Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurşunun Zeolitle Giderimi

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

KURŞUNUN ZEOLİTLE ADSORPSİYONUNUN İZOTERM VE KİNETİK ANALİZİ

ÖZET
    Bu çalışmada, doğal ekonomik bir material olan zeolitin, sulu çözeltilerden kurşun gideriminde adsorbant olarak kullanımı araştırılmıştır. Çalışmalar, temas süresi, giriş kurşun konsantrasyonu, sıcaklık ve adsorbant dozunun fonksiyonu olarak yürütülmüştür. Kurşun adsorpsiyonu deneysel sonuçlara Langmuir, Freundlich, Redlich- Peterson ve Toth izotermleri uygulanarak değerlendirilmiştir. Kurşun adsorpsiyon dataları en iyi Freundlich izotermine uygunluk göstermektedir. Yapılan çalışma 298 ºK, 318 ºK ve 338 ºK’de bir dizi analiz içermektedir. Çalışma kapsamında kurşunun zeolitle adsorpsiyonu için kinetik çalışmalar da yapılmış ve kurşun adsorpsiyonunun ikinci derece reaksiyon kinetiğine daha uygun olduğu tespit edilmiştir.

Ekli Dosyalar:

Kurşunun Zeolitle Giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atıksularda Bor Giderimi

Herkese Merhaba Atıksuların içerisinde bulunan bor konsantrasyonları hakkında limit değerler ve arıtım yöntemleri hakkında bir projem var ve konu ile alakalı bilgisi olan arkadaşlarımız varsa bu konuda bilgi paylaşımı yapalım istiyorum. Makale, site yazıları, kitaplar vs aklınıza ne gelirse kabulumdur. İngilizce ve Türkçe yazılar olabilir. Şimdiden Teşekkürler
  2. azot giderimi

Merhaba; Tesisimizin atıksu arıtmasında üretimden gelen tutkaldan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz yüksek azot problemi var. Ancak nitrifikasyon ve denitrifikasyon prosesleriyle gideremedik. Farklı bir alternatif olarak ne yapılabilir bu azotu gidermek için bir bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?
  3. Kadmiyum giderimi

Merhabalar. Kadmiyum giderimi ile ilgili araştırmam var. Yararlanabilecegim döküman, kaynak bilenler yardımcı olabilir mi?
  4. Zeolitle amonyak giderimi

arkadaşlar merhaba.atıksulardaki amonyağın doğal zeolitlerle giderilmesi adlı ödevim için bilgiye ihtiyacım var.yardım eder misiniz ?