• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kuyu suyunun maden tesisinde kullanılması

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
merhaba arkadaşlar.

İstanbul ilinde bulunan bir maden ocağımızda dsi den alınmış yer altı suyu kullanma belgesi alınmıştır. bu suyu biz çalışanların kullanma suyu olarak kullanıyoruz bunun analiz değerlerini karşılaması dışında iski den tekrar izin mi alınması gerekiyor. halk sağlığı müdürlüğü bu konuda ne ister tecrübesi olan varsa bilgi verebilir mi?
Dsi den alınan izin kullanma amaçlı olarak geçiyor. bu yeterli olur mu?

Dsi den alınan izin yeterlidir. kullanma suyu için analiz yaptırmana gerek yok ama içme suyu için ise yaptıracaksın. iski'den de oluşan atık suyun boşaltıldığı yer için (fosseptik veya kanalizasyon vb.) iznini alacaksın.

yalnız kullanma suyundan kastım benim çalışanların evsel ihtiyaçları için yani musluk suyu olarak kullanıyorlar sadece içmiyorlar. bunun için dsi den aldığımız kuyu açma sondaj izni yeterli oluyor mu?

süper:) ama valilikten geldiklerinde bu suyun analizini istediler, analizde de su içme ve kullanmaya uygun değildir yazıyor:(

il sağlık müdürlüğünden tesise gelinmiş ve kullanma suyu için fatura istemişler ben dsi yer altı suyu kullanma iznini göstersem yeterli olur umarım.

DSİ den aldığınız kullanma belgesinde yazar: içme ve kullanma suyu amaçlı verilmiştir tanımı varsa kullanabilirsiniz. Eğer belediye sınırlarına dahilseniz su kanalizasyon idarelerine atıksu bedeli için başvuru yapmanız gerekir. eğer kanalizasyon yok veya belediye sınırlarına dahil değilseniz atık suyunuzu ber tarafınıza göre (paket arıtma, foseptik vs.) Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden gerekli izinlerini almanız gerekemktedir.

sadece 'kullanma' amacıyla verilmiştir yazıyor. ilgili iski de atık su bedeli alıyor, tankerle su sağlama yapamıyor öyle bir hizmetleri yokmuş.

belgenin alt kısmında yazar. Eğer sadece kullanma amaçlı verilmişse (içme suyu ifadesi geçmiyorsa) içme suyu amaçlı kullanılamaz. Kullanma suyu belgesi verilirken içme ve kullanma veya kullanma amaçlı olunca farklı analizler yapılmaktadır ve analizler sonucuna göre yer altı suyu kullanma belgesi verilmektedir. Sonuç olarak içme suyu amaçlı başka yöntem bulmalısınız.

dsi nin verdiği izinin ekindeki analize baktım. analiz insani tüketim amaçlı sular hk yönetmeliğe göre yapılmış, dsi de izni vermiş:) analiz değerlerinde uygun olmayan parametreler var ama herhalde arıtılma gözetilerek dsi izin vermiş.

Merhabalar kuyu kullanım izni almak için, bir derinlik sınırlaması var mıdır? 7m'den daha derin kuyular için kullanım izni almak gerekiyor diye birşey duydum. Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz acaba?

10 metre ve aşağısı adi, keson kuyular için kullanım belgesi aranmaz. 10 metre ve yukarısı için yer altı suyu kullanma belgesi alınır. DSİ yer altı suları ile ilgili yönetmeliğinde açıkça yazıyor. Bilgilerinize.

@yunuskral

DSİ YERALTISULARI TEKNİK YÖNETMELİĞİ ne baktım. İlgili maddeyi bulamadım. Tam olarak nerede geçiyor? Başka bir tüzük veya kanunda mı geçiyor yoksa?

@oknt
167 sayılı yeraltısuları hakkındaki kanunun 8. maddesine bak. ardından 1563 saylı YERALTI SULARI TÜZÜĞÜ madde-3 a bendinde belirtilmiş. Bilgilerine.