Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuyu suyu analizleri

Konu, 'Su Kirliliği ve Modellemesi' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

1. cilgincevreci

cilgincevreci CMNet Üyesi

Atık barajımız için açılan kuyulardan numune alıp SKKY tablo 1'e göre analiz yaptırıyorduk. Yalnız tablo 1 kaldırılmış. Analizimizi hangi tabloya göre yaptıracağız. Orman ve Su işleri Bakanlığının yer altı sularıyla ilgili bir yönetmeliği olduğu söyleniyor. Ama ben böyle bir yönetmelik bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz

2. Çiğdem Aksoy

Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

S.K.K.Y. de tablo 1 kaldırılmadı. 13.02.2008 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle değişikliğe uğradı.

3. cilgincevreci

Çiğdem Hanım, Bakanlığın internet sitesindeki SKKY'nde tablo 1'in olduğu yerde (Mülga:RG-30/11/2012-28483 yazıyor. Tablo 1 kaldırılmış ya da başka bir yönetmeliğe kaydırılmış galiba

4. putperest

putperest CMNet Üyesi

YERALTI SULARININ KİRLENMEYE VE BOZULMAYA KARŞI KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Orman ve Su İşleri Bakanlığından:

Resmi Gazete Tarihi : 07/04/2012

Resmi Gazete Sayısı : 28257

5. Pınar Pelit Demir

Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

@cilgincevreci maden sektöründe mi çalışıyorsunuz ? Çünkü aynı sorunla bizde karsılastık da.

6. cilgincevreci

termik santralinde çalışıyorum. Oluşan kül ve cüruf atıklarımızı depoladığımız atık barajında açılmış gözlem kuyularının analizini yaptırıyoruz.

7. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Analiz yaptıran var mı peki ?

8. Adem Dursun

Adem Dursun CMNet Üyesi

Bu analizleri ne sıklıkla yaptıracağımıza dair bilgisi olan varmı ?

9. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkkında Yönetmeli Ek 2 Tablo 1'e göre değerlendirilmesi gerekir.

10. Pınar Pelit Demir

Bizde yüzeysel su ve yeraltı sularının analizini SKKY Tablo 1'e göre yapıyorduk, SKKY'de değişiklik yapıldığını ve yapılacak olan analizleri yüzeysel su kalitesi yönetimi yönetmeliği Tablo 5'e göre yapılmasını istediler. Birkaç ay bu şekilde analiz yaptırdık fakat bu sadece yüzeysel suları kapsadığından yeraltı suları için sağlıklı olmayacagını düşündük ve bakanlıktan görüş yazısı istedik. Bunun üzerine bakanlıktan gelen görüş yazısında yeraltı ve yüzeysel suları için madencilik faaliyetlerinde izlenecek parametreleri belirttiler ve bizde bu sekilde su an hem yüzeysel su hemde yeraltı sularının analizini aylık olarak yaptırıyoruz.

11. Pınar Pelit Demir

Emre Bey, atık barajı mansabına yapılmış olan kuyudan içme suyu temini sağlayacaklarını zannetmiyorum o yüzden insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe göre bakılması bence sağlıklı olmayacaktır.

12. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Teşekkür ettim Pınar Hnm.Ben yönetmelik çerçevesinde baktım.Çünkü SKKY Tablo 1 genelde nehir ve göl suları içindir.TS 266 İnsani Tüketim Amaçlı Sular da aslında şebeke suları için genelde.Ama dediğiniz tabiki en doğrusu Bakanlık görüşü alınarak yapılması.Ancak gördüğüm kadarıyla net bir tablo değeri yok.Rica etsem hangi parametrelere baktırdığınızı yazabilir misiniz,teşekkürler.

13. Pınar Pelit Demir

Evet kimse net bişey söylemiyor her kafadan bi ses cıkıyor, belli bir referans yok konuyla ilgili..:confused:Bizim yaptırdığımız analizler KOİ, çözünmüş oksijen, askıda katı madde, pH, iletkenlik, sülfat ve ağır metalleri (arsenik, bakır, kursun vs. ) içeriyor.

Emre Özer bunu beğendi.
  14. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Teşekkürler ilgilendiğin için.

15. Pınar Pelit Demir

Önemli değil Emre Bey..Aslında konuyla ilgili olarak benim de kafamı kurcalayan durumlar var,mesela bu parametreler sektör bazında değerlendirildiğinde eksik kalıyo bence. Benim özellikle kuyu suyunda baktırmak istediğim parametreleri içermiyor,peki bu durumda hangi yönetmeliğe bakarak bu değerin kontrolünü sağlayabilirim?

16. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

O konuyla ilgili net tablo değeri yok ancak TS 266 (İnsani Tükeitm Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik) en yakın geliyor,fakat onda da alıcı ortam için olan bazı parametreler yok.Konu ile ilgili net bir bilgim olduğunda sizi haberdar ederim.

17. Pınar Pelit Demir

SKKY geneldi ve hepsini içeriyordu istediğimiz parametreye bakabiliyorduk ama şimdi yüzeysel sular için ayrı yeraltı suları için ayrı yönetmelikler var ve bunlar da tam olarak istenilen değerleri vermiyor malesef.

18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İstanbulda kuyu suyu analizi nereye yaptırtılıyor?

19. Pınar Pelit Demir

Ahmet Bey, özellikle kuyu suyuna ayrı bakan analiz firmaları var mı bilmiyorum ama parametreleri belittikten sonra bütün analiz firmaları yapar diye düşünüyorum.

20. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Türkak'ın sitesinden akredite kuruluş arama sekmesinden bakıp çevre laboratuvarı seçebilirsiniz.İstanbul'da çok sayıda çevre laboratuvarı mevcuttur.

Kuyu suyu analizleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kuyu suyu Amonyak Giderimi

arkadaşlar merhabalar; içme ve kullanma suyu amacıyla kullanılan bir kuyuda yapılan analizde amonyak derişimi standartta 0.5 mg/l iken 1.53 mg/l olarak ölçülmüştür.kuyu 110 mt derinlikte ve 40.mt den itibaren dalgıç pompayla 25m3 lük depoya aktarılıyor.sonra klorlanıp kullanılıyor.amonyağın bu derecede olması çok tehlikeli olduğu biliniyor.su temini kuyudan yapıldığı için havalandırma ünitesi...
  2. Kuyu suyu izin belgesi!

Arkadaşlar bir firmam var ve kuyusu mevcut. Kuyusunun derinliği 10 m. altında izini yok , derinliği itibariyle izin almasınada gerek yok ama , acaba ben ekstra bişey yaptırmalımıyım, çevre denetimi esnasında sorun yaşamamak için, gelen denetçiler benden ne isteye bilir, ne yapmalıyım. Şİmdiden tşkler
  3. Deniz suyu analizleri

arkadaslar deniz suyundan alınan numunelerinin analizi için deneylerin nasıl yapıldığı lazım elinde olan varsa yardımcı olabilirmi....
  4. Içme suyu arıtma tesisleri çıkış numunesi analizleri hk

Merhabalar. İçme ve kullanma suyumuzu temin ettiğimiz arıtma tesisinden akredite analiz yaptırma sıklığı ne olmalıdır? tesisin kapasitesi önemlimidir. içmesuyu elde edilen veya elde edilmesi planlanan yüzeysel suların kalitesine dair yönetmelikte mi? insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelikte mi? birde içme suyu standardı ts 266 ya da ulaşamadım.
  5. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...