Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Konya Havzası Rio+20'de

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Güngördü tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  Konya Kapalı Havzası’ndaki çalışmalar, “En İyi Uygulama Ödülü”nü alarak Rio+20’de Türkiye’yi temsil edecek.

  slide.jpg

  2008 yılından beri süren çalışmalar, Konya Kapalı Havzası’nda suyun en çok kullanıldığı tarım sektöründe modern sulama yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen pilot uygulamalar sayesinde su ve enerjide %50’ye varan tasarruf sağlandı, verim %36 arttı; gübre kullanımında %29, işçilikte %100 tasarruf sağlandı. T. C. Kalkınma Bakanlığı, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın yeşil ekonomi fikrini destekleyen, belirgin çevresel faydalar yaratan, etkin politika ve ölçütlere göre hazırlanan, ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda olumlu etki yaratan kriterlere göre seçtiği en iyi uygulamalar, Türkiye’nin Ulusal Rio+20 Raporu’nda yer alacak.

  WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar “WWF-Türkiye’nin Eti Burçak işbirliğiyle Konya Kapalı Havzası’nda modern sulama yöntemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla yürüttüğü çalışmaların Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nda tüm dünya için örnek oluşturacak en iyi uygulamalar arasında yer alarak Türkiye'yi temsil etmesi, hepimiz için gurur kaynağıdır. Çalışmalarımızı ödüle layık gören T.C. Kalkınma Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz.” dedi. WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “Bu başarı özel sektör işbirliklerinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarıyla yürüttüğümüz uzun soluklu çalışmaların sonucudur. Yerelden çıkan başarı hikâyeleri, Rio+20’de çözüm arayan ülke hükümetlerine gerçek ve somut bir şekilde sürdürülebilir kalkınmanın mümkün olduğunu gösterecektir. Bu projeler, Türkiye genelinde yaygınlaştırıldığı takdirde bizi ulaşmayı hedeflediğimiz geleceğe, doğayla uyumlu ve ekolojik sınırlar içinde yaşama doğru taşıyacaktır.”dedi.

  Kaynak: ntvmsnbc.com/id/25343249/
   
Konya Havzası Rio+20'de konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ergene Havzası

  [COLOR=fuchsia][FONT=Comic Sans MS]Ergene havzası hakkında genel bilgi, ergene havzasında kac fabrıka var, %kacı [COLOR=fuchsia][FONT=Comic Sans MS]endustrı ve ne endustrısı? Orayı gercek anlamda kırleten endustrıler hangılerı? [COLOR=fuchsia][FONT=Comic Sans MS]kagıt ve derı endustrısının burayı nasıl kırlettıgı, bu endustrılerın ozelıkle [COLOR=fuchsia][FONT=Comic Sans MS]renk gıderımını...
 2. Konya çevre mühendisleri

  Konyadan öğrenci veya iş sahibi çevre mühendisleri burda birbirimizi tanisak bir sorun bir problem esnasinda birbirimize yardimimiz dokunabilir
 3. Porsuk havzası özel hükümleri

  Arkadaşlar 2009 yılında (yanlış hatırlamıyorsam) porsuk havzası özel hükümleri çıkartıldı. Bu hükümlere göre bu havzada bulunan işletmeler atıksularını ne kadar iyi arıtsa da deşarj yapamıyordu. Yalnız bu hükümler biraz esnetildi diye biliyorum. Artık belli parametreleri tutturursan deşarj yapabiliyorsun. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı?