• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kütle-denge tablosu

Gülseren Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Geçici faaliyet belgesi alan ,tehlikesiz ve tehlikeli atık geri dönüşümü yapan firmalar her ay kütle-denge tablosu yapmak zorundadır.Bu kapsamda tehlikeli atıklar için olan kütle-denge tablosunu bulabildim ancak tehlikesiz atıklar için ayrı bir tablo var mı? varsa nerden bulabilir e-izin sayfasında bulamadım.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum:)

tehlikesiz atık olarak kağıt karton geri dönüşümü işlemi yapıl atık gönderemezsiniz sizin tesisinizden çıkan ürün olur, bence bilen biriile yapın hata yapabilirsiniz.ankara içindeyseniz danışmanlık hizmeti verebilirm

@Yasemin Aslantürk Çebi
Benim tesislerim 2 tane 1 tanesi tehlikesiz atık toplama tesisi ve tat bu tesis kağıt karton topluyor diğer tesisime geri dönüşüm için yolluyor. geri dönüşüm yapan yani atık kağıttan kağıt üreten firmanın kütle dengesini girmem lazım

arkadaşlar toplama ayırma tesisleri yani TAT firmaları eğer geri kazanım belgesi yoksa R12 prosesini uygulamayacak bu hususa dikkat edin sadece girin ve çıkan atık bilgisini girecek

@Gökhan Kutlu Prosesi kullanmayın diyorsunuz ama gelen karışık ambalaj atığı nasıl gireceğiz? Ambalaj sistemine karışık olarak girip kds ye ayrıldıktan sonraki miktarları mı giriş olarak gösterelim ?

@Serhat Mehmet Kar

aynen öyle. ambalaj bilgi sistemine karışık olarak giriyorum fakat kds ye gelince kağıt-karton ambalaj olarak seçiyorum çünkü zaten gelen malın %90 ı karton ağırlıklı.

@Serhat Mehmet Kar

benim çalıştığım firmanın lisansında Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma yazıyor sadece. Geri kazanımdan bahsetmiyor. Ki ayrıyetten lisanslarında geri kazanım yazan firmalar da var. Proses işlemleri bu tesisleri kapsıyor diye düşünüyorum.

@Gökhan Kutlu Bizimde aynı şekilde yalnız bu prosesi kullanmayacaksak neden kds sistemimizde tanımlı ? Tatlar için R12 kullanılıyor zaten. Hem çbs sistemindeki tatlar için kds uygulaması eğitim videosunda da r12 kullanılacağı yazıyor ve ben hep kullandım girdiğim günden beri

@Serhat Mehmet Kar

eğer karışık ambalaj atığı ya da karışık metaller alıyorsanız kullanabilirsiniz. ama benim topladığım bölgede örnek olarak 500 kg. da 2 kg. naylon çıkıyor ben de onu komple ambalaj atığı kağıt-karton diye giriyorum.

Proses kullanılacak , R 12 den en azından atığı girdi çıktı yapacaksınız zaten o basamakta fire yi gösterebiliyorsunuz.

Örneğin benim firmam Ambalaj TAt olmasına rağmen sistem açıldığında proses basamağım açık değildi çünkü lisans alırken R kodu girilmemiş eksikti , bakalnlık beni uyardı ilgili yerlerden bu eksikliği giderin diye. Ben de düzelttrdim

@Gülin Ç.

dediğim gibi, fabrikalardan alınan karton,naylon ve çuval şeklindeki ambalajlara proses yapmak mantıksız zaten herhangi bir işlem uygulanmıyor. karışık olarak aldığınız atıklarda bu işlem yapılmalı diye düşünüyorum.

Sonuçta ben karton ve ya plastik aldığımda da karışık olmamalarına rağmen içerisinden ayıklama yapıyor isem ve içerisinden fire çıkıyorsa onu prosese sokarım , hiç bir sakıncası yok. :)

merhaba sayfada bir arkadaş faturalar kds ye yüklenmeyecek demiş :/ hem tehlikesiz atık olarak kesilen faturalar hem de ambalaj faturaları kds ye yüklenmiyor mu ? kds ye giriş yaparken neyi baz alıyorsunuz arkadaşlar ?

@Ceren Saydam

böyle birşeyin olması saçma olur. sonuçta kds tüm giren-çıkan malların tespiti için yapılmış bir uygulama. kaldı ki ocak ayından beri kds ye hem ambalajları hem de tehlikesiz atıkları giriyorum.

tamam söylemek istediğim de bu fatura üzerindeki vergi numarası , miktar ve ürünün cinsini kds ye yüklememiz gerekiyor bunu söylüyorum. aynı zamanda gider pusulalarını da kds ye yüklüyorum. yanlışlık var mı ?

sonuçta firmaya gelen veya giden ürünü ben neye göre tespit edeceğim faturaya göre. kafama göre bir miktar belirleyemem ki

@Ceren Saydam

elbetteki faturaya göre. yalnız gider pusulası girmeniz ne kadar doğru onu bilmiyorum tam bir fikrim yok.