• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kurşun yelekler

Duygu Dilek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
arkadslar merhaba
hastanlerdekullanılan kurşun yeleklerin imhası nasıl yapılır bunu hangi kurum yapar.danışmanlğını yaptığınız herhangi bir hasteneden bu tarz atık oluşumu söz konusu olduğunuda ne tür yol izledinizbu konu hakkında bilgisi olan varmıdır acaba

niye kimse cevap yazmazki :(

@Duygu Dilek bi arkadaş var kamu hastaneleri birliğinin çevre mühendisi.. 1 dk

@Duygu Dilek (taek) türkiye atom enerjsi kurumunun yetkilendirdiği firmalar varmış.. taek ile irtibata geçip bölgenizdeki yetkili firmaya ulaşabilrsiniz...

bu konu sorun oluştuğunda direk aklıma gelen kurum TAEK oldu işte problem burda @ÖzcanÇoluk taek ile görüştüm içerisinde kurşun oldğuu için biz imhasını yapmıyoruz dediler :(

@Duygu Dilek çalıştığınız kurum kamu mu özel mi, eğer kamu ise malzemenin TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİNE uygun olarak hurdaya ayrılması gerekir (tüketim malzeme taşınır grubunda yer alır diye düşünüyorum kurşun yelekler). Sonrasında ise kamu ise MAKİNE KİMYA ENDÜSTRİSİNE vermek gerekiyor, yazı yazıp çağırıyorsunuz gelip alıyorlar. Eğer altı ay içinde gelip almazlarsa sizde satışını gerçekleştirebilirsiniz. MKE de alıp satıyor zaten. Biz kurşun materyallerimiz için bu yolu izledik. MKE açısından yönetmeliği hatırlayamadım hatırlayınca ismini yazacağım. İlk olarak MKE ile görüşmeniz daha ideal olacaktır.

kamuyu kapsayan bir yönetmelik
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
... Sizin atıklarınız açısından ise Makine Kimyayı arayıp sormanız en doğrusu olur, makine kimyanın işleyişi nasıl oluyorsa, onlar sizi yönlendirecektir. Eğer yasal olarak böyle bir zorunluluk yoksa, atık kod listesinden en uygun atık kodu ve lisanslı firmayı bulmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

@Elif İlkem İnci herhangi bir sonuca ulaşılmadı elif hanım MKE bilgilendirme mesajı atım gelen cevapmkee.png TAEk le görüşmelerim de sonuç bulmadı ikilemde kaldım gitti ne olucak bnde bilmiyorum :) sanırım sessize hastanenin bir köşesinde kalacak

@Duygu Dilek geçenlerde bir hastaneden öyle bir atığım çıkmıştı. Kurşun geri dönüşüm firmaları ile irtibata geçin onlar bedelsiz alıyor. Tabi radyasyon ölçümü sınır değer altında çıkarsa

Kurşun yeleklerle ilgili durum yani tehlikesiz atık olarak kurşun kodu ile uzaklaştırılması konusunda bir değişiklik oldu mu o günden bugüne