• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kömürde radyoaktivite analizi

Adem Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Polat Enerji
Herkese merhabalar, Sizlere bir sorum olacaktı,

Kütahyada bir Termik Santralde Çalışıyorum, Biliyorsunuz santralimiz kömür yakıtlı ve kömürde içerisinde azda olsa bir miktar doğal radyoaktif elementler içerir, bacadan yanma sonucu bu radyo aktif elementler çevreye serpilebilir, bu nedenle periyodik olarak kömürde radyoaktivite analizi yapmamız gerekli mi gerekliyse perıiotları nedir? Bu konu hakkında bir bilgisi olan var mı yada bilgi alabileceğim bir kaynak bilen varmı ?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum,
Herkese kolay gelsin iyi çalışmalar

Çevre mevzuatında yakıtlarla ilgili kısıtlamalar (tabiki atıkları hariç tutarak söylüyorum) ;

1- Isınma amaçlı kullanılan yakıtlar için; Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği ve yönetmelik merkezli çıkarılan tebliği, genelge ve MÇK kararları ile,
2- Sıvı yakıtların kükürt içeriği ile ilgili olarak; Bazı Akaryakıt Türlerindeki Kükürt Oranının Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik ile,
3- İthal edilen yakıtlarla ilgili olarak; İthal Katı Yakıtlar Genelgesi ile,
düzenlenmiştir.

Maalesef bunlar dışında yakıtlarla ilgili genel bir kontrol mekanizması bulunmamakla birlikte özel çalışmalar sonucunda MÇK kararı ile kısıtlama ve belirli kriterler getirmek aslında mümkün. Fakat ben böyle bir kararı hiç duymadım/bilmiyorum.

Tesisiniz muhtemelen emisyon sınır değerleri açısından Büyük Yakma Tesisleri Yönetmeliğine tabi, imisyon sınır değerleri için ise SKHKKY'ne tabi. Burada yer alan sınır değerleri sağladığı taktirde, yakıt özelliği (yerli yakıt için) ile ilgili herhangi bir analiz yaptırmanız istenmeyecektir.

Ancak bu söylediklerim çevre mevzuatı için geçerli.

Esasında "radyoaktivite" konusunda yetkili/sorumlu kurum "Türkiye Atom Enerjisi Kurumu" bide oraya bakmak lazım.

Muharrem Bey;

Verdiğiniz Değerli bilgiler için çok teşekkürler,
Sizle irtibata geçene kadar bende araştırmalarıma devam ettim ve sizinde dediğiniz gibi kömürde radyaoktiviteye dair herhangi birşey bulamadım, radyoaktivite analizi yapan kuruluşların analiz listelerinede baktım, kömürde radyoaktivite analizi gibi bir analiz göremedim.

Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

Kanuni olarak bir zorunluluğunuz yok, kendi isteğinizle yaptırabilirsiniz. Özel laboratuvarlar yapmasa bile Tübitak yapıyordur. Yaptırırsanız da çevre mevzuatı açısından değerlendirebileceğiniz bir limiti yok zaten.
Aşağıdaki dökümanları da incelemenizi tavsiye ederim.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Teşekkür ediyorum, bende kanunu bir zorunluluk bulamadım ,
Dökümanlar için ise ayrıca çok teşekkür ederim. Gerçekten güzel derlemeler olmuş.