Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Küçük mucitten yılda 91 milyar ton su tasarrufu sağlayacak buluş

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Eki Görüntüle 11873
  Küçük mucitten yılda 91 milyar ton su tasarrufu sağlayacak buluş
  ANKA

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Bu Benim Projem" adlı yarışmaya katılan Burdur Gazi İlköğretim Okulu 7/B sınıfı öğrencisi Asiye Yıldız, hazırladığı “Çevre Dostu Gülüşler" isimli projesiyle Türkiye’de yılda 3 milyon 360 bin ton, dünyada ise 90 milyar ton su tasarrufu sağlayacak.

  Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek ‘Bu Benim Eserim’ proje yarışmasında İlköğretim okulları arasında Antalya’da yapılacak bölge final yarışmasına Burdur’a bağlı İlköğretim Okulları arasında katılmaya hak kazanan 13 proje arasında en iddialı proje olarak öne çıkan “Çevre Dostu Gülüşlerö adlı proje iddiasını bölgede ve Türkiye finalinde sürdürecek.

  YILDA 90 MİLYAR TON SU TASARRUFU

  Dünyadaki kullanabilir su kaynakları giderek azaldığından yola çıkan genç mucit Yıldız, TEMA Vakfının verilerinden yola çıkarak geleneksel diş fırçalamada bir kişinin 15 litre suyu boşa akıttığını ve eğer kişi günde 2 kez diş fırçalarsa 30 litre, 4 kişilik ailede bu rakamın 120 litre olduğunu bilimsel verilerle ortaya koydu.

  Yıldız, düşüncesini büyüterek su kaybının Türkiye’de 840 milyon tonu bulduğunu belirterek geleneksel diş fırçalama yerine “köpük diş macunu" ile Türkiye’de yılda 3 milyon 360 bin ton su dünyada ise 90 milyar ton su tasarrufu sağlanacağını söyledi.

  DİŞ FIRÇALARKEN ARTIK BİR BARDAK SU KULLANILACAK

  Süleyman Demirel üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Elamanı Yrd. Doç. Dr. Mine Öztürk Tonguç ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Tomul’un desteğini alan “Çevre Dostu Gülüşler“ adlı projenin aşamalarını anlatan genç mucit Yıldız şunları söyledi:

  “Dünyamızdaki kullanabilir su kaynakları giderek azalmakta Geleneksel diş fırçalamada 15 lt su boşa akar Eğer kişi günde 2 kez diş fırçalarsa 30 litre 4 kişilik ailede 120 litre olur Çevremdekilerin diş fırçalarken macunu fırçaya sürüp, ıslatmak için suyu açtıkları ve suyu kapatmadıkları idi. Bu çocuklarda daha yaygındı Ayrıca yutulan macunun flüorürden dolayı çocuklarda tehlike yaratması Doğru fırçalamada fırça ve macun ıslatılmamalıdır. Bu sorunlara çözüm bulmak için sulandırılmadan kullanacağımız su tasarrufu yaptıran, yutulmayan diş macunu yapmaktı. Sabunun sıvı yada köpük kullanımı var, macununda da olabilir. Köpük yapıcı dispanser pompalardan yararlanarak köpük macun yaptım. Macunun sulandırılmasında saf su kullandım. Çünkü su sağlıklı ve ucuzdu. Denemelerde macuna değişik ölçülerde saf su ekledim. En iyi sonuç 300 ml saf suda 16 gram macun oldu. Karışımı dispanser pompaya koydum ve köpük olarak çıkıyordu Direkt ağzıma götürüp fırçalama yapıyordum 3 dakika fırçaladıktan sonra 1 bardak su ile ağzımı çalkaladım. İşte elde etmek istediğim sonuç. Diş fırçalarken artık 1 bardak su kullanıyordum.

  Kaynak: www.milliyet.com.tr (tıklayınız)
   
Küçük mucitten yılda 91 milyar ton su tasarrufu sağlayacak buluş konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Google enerji tasarrufu sağlayacak

  [COLOR="Red"]Google enerji tasarrufu sağlayacak [COLOR="Navy"]Evde tüketilen elektrik miktarını gösteren ve insanları daha az tüketime teşvik eden yeni yazılım geliştirdi. İNTERNET devi Google, insanların evlerinde kullandıkları elektrik miktarını gösteren bir cihaz için Energy adlı bir firma ile anlaştığını açıkladı. Şubat ayında evde tüketilen elektrik miktarını...
 2. AB'den Çevreye 58 milyar Avro'luk yatırım

  Avrupa Birliği Çevre Faslı süreci içinde, su, atık, hava, endüstriyel kirlilik ve doğa koruma alanlarında toplam 58 milyar 615 milyon avro yatırım yapılacak. Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği katılım müzakereleri çerçevesinde, geçen yıl açılan çevre faslı süreci içerisinde, 2007-2023 yılları arasında su, atık, hava...
 3. Bu Buluş Petrolü Bitirecek ! Buluş Karadeniz'den...

  Türk araştırmacılar, Karadeniz dibinde bulunan hidrojen-sülfürlü suyundan hidrojen gazı elde etmeyi başardı. Hidrojen enerjileri üzerine ar-ge çalışmaları yürüten Dr. Mükerrem Şahin ve ekibi, tamamen Türk araştırmacılarla Karadeniz dip sularında yoğun olarak bulunan hidrojen-sülfürlü suyu geliştirdiği bir katalizör sistemi üzerinden geçirerek ekonomik koşullarda hidrojen gazı elde etmeyi...
 4. Bakanlık'tan su tasarrufu

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni projesiyle banyo ve lavabo sularını basit teknikle ayrıştırılarak tekrar tuvalet rezervuarı ve çim sulamada kullanılacak. Pilot bölgeler ise turizm bölgeleri olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atıksuların geri kazanılması için uzun süredir üzerinde çalıştığı projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Dünyada ve Türkiye'de en çok suyun israf edildiği...