Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Konvansiyonel aktif çamur prosesleri

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında tamer altınkaya tarafından paylaşıldı.

1. tamer altınkaya

tamer altınkaya CMNet Üyesi

Nüfusu 100000 üzerinde olan görece büyük kentlerin kentsel atık suyu arıtımında hangi prosesin daha verimli ve ekonomik düzeyde olacağına ve tasarımına ait bilgi edinebileceğim herhangi bi kayna önerebilir misiniz ? bitirme tasarımında oldukça yardımı olacak bir konu teşekkürler şimdiden.

2. Serap Töre Çelik

Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

Atıksu Arıtma Tesisi Teknik Usuller Tebliği incelemenizi tavsiye ederim,

Çoğu atıksu ve farklı nüfuslara göre arıtma yöntemlerinden bahsedilmiş.

Kolay Gelsin.

tamer altınkaya bunu beğendi.
  3. tamer altınkaya

teknik usuller tebliği 100000 altı nüfuslar için daha verimli oluyor. ve proses karşılaştırmalarında istediğimiz miktarda ayrıntı yok ne yazık ki bitirme projesi olduğu için epey detaylı karşılaştırıp en az üç prosesi kavramsal tasarlamamız gerekiyor :) teşekkürler

Serap Töre Çelik bunu beğendi.
  4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

5. tamer altınkaya

benim ihtiyacım olan daha ziyade aktif çamur sistemlerinin birbirleri ile kıyaslaması bardenpho, uct , vıp proses örneğin. detaylı analiz derken onu kastetmiştim. ne yazık ki internette bu prosesler hakkında fazla detay bulamadık henüz. bulduklarımıza açıkçası pek tatmin edici değildi. birbirlerinin modifikasyonu olan bu sistemlerin akım şemaları ve genel bilgileri mevcut ancak karar vermemizde etkili olacak ayrıntılar ne yazık ki pek yok. atık su karakterizasyonu ve yük fraksiyonlarına göre hangisinin mantıklı olduğuna bir şekilde karar vermemiz gerekiyor.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Birde şu bilgiler var ama umarım işinize yarar!
    1.jpg
    2.jpg
    3.jpg
    4.jpg
    5.jpg
    6.jpg
    7.jpg Akım şemaları elinizde var sanırım.

7. tamer altınkaya

çok teşekkürler bu epey işe yarar :)

Konvansiyonel aktif çamur prosesleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Aktif çamur sürecinin işletilmesi

Aktif çamur süreci, arıtımı gerçekleştiren mikroorganizmaların askıda büyüme özelliklerine sahip olduğu bir aerobik biyolojik arıtma yöntemidir. Arıtım olgusu, oksijen ihtiyacına sahip olan maddelerin mikroorganizmaların bolik faaliyetleri ile son ürünlere dönüştürülmesi ve yüksek kalitede çıkış suyunun eldesine yöneliktir. İkincil arıtım amacı ile kullanılan bu arıtma yöntemi, azot ve fosfor...
  2. Aktif çamur sürecinin tasarımı

AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN TASARIMI Prof.Dr.Hikmet TOPRAK Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü BİYOLOJİK ARITMA BİYOLOJİK ARITIM GEREKSİNİMİ Atıksu Arıtımı Arıtılmış su bir üründür. Bu ürün ya fiziksel-kimyasal ya da biyolojik arıtım sonucu oluşur. Bu iki yöntemin arasındaki fark, belirli oranda organik madde giderme yetenekleridir....
  3. Aktif çamur proseslerinde çamur köpürmesi sorunu ve çözüm yolları

AKTİF ÇAMUR PROSESLERİNDE ÇAMUR KÖPÜRMESİ (KABARMASI) SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI Aktif çamur prosesine dayalı biyolojik arıtmalarda yetişen mikroorganizmalar tipik olarak, % 95 bakteri ve % 5 ise yüksek mertebeli canlılardan (protozoa, rotifer, vb.) meydana gelir. Biyolojik arıtma tesislerinde en sık yaşanılan problemler ağırlıklı olarak Çamur Kabarması ve Köpürmedir. Çamur kabarması...
  4. Uzun havalandırmalı aktif çamur

sistemde nitrifikasyon-denitrifikasyon tamamlanmamasının nedenleri hakkında bilgi verirmisiniz??
  5. Aktif çamur mikroorganizmaları(resimli)

Aktif çamur emekçileri mikroorganizmalar(resimli);)