Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kredi kartları gereksiz harcama tuzağı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Nizamogullari

Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

Karabük Üniversitesi, Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Çağlar Çakmak önderliğinde “Kredi Kartının Plansız Satın Alma Davranışına Etkisi” konulu araştırmada, Türkiye’de sosyo-ekonomik sınıf olarak en üst sınıfın bir altı olan “B sosyoekonomik sınıf” içerisinde yer alan yüzde 71 erkek ve yüzde 29 kadın akademisyenlerin kredi kartı kullanımları ele alındı.

Araştırmaya katılan akademisyenlerin, ortalama olarak 3 kredi kartına sahip oldukları, 11 yıldır kredi kartını kullandıkları ve tamamına yakınının geri ödemeleri düzenli yaptıkları belirtildi. Akademisyenlere, kredi kartının satın alma davranışlarına etkisi sorulduğunda yüzde 63.2’si “harcamalarımı artırdı” yanıtını verirken, yüzde 36.8’i ise harcamalarında bir değişiklik olmadığını ifade etti.

Çakmak, yaptığı açıklamada, kredi kartının para yerine kullanılan kolay bir ödeme aracı olmasının yanı sıra satın alma davranışını da etkileyen önemli bir unsur olarak son yıllarda ön plana çıktığını söyledi. Tüketicilerin, kredi kartı ile ihtiyaç fazlası ve peşin paraya göre daha kolay satın alma eylemi gerçekleştirebildiğini vurgulayan Çakmak, şöyle devam etti:

“Kredi kartı, plansız satın alma davranışı olarak da adlandırılan bu davranış şekli ile tüketicilerin kart borcu ödeme konusunda oldukça zorlanmalarına neden olabilmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılan akademisyenlerin büyük bir kısmı harcamalarının arttığını belirtmiştir.”

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  2. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Melih Coşar bunu beğendi.
Kredi kartları gereksiz harcama tuzağı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre mühendisliği gereksiz meslek mi?

Arkadaşlar çevre mühendisliğini gereksiz görenlere ne cevap veriyorsunuz sinirlerim bozuldu ya. Fabrikada herkesin işi çok herkes önemli çevre müh. işi önemli değil. Eminim sizlerde karşılaşıyorsunuz bu durumla, yardım bekliyorum. (Yeni konu nereden açılıyor bulamadım.)
  2. Ramak kala benzeri çevresel risk kartları

Arkadaşlar Ramak Kalaya Benzer Bir Çevresel Risk Bildrim Kartları Hazırladım Kendimce Tabi Daha Bitmedi Sonuna Etkileyici Bir Not Yazmak İstiyorum Önerilerinizi Bekliyorum Şimdiden Teşekkürler
  3. Sınav giriş kartları

18 Mayıs 2013 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınava giriş kartları yayınlandı. Aşağıdaki linke tıklayarak sınava nerede gireceğinizi öğrenebilir ve sınav kartınızı bastırabilirsiniz. http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2/calisma_isguv_uzm/sinavgiriskarti.aspx Tüm arkadaşlarımıza sınavda başarılar dileriz.
  4. Gereksiz mühendis

Değerli Arkadaşlarım, Bu foruma ilk açıldığında katılmadım, sonra katıldım. yaklaşık 2 yıldır aktif olarak izliyorum, yorum yapıyorum. Gerçekten çok şey öğrendim. Bildiğimi de paylaştım. Bilgi paylaşan herkese teşekkürler. Ayrıca eklemeliyim yanlış öğrendiğim konular da da pekçok güncellemeler sağladım. Bu başlığı açmamın sebebi şudur; hala ısrarla yönetmeliği, tebliği, kanunu ve maddesi...
  5. Kredi kartına taksitle alışveriş için bugün son gün

Cep telefonu, kuyum ve gıdada artık 'peşin' dönemi başlıyor. Ucuz ürünlerde bile 10-12 taksite kadar çıkan alışverişler artık ya 9 taksitte sınırlı kalacak ya da sadece 'peşin' ödenecek. Düzenlemenin en çok cep telefonu satışlarını etkilemesi bekleniyor. Cep telefonu alacak tüketiciler ocak ayı boyunca mağazalara akın ederek, telefon satışlarını patlattı. Satışlar yüzde 50'ye yakın arttı....