Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kum ocaklarında aat proje onayı hakkında?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Recep Harmandar tarafından paylaşıldı.

 1. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  Kum-Çakıl Ocağı ve Kırma Eleme Yıkma tesisi (Maden kanunu 1A grubunda malzeme çıkarılan ocak) yıkama sularının arıtımı ile ilgili .
  Eldeki veriler :
  - PTD 'de yıkama sularının dinlendirildikten sonra sisteme geri çevrildiğini ve deşarj edilmediğini taahhüt etmiş yalnız, firma taahhütünü çiğneyip yıkama suyunu deşarj ettiği için ceza yemiş ve taahhütünü gerçekleştirmek için ek 6 aylık bir süre almış durumda .
  Ayrıca kurulumu yeni biten bir Beton Santralinide tesise eklenmiş durumda.

  Şimdi durum bundan ibaret biz PTD'de taahhüt edilen sisteme geri çevrilme durumu yerine Beton Santralinin ve Yıkama-Eleme Tesisininin atıksularını bir kanal vasıtasıyla birleştirip mevcut debiye göre 3 veya 4 gözlü bir fiziksel arıtmadan geçirerek deşarj etmek ve deşarj iznine başvurmak istiyoruz . bu mümkün olabilirmi ve PTD de taahhüt edilenin dışına çıkmamız bize bir sorun yaşatırmı şayet yaşatmazsa PTD bir revizyon yapılması gerekir mi ..

  ayrıca proje onayı ve analizler hakkında detaylı bilgiye sahip arkadaşlardan kimler hazırlayabilir yeterlilikleri harc ve ücretleri nelerdir bilgi almak isterim .

  Not: bu tesis emisyon konusunda muaf edilmiş durumda .
   
 2. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Bir dilekçe yazarsın ve PTD taahhüttümüz ... şekilde ama biz .... şeklinde değiştirmek istiyoruz diye. onlarda A.A.T proje onayı ve deşarj izin konulu çevre izni almanız şartıyla uygulanabilir gibilerinden geri dönüş yaparlar.
   
 3. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim bilgi için
   
 4. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  ptd yenilenmesi değilde bilgilendirmeyle taahüt etmeniz gerekmektedir.
  beton santrallarının analiz değerlerini sağlamak geerekmektedir. proje onayı ile ilgili yeterlilik almış firmalar dosya hazırlıyorlar.
  analizde akredite lablar var görüşme yapmanız gerek.
   
 5. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  Bahsini ettiğiniz değerler bunlar sanırım bu değerler yıkama eleme ve beton santrali için aynı olduğundan ikisini tek bir fiziksel arıtma ile aradan çıkarmamızda bir sakınca olmaz sanırım .
  SKKY
  Tablo 7.5: Sektör: Maden Sanayii (Çimento, Taş Kırma, Karo, Plaka İmalatı, Mermer İşleme, Toprak
  Sanayi, ve Benzerleri)

  PARAMETRE

  BİRİM
  KOMPOZİT NUMUNE
  2 SAATLİK
  KOMPOZİT
  NUMUNE
  24 SAATLİK
  ASKIDA KATI MADDE (AKM)
  (mg/L)
  100
  -
  KROM (CR+6)
  (mg/L)
  0.3
  -
  [COLOR=black]YAĞ VE GRES
  [COLOR=black](mg/L)
  [COLOR=black]10
  [COLOR=black]-
  [COLOR=black]pH
  [COLOR=black]-
  [COLOR=black]6-9
  [COLOR=black]6-9
  [B](Ek satır:RG-24/4/2011-27914) [/B]
  Renk
  (Pt-Co)
  280
  260[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   
 6. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  çıkartabilirsiniz ama o tesislerde sıkıntı oluyor. pH değerleri 10-11 üstünde çıkıyor. yapabilirsenız başarılar...
   
 7. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  Anladım sağolun Olgun Bey.
   
 8. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  Bişey değil bide havuzlar çabuk doluyor. Ve tıkanma sorunları oluyor sürekli bakım ve temizlik yapılması gerek. İyi bir firmayla çalışmanızı öneririm.
   
 9. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  iyi firma ile çalışma derken proje hazırlatma aşamasında mı ? evet havuzlar büyüklüklerine göre yarım gündede dolabiliyor 2 gündede mevcut yerin ve debinin durumuna göre bu süreyi 4 güne çıkarabilirsek makine ekipman yönünden sıkıntı yaşamayız temizliği yapılır yanlız temizlenen bu mil için ekstra bir önlem gerekirmi bir döküm sahası ayarlayıp ruhsatlı alan içerisinde susuzlaştırılıp çeşitli amaçlarla kullanılsa sıkıntı olurmu analiz falan gerekir mi ?
   
 10. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  arıtmayı işini bilen firmaya yaptırın.. mil için bilmiyorum beledıyenın sahasına dökebilirsiniz...o konuyu tam bilmiyorum...
   
 11. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  anladım sağolun yardımlarınız için tekrar.
   
Kum ocaklarında aat proje onayı hakkında? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Proje onayı

  Arkadaşlar tesisimin atıksu arıtma tesisi 2004 yılı öncesinde kuruldu ancak 2008 de bir revizyon geçirdi bu kapsamda proje onayına tabi midir ? 2005/5 genelgesine göre revize olanlar için tabidir deniliyor ne tür bir revizyon yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın! bu tür konuyla ilgili tevrübe yaşamış olan arkadaş var mıdır ? yardımlarınızı bekliyorum.
 2. Arıtma Tesisi Proje Onayı

  Merhaba Arkadaşlar... Çalışmakta olduğum firmada nötralizasyon arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu tesisi yabancı bir firma yapmış olup çevre izni alabilmemiz için arıtma tesisi proje onayı gerekmektedir. Fakat yapan yani yüklenici firma yabancı bir firma olduğundan dolayı büro tescil kaydı vb. gibi belgeleri bulunmamaktadır. Tasarım hesapları mevcut değil , dökümanlar ve projeler ingilizce...
 3. Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı!

  Arkadaşlar adana ve çevresinde Ek-1 Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı alabilecek bir firma var mı? Firmanın kendisi bitkisel yağ üretimi yapmakta olduğu için Ek-1'e dahildir.
 4. Atıksu arıtma tesisi proje onayı süreci

  Arkadaşlar mevcut arıtma tesisimize ek yapacağıız ve atıksuyumuzun geri dönüşümünü sağlayacağız bu süreçte üniversitelerin cevre muhendislik bölümleerinden onay almak gerekiyormuş sanırım bu süreç hakkında bilgisi olan varmı acaba ? Teşekkürler
 5. Proje onayi

  AAT kapasitesinin gerçek kapasitesi 1000 m3/gün, ancak proje onayı 600 e göre alınmış. Şimdi ise proje onayını tekrar güncelleyip 1000 e göre onay alacağız. Bu durumda Çevre İznini de yenilemem gerekir mi? ÇKAGİLHY maddelerinde yenileme maddelerinde yer almamaktadır. Gene de bir sormak istedim. Teşekkürler