• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Lazerle kesim sonucu oluşan atık

orhan yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba, Sanayi Tipi Vantilatör imalatı yapan bir işletmenin metal levhaları lazerli bir makine ile kesmeleri sonucu ucucu tozlar oluşmakta ve bu tozlar filtre sistemi ile tutuluyor makine altında bir torbada bu atıklar biriktiriliyor. Görüntü olarak demir tozu gibi ancak makineyi imal eden firma bu tozların kanserojen etki oluşturabileceği toplanması kısmında dikkatli olunması gerektiğini söylemiş. Şimdi benim sorum böle bir atıkla karşılaşan oldu mu, olduysa bertarafı konusunda nasıl bir yol izledi. Yardımlarınız teşekkürler

Merhaba Orhan Bey bahsettiğiniz atıktan eski çalıştığım işletmede çıkıyordu. 12 01 20 atık koduyla lisanslı firmaya bertaraf edilmek üzere gönderdik. Ayrıca aynı makinanın lensi var o çatladığı yada kırıldığı zaman ciddi oranda tehlikeli olabiliyor. Operatör size demezse haberiniz olmayabilir kendisini uyarın bence bu konuda bunu da mutlaka bertaraf etmeniz gerekir.

Teşekkürler Aybike hanım, yani tehlikeli atık olarak bertarafa gönderdiniz demi, herhangi bir geri dönüşüme gönderilmesi söz konusu değil ayrıca son kısımda mutlaka bertaraf etmeniz gerekir derken kırılma ve çatlama olursa bu lensten mi bahsettiniz tekrar teşekkürler.

Rica ederim Orhan bey o zaman ben çok uğraşmıştım bu atıkla :) Tehlikeli atık olarak gönderiyorsunuz tozları.Her iki atığında bertaraf edilmesi gerekiyor. Lazer makinesi lensi zamanla eskiyor ve çatlıyor kırıldığı zaman ciddi sorunlara neden olabilecek bir salınım yapıyor. O yüzden çatladığı zaman operatör yenisini kullanacağı zaman eskisini hemen 16 03 03 koduyla yine lisanslı bir firmaya gönderin