Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Korku başarı enerjisi verir mi?

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatma Gül Es tarafından paylaşıldı.

 1. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici

  Korku Başarı Enerjisi Verir mi?

  2v1alci.jpg

  Yaşam boyu hep bir şeyleri başarmaya çalışıyoruz. Bir konuda oluşmuş standartları yakalamak başarı sayılıyor çünkü günümüzde her şey ‘ölçülebilir’ olmak durumunda. Peki, başarı çabanızın kaynağında ne var?

  Japon balıkçılarla ilgili bir hikaye vardır. "Derin dondurucuların olmadığı dönemde, okyanusta avladıkları balıkları ülkelerine getirinceye kadar çoğu telef oluyormuş. Bunun üzerine gemilerin içine havuz yapıp, yakaladıkları balıkları havuzda canlı halde taşımaya başlamışlar. Ancak, havuzdaki balıkların bir kısmı dönünceye kadar ölüyormuş.
  Bir gün bir balıkçı, yakaladığı yavru bir köpek balığını diğer balıklarla beraber havuza atmış. Ülkesine döndüğünde çok şaşırmış, çünkü havuzdaki balıkların tümü yaşıyormuş! Köpek balığıyla aynı havuzda olmak diğer balıkları korkutmuş, korkunun etkisiyle ‘teyakkuz halinde’ yaşayan diğer balıklar, hayatta kalma içgüdülerinin verdiği enerjiyle diri kalmışlar."


  Bizim hayatımız da biraz bu balıkların durumuna benziyor.Korkular kuşatmış dört bir yanımızı, korktuğumuz her şeyden paranoyakça enerji üretebiliyoruz artık!

  Çabanın kaynağı kazanma tutkusu mu, kaybetme korkusu mu?
  Bu ülkedeki en büyük başarı katalizörü nedir diye sorsanız, ‘gelecek korkusu’ derim. Başarı tutkusundan çok, gelecek korkusundan başarılıyor pek çok şey. Cenneti arayış değil, cehennemden kaçış pek çoğumuzun başarı serüveni.

  Sizin başarı çabanızın temelinde ne var; kazanma tutkusu mu kaybetme korkusu mu?
  Asırlardır, istikrarlı bir şekilde istikrarsız olan ‘yalnız ve güzel’ ülkemiz, her vatandaşının bilinçaltında ‘ne oldum deme ne olacağım de’ şeklinde bir dipnot düştüğünden, çoğumuzun içinde kaybetme korkusu kazanma tutkusuna daha baskındır.
  Kazananlarımız ‘gördüğünden eksik yaşamamak’ adına, kaybedenlerimiz ‘yaşadıklarını çocuklarına yaşatmamak’ adına kariyer kalesinden sarkıtılan iplere sarılıyor. ‘Geleceğini bir türlü garanti altına alamamak’ bu ülkede yaşamamın hem lütfu hem laneti. Bir yandan, bu belirsizliğin verdiği enerjiyle, Japon balıkları gibi canlı ve diri kalıyoruz. Diğer yandan ‘her an her şey olabilir’ korkusundan bir türlü huzur ve sükunet bulamıyoruz. Bazılarımız bu duruma kızıp yurt dışına yerleşmeye gidiyor ama sonra orada ‘huzur sıkıntısı’ yaşayıp geri dönüyor.

  İşini sevgiyle yapmıyorsan, korkuyla yapıyorsundur!!
  Farkında olarak ya da olmayarak, kaotik ve korku merkezli bir ortamda hayatta ve ayakta kalma becerileri geliştiriyoruz. Söylenerek öğrendiğimiz bu beceriler bazen işe yaramıyor da değil. Son küresel krizde tüm dünyada Türk yöneticilere yoğun talep gelmesi, kaos ve korku zamanlarını yönetmedeki ‘tecrübe’lerimizin bazen rekabet üstünlüğü noktamız olabileceğini gösteriyor! Kaygı ve korku bir yere kadar başarı enerjisini yükseltir ama aşırı kaygı ve korku kişiyi içeriden çökertir.
  Bu anlamda, abartmamak kaydıyla, bir miktar korku ve paranoyanın insana başarı enerjisi verdiğine, insanı diri tuttuğuna inanıyorum.

  Korku yönetimi bir başarı metodu olarak kullanılabilir mi?
  Başarının, büyüklüğün ve rahatlığın getirdiği tembelliği ortadan kaldırmak için, uygun dozda korku ve gerilim sıklıkla kullanılır.
  Korkuyla insan çalıştırmak bir kural değil, istisna olması gerekirken, Türkiye’de çok yaygın bir iş alışkanlığı durumunda. Bunun sorumlusu hem yöneticiler hem çalışanlar. Yöneticilerin çoğu, sadece zorlamayla çalıştırmayı biliyor. Çalışanların çoğu da, işini sevmediği için zorlanmadan yapmıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir anket, Türk halkının yüzde 80’inin işini sevmediğini ortaya çıkardı. İşini sevgiyle yapmayan, korkudan yapıyordur.

