• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kütle-denge tablosu

Gülseren Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Geçici faaliyet belgesi alan ,tehlikesiz ve tehlikeli atık geri dönüşümü yapan firmalar her ay kütle-denge tablosu yapmak zorundadır.Bu kapsamda tehlikeli atıklar için olan kütle-denge tablosunu bulabildim ancak tehlikesiz atıklar için ayrı bir tablo var mı? varsa nerden bulabilir e-izin sayfasında bulamadım.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum:)

Kütle denge ile bakanlık ile ilgili biliyorum ben eğer motat.kds sistemi üzerinden yapıyorsanız. Ama il çevreye dilekçe verip açtırabilirsiniz sanırım.

@morgul Fire miktarını hesaplarken kapasite raporundaki verim miktarını göz önüne alırsınız. Örnek vereyim,Temmuz ayı içerisinde 50 ton atık geldi ve 30 ton sattınız diyelim.Kapasite raporunda ise verim %90 diye geçiyor. Fire miktarını hesaplarken, 50-30=20 ton. (20*10)/100=2 ton.Sizin verim %90 bunun geri kalanı %10 fire yüzdesidir.

ama burda 50 ton atığı prosese sokuyorum 30 ton çıkıyor. 20 tonluk fire vardır. buda yaklaşık % 40 lık fire anlamına gelmiyor mu.. yanlışmı düşünüyorum

@morgul Ben yanlış anlattım. Siz 50 ton tehlikesiz atık aldınız.Bu atıkları geri kazandırarak hammadde ürettiniz. Bu hammadde olarak ürettiklerinizden 30 ton sattınız diyelim. Şimdi stok miktarı hesaplanırken; stok miktarı=Gelen-çıkan-fire miktarı. Fire miktarı=(50-30)*10/100=2 ton. Stok miktarı=50-30-2=18 ton.

arkadaşlar merabalar ben plastik geri dönüşümü yapan bir firmanın danışmanlığını yapmaktayım firmaya plastik kablolar geliyor kablonun içindeki bakır ayrılıyor plastik ve bakır çıkıyor yani ürün olarak basit bir sistem bu firma için sistemden kütle denge tablosu hazırlamam gerekiyor gfb alındı 23.06.2015 tarihinde bende bu konuda hiçbir bilgim yok önceki yazıları okudum bunlara istinaden ne yapmam gerekiyor yani ben sisteme girmek için firmadan ne tür bilgiler istemem gerekiyor? 2014 yılının bütün girdilerini ve çıktılarını yazmam mı lazım? yoksa gfb aldıgım tarihten itibaren mi doldurmam lazım bu konuda detaylı bilgi verebilirseniz cok sevinirim:) bu arada firma prosesi R12

@dilaneryılmaz
Öncelikle kolay gelsin. Gfb aldigin tarihten itibaren aldığın atiklari ve bu atiklari geri kazandirarak ne kadar ürün çıkardın bunlari beyan etmelisin. Ben size excel tablosu göndereyim. Ben atiklari excel tablosuna yazardim ve sonra sisteme girerdim. Size gelen kablolardaki bakiri ne yapiuorsunuz

Arkadaşlar Merhaba,

GFB'den Lisans sürecine geçişte bilindiği üzere Kütle-denge tabloları yükleniyor.
Kütle-Denge uygulamaları olmadan önce excel formatta tek tek oluşturup, kaşe ve imzalı olarak tarandıktan sonra sisteme yüklemeyi gerçekleştiriyorduk. Bu süreçte yaptığım çalışmalarda lisansları aldım.

Ancak kütle-denge uygulamasında giren atığı ayrı çıkan atığı ayrı ve stok miktarlarını ayrı giriyoruz. Fakat gfb den lisansa geçişte hangisini nasıl yükleyeceğiz. Çalışma yapan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim, Bakanlık'ta ilgili personel ben anlamam hepsini yükleyin diyor.:acpsnr: Ekran görüntüsü alsam ayrı ayrı 300 küsür sayfa ediyor ve karışık bir bilgi surumu oluyor. Lütfen yardım edin, çaresiz kaldım. :(

@Olcay Çetin

Tehlikesiz atık geri kazanım tesislerinde bu girişler epey kolaylaştırıldı. Siz hangi işlem yapacaksınız. Mesela firmalar tek tek giriliyorken şuan ayın en son tarihini atmak suretiyle toplam olarak hem hammadde hemde ürünleri girebiliyoruz.

merhaba

ambalaj atığı geri kazanımı yapan firmama tehlikesiz atık geri kazanımı için başvuruda bulundum. GFB aldım. şimdi lisans için teknik uygunluk raporu hazırlıyorum. buna artı olarak bir kütle denge tablosu hazırlamam gerekecek mi ?
artı olarak firma giriş çıkış faturalarını atık ambalaj sistemi üzerinden giriyorum. onlinecevre sisteminden de giriş yapmam gerekir mi ?

@Cansu Ergül
Merhaba,tehlikesiz atıklar,çevre bilgi sistemi üzerinden girilecek.Ben bir de excel formatında tutuyorum ne olur ne olmaz diye.İsterseniz size excel formatını göndereyim.Tehlikesiz atıkları çevre bilgi sistemi üzerinden gireceksiniz.Ambalaj atıklarını ise sadece atık ambalaj sistemine gireceksin.

@Cansu Ergül

Ekli dosyalar

• Tehlikesiz Atık Alışlar.xls
    33.5 KB · Görüntüleme: 141
  • Tehlikesiz Atık Satışlar.xls
    24.5 KB · Görüntüleme: 91