Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuzey Kutbu'nda metan sızıntısı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Güngördü tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  Bilim insanları Kuzey Kutbu'nda binlerce yıl biriken metan gazının fokurdayarak atmosfere karıştığı pek çok yer keşfetti.

  Eki Görüntüle 11491

  Nature Geoscience Dergisi'nde makaleleri yayınlanan araştırmacılar, çok eski zamanlardan kalma bu gazın atmosfere karışmasının iklim değişimine etkisinin büyük olabileceğini belirtiyor. Karbondioksitten sonra en önemli sera gazı olan metanın seviyeleri, istikrarlı bir dönemden sonra, son zamanlarda yeniden yükselmeye başladı.Metan doğal ve suni yöntemlerle havaya karışabiliyor.Çöplükler ve çiftlik hayvanları bu gazın kaynakları arasında. Metanın hangi kaynaktan geldiğini takip etmek oldukça zor. Ancak, Fairbanks'teki Alaska Üniversitesi'nde Kuzey Kutbu üzerine araştırmalar yapan bir ekip,uzun süre saklanmış metanı, moleküllerdeki değişik karbon izotoplarının oranı sayesinde keşfetti.

  Katey Walter Anthony başkanlığındaki ekip, hava ve karadan yapılan araştırmalar aracılığıyla, Alaska ve Grönland'daki buz örtüsünün etrafındaki göllerde 150 bin civarında metan kaçağı buldu.Bölgeden alınan örnekler, bu kaçaklardan bazılarının göllerin altındaki kömür veya doğal gaz yataklarından kaynaklanan eski zamanlardan kalma metan gazı salımı olabileceğine işaret ediyor. Diğerlerinin de daha yakın dönemde göllerdeki bitkilerin ölüp, çürümesi yoluyla oluşan metan gazı olduğu düşünülüyor. Araştırmacılar, göllerdeki bu kriyosfer sızıntılarının çoğunun tiyalin çözülme sınırları ve çekilen buzulların moren ve fiyortları boyunca gözlemlendiğini belirtiyor. Uzun süre hapsedilmiş karbonu açığa çıkaran unsurun da, Kuzey Kutbu'ndaki ısınma olduğunun altını çiziyorlar. Araştırmacılara göre, tiyal ve buz tabakası veya buzulla kaplı doğalgaz zengini tortul havzalarda benzer gelişmelerin olması durumunda, metan gazı çok kuvvetli bir oranda yükselebilir.

  Bunun da iklim ısınması üzerinde geri besleme etkisi olacak.Araştırmacılar, zengin doğalgaz kaynaklarına sahip ve kısmen ince bir tiyal tabakasıyla kaplı olan, Batı Sibirya'nın kuzey kesiminin bu tür bir gelişmeye sahne olabileceği kanısında. Bu bölgedeki ince tiyal tabakasının 2100 yılına kadar önemli ölçüde erimesi bekleniyor. Kuzey Kutbu'ndaki metan sızıntısının miktarının belirlenmesi için yoğun çalışmalar yapılıyor. Bunun için pek çok ülke bölgede kara ve deniz ekipleri görevlendirmekte. Bölgedeki tiyal tabakasının içinde ve altında, deniz yatağının üstünde ve altında, ve ayrıca son araştırmalara göre jeolojik tabakalarda metan gazı rezervleri bulunmakta. Konu üzerinde araştırma yapan bir başka bilim adamı olan Londra Üniversitesi'nden Profesör Euan Nisbet de, Kuzey Kutbu'nun gezegenin en hızlı ısınan bölgesi olduğunu ve bu bölgede sızıntıların artabileceği bir çok metan yatağı bulunduğunu belirtiyor.

  Nisbet, 'bu, küresel ısınmanın ısınmayı daha da arttırdığı, ciddi endişe duyulması gereken olayların yeni bir örneği' diyor. Bu geri beslemenin ne kadar ciddi veya ne kadar acil bir tehdit olduğu ise tartışmalı bir konu.Bir grup bilim adamı bu olayın etkilerinin on yıllar boyunca hissedilmeyeceğine inanırken, diğerleri ise bir anda ortaya çıkabilecek yüksek bir sızıntının sera etkisini hızlandırabileceğini belirtiyor.

  kaynak: ntvmsnbc
   
Kuzey Kutbu'nda metan sızıntısı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kuzey Buz Denizi'nin 5'te 1'i buhar oldu

  Kuzey Buz Denizi'ndeki buzul örtüsünün genişliği bu yaz, ölçümlerin başladığı 1979 yılından itibaren kaydedilen ortalama genişliğin yüzde 20 altında kaldı. Kışın genişleyen, yaz aylarında ise daralan buzul, bu yaz da rekora yakın bir küçülmeye ulaştı. Buzulun alanı, rekor daralma olan Eylül 2007'deki küçülmeye yaklaştı. ABD Ulusal Kar ve Buzul Veri Merkezi ölçümlerine göre buz tabakasının...
 2. Metan Gazı Koku Giderimi?

  Yeraltı suyunu içme suyu olarak kullanmak istiyoruz ancak suda metan gazı koku problemimiz var. Koku giderimi için havalandırma dışında önerileriniz var mı?
 3. Maden ocağında metan gazı faciası:((

  Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu oluşan göçükte 5 işçi yaşamını yitirdi. Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında bugün saat 13.00 sıralarında metan gazı patlaması sonucu göçük oluştu. Yerin 630 metre derinlikteki metan patlamasıyla birlikte göçükte mahsur kalan 5 madenci yaşamını yitirdi. Maden...
 4. Obama'ya söyle: shell'in kuzey kutbu'nda petrol arama izinleri iptal edilsin!

  Shell, önümüzdeki yaz Kuzey Buz Denizi’nde, Alaska açıklarındaki berrak sularda petrol aramaya hazırlanıyor, fakat dev petrol şirketi daha güneydeki sularda bile kullandığı ekipmanların güvenliğini sağlamaktan aciz. Son olarak bir kış fırtınası sonucunda petrol platformlarından biri Alaska açıklarında kontrolden çıkınca Shell’in son dönemdeki fiyaskolarına bir yenisi daha eklendi. © ABD...
 5. Metan gazı 3 can aldı

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, işçilerin kanalizasyon çukurundaki ilaçlama çalışması acı sonlandı. İki işçi ile onları kurtarmaya giden bir itfaiyeci, metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. AYDIN - Yavansu Mahallesi'ndeki kanalizasyon terfi istasyonuna ilaçlama için giren 3 işçi metan gazından etkilendi. Osman Sarı ve onu kurtarmaya çalışan ekip amiri Veysel Turgut kuyuya düştü....