harfiyat alanlarına verilmesi doğru mudur?