Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kumburgaz'da "çılgın proje"

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Yavuz Şimşek tarafından paylaşıldı.

 1. Yavuz Şimşek

  Yavuz Şimşek CMNet Üyesi

  6645_2.jpg
  ÇORLU'ya katı atık tesisleri yapmak üzere "saldırılar"sürerken, Silivri'ye bağlı sahil kenti Selimpaşa'ya da 400 bin kişilik bir "arıtma" tesisi yapılacağı son anda öğrenildi. Aynı Çorlu'da oynanan ÇED raporu oyunları gibi...

  Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, bu tesisi ‘b.k çukuru’ olarak nitelendiriyor. Bu zamanla 2 milyon kişilik bir çukura dönüşecekmiş. Bunun için 250 dönümlük bir yer bulunmuş.
  Korsan “Kimse Selimpaşalılara böyle bir tesis ister misiniz diye sormadan, oldubittiye getirerek, bakın ne de güzel bir tesis, 2 milyon kişinin atığını sizin beldenize getireceğiz diye sanki müjdeli bir haber veriyorlar!” diyor.
  Belde halkının haberi yok; son anda toplantının yapılacağını bir kahvehanedeki 10-15 kişiye küçük duyuru kâğıtlarıyla bildirmişler. Yani ÇED raporu için bir oldubitti duyurusu!
  Kumburgaz’ın, Kamiloba’nın ve Celaliye’nin atıkları da bu tesiste arıtılacakmış. Yani siz Kumburgaz’da yapacaksınız, atıklarınız Selimpaşa’ya gelecek, orada arıtılıp, denize salınacakmış. Bu tesis üstelik geçen yılki sel felaketinin yaşandığı dere yatağında...
  ÇED raporu için böyle bir ‘tiyatro’ nasıl oynanır?
  Sitelerde oturanlar tepki gösteriyor: “Bu pis kokuyu nasıl çekeriz?” diyorlar. Sonra tesisten çıkarılan arıtma çamurunun son depolama yerine götürecek bu kamyon trafiği nasıl çekilir?
  Kumburgaz, İstanbul’un en temiz sahiliydi; ilk sahil evini burada Zeki Müren yapmıştı.
  Dernek başkanı Ali Korsan, “Bizi kandırıyorlar. Normal olarak beklenen ÇED toplantısı yapılır, ardından Ankara’da görüşülür, tesisin yapılıp yapılmayacağına karar verilir” diyor. Ama öyle yapılmıyor.
  Bir arıtma tesisine kimse karşı gelmemeli. Ama böyle bir yer daha önceden planlanır. Ama böyle bir şey yok; yanlış yeri Büyükşehir dayatıyor.
  Politik bir tercih sonucu Başbakan tarafından duyurulan ‘Kanal İstanbul’dan sonra bir başka çılgın proje de bu olmalı!
  Bu yoğunluğa ne kanalizasyon, ne ulaşım, ne de su sağlanır.
  İstanbul büyüyormuş; yeni bir havaalanı daha gerekli; yap tarlaya... Veliefendi Hipodrumu şehir içinde kalmış, Silivri’ye taşıyalım; yerine de villa yapalım. Tarlaların ortasına cezaevi yapalım, konutlar, üniversiteler, yapalım.
  İstanbul ve Trakya coğrafyası güzelleşmiyor, yağma ediliyor.
  (Not: ‘Anadolu’yu Vermeyeceğiz’ eylem grupları Ankara’ya sokulmuyor. Anadolu’nun orman, vadi, dere, tepelerinin HES’lere, maden ocaklarına kurban edilmemesini istiyorlar. Nedense kendileri ile konuşmaktan çekiniliyor. Demek ki bir ‘ayıp’ var.‘vermeyoz.net’ten takip edebilirsiniz.)

  Kaynak

  6645_2.jpg
   
Kumburgaz'da "çılgın proje" konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ABD'de dev proje

  ABD'de dev proje Amerika Birleşik Devletler’inde dev rüzgâr enerjisi projesi hayata geçiyor. .html] Atlantic Wind Connection adı verilen proje Orta Atlantic kıyısı boyunca Atlas Okyanusu’nda, kıyı ötesi rüzgar potansiyelini kullanmak için yapılacak devasa rüzgar santrallerini içeriyor. New Jersey’den Virginia’ya uzanacak ve kıyıdan görünemeyecek uzaklıkta inşa edilecek 6 bin...
 2. Çılgın proje = kanal İstanbul

  [COLOR="purple"]Medyada geniş yer alan ve tartışmalara yol açan, *kimilerine göre boğazın can simidi olacak, gemi trafiği artık kalkacak *kimilerine göre seçim propagandası olarak kısa süre kullanılıp atılacak *kimilerine göre dahice bir proje olacak çocuklarımıza kalacak *kimilerine göre rant kapısı açılacak yağma başlayacak *kimilerine göre Çatalca taraflarında oturanların...
 3. Proje

  çevre mühendisliği alanında kullanılmamış bir proje fikrine ihtiyacım var. yardımcı olursanız sevinirim..
 4. Çevre Mühendisliğinde Proje çizmek ve Proje okumak

  İyi Günler Bizim bölüm ile ilgili iş başvurularında da bu tür bir ibare var [FONT=inherit]* Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun, [FONT=inherit]* Proje çizen ve Proje okuyabilen, [FONT=inherit]* İyi Derecede İngilizce bilen, .. bu tam olarak nasıl bir şey diye bu konu hakkında bilgisi olan, Çevre Mühendisi olarak çalışan buradakilere sormak istiyorum yani proje okumadan kast autoCAD...
 5. Proje

  Ankara'da atıksu arıtma ve su temini projelendirmesi konusunda kendimi geliştirebileceğim iyi bir firma bilen var mı??(15 günlük staj gibi işletme stajım normalde bitti ama ben proje konusunda kendimi geliştirmek ve şubat ayı tatilimi bu konuda değerlendirmek istiyorum)