  Korku, cesaret ve başarı ilişkisine dair kritik noktalar:
  Sonuç olarak, doğru dozda paranoyanın, insanı tetikte tutup, diri ve zinde yaptığına inanıyorum. Bu konuda, hayat felsefem; olabilecek en kötü ihtimale karşı hazırlıklı ol ama olabilecek en iyi ihtimali gerçekleştirmek için çalış.

  Kazanmak ile kaybetmek -Ying ile Yang gibi- iç içe geçmiştir. Her kazandığınızda bir şeyler kaybedersiniz, her kaybettiğinizde bir şeyler kazanırsınız. Hayatınızın en büyük başarısını gerçekleştirirken sağlığınızın bir kısmını kaybedersiniz. Sağlığınızı geri kazanırken, bir kısım paranızı kaybedersiniz. Onu geri kazanmak için ömrünüzün bir kısmını kaybedersiniz.

  Napolyon’a göre cesurlar hiç korkmayanlar değil, korkuya rağmen ileri gitmeye devam edenlerdir. Cesurlar hiç korkmadıkları için değil, içlerindeki korku tarafından yönetilmedikleri için başarırlar.

  Korku, hayatta kalma rehberidir. Hiç paranoya yapmamak ve korkusuzluk, ek kötü ihtimale karşı savunmasız bırakır insanı.

  Korku, yetersiz hazırlıktan doğar. Korku, ev ödevini daha iyi yapmaya davettir. Ne kadar iyi hazırlanırsanız, o kadar az korkarsınız.

  Başarınızı ne kadar çok hak etmişseniz, onu kaybetmekten o kadar az korkarsınız. Hak edilmiş başarılar, daha az korku yaratıyor. Neyi nasıl başardığınızı bilin.

  Mümin SEKMAN

  Kaynak: www.yazaroku.com

  2v1alci.jpg
   
Korku başarı enerjisi verir mi? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Başarı İçin Bazen Sağır Olmak Gerekir

  Başarı İçin Bazen Sağır Olmak Gerekir Yolun kenarında ufak bir dükkânda hamburger satan yaşlı adamın kulakları çok zor duyuyor, radyo dinleyemiyordu. Gazeteyi ise gözleri bozuk olduğu için okumakta zorlanıyor, çoğu zaman okumadan kaldırıyordu. Yaşlı adam ufak dükkânının önünde yoldan geçenlere “Bir hamburger alır mıydınız bayım?”, “Bir hamburger alır mıydınız bayan?” diyerek...
 2. “ Başarı ve Mutluluk Getiren İşi Bulmanın İncelikleri ”

  Türkiye’nin İlk Sertifikalı Kariyer Koçundan… Yaşam yolculuğunuzun en çok zaman geçirdiğiniz bölümü olan "Kariyer Yolculuğuna" doğru adımlarla devam etmek isterseniz gelin bu eğitime katılın! Eğitim sonunda; Kendi kendinizin kariyer koçu olacak, Yaşamınızda ve kariyerinizde kuantum değimi yaşayacak, Kendinizi daha iyi tanıyacak Ve iş arama yöntemleri hakkında en güncel...
 3. Yüzyılın Dahisinden Başarı Taktikleri

  Yüzyılın dahisi Albert Einstein’ın başarı sırlarını merak ediyor musunuz? Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim adamı olarak kabul edilen Einstein, sadece fiziğin değil yaşamın da dinamiklerini çözmüştü. İşte Einstein’dan başarıya götüren hayat dersleri… Albert Einstein çoğu insan tarafından dahi olarak görülür. Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim insanı olmanın yanında teorik fizikçi,...
 4. Apple'dan pixar'a başarı ve tutku hikayesi

  Ölümünün ardından kariyer hikayelerini okumak kaldı bize de: Apple’ın kurucusu Steve Jobs 2005 yılı Haziran ayında Stanford üniversitesinin mezuniyet töreninde taze mezunlara ilginç bir konuşma yaptı. İster 18’inde olalım, ister 45’inde, ister en favori okulları bitirelim, ya da liseden terk etmiş olalım; hepimiz için çıkarılacak dersler var bu konuşmada. Jobs’un ağzından dinleyelim...
 5. The conjuring / korku seansı

  Konusunu gerçek bir hikayeden alan Korku Seansı, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren'ın karşılaştıkları ürkütücü bir vakayı ele alır. Ed ve Lorraine Warren bir gün Perron ailesinden bir telefon aldıklarında hayatlarının en korkutucu görevine atıldıklarının farkında değildir. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi nedeni bilinmeyen...