Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Limanlarda oluşan ambalaj atıklarıar

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Makbule Dene tarafından paylaşıldı.

1. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

Arkadaşlar Merhaba; ambalaj atıkları yönetmeliğine göre limanlardan da ambalaj atığı alımının olduğu söyleniyor. Ancak limanlarda oluşan ambalaj atıklarının lisanslı bir firma tarafında teslim alınması için gerekli prosedürler nelerdir? Limanlardaki atıkların bertarafı veyahut arıtımı için limanda tesis kurulması gereklidir diyen var, değildir diyen var. Yardımlarınızı bekliyorum.

2. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

bence tesis kurmaya gerek yok. TAT'lar ve GDT'ler bu işi üstlenirler. Lisanslı olsunlar yeter ki. veya danışmanlık firmaları icabına bakar diye düşünüyorum

3. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

kesin bilgi mi acaba? Bu konuyu sorabileceğim bir kurum var mı mesela? Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek istemiyorum.Acil yardımlarınızı bekliyorum.

4. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

yok kesin değil bu benim şahsi fikrim. kurum olarak bilmiyorum da burda bilgili arkadaşlar mevcut. onlar yardımcı olurlar. kurum olarak aklıma ambalaj sanayicileri geliyor

5. Tijen Canişcioğlu

Tijen Canişcioğlu CMNet Üyesi

Makbule hanım,
    Liman işletmelerinde gemilerden alınan atıkların indirildiği atık alanları oluyor. Ancak atık alanlarında ayrıştırma işlemi yapılmıyor, zaten gemilerden organik atıklar ayrı poşetlerde verildiğinden dolayı gerekte olmuyor. Yönetmelik gereği bağlı olduğu belediyeye bedelsiz vermekle yükümlü. Dolayısı ile belediyenin sözleşme yaptığı lisanslı bir firması varsa ambalaj atıklarını yönetmelik gereğince bedelsiz belediye sistemine yani lisanslı firmaya vermesi gerekiyor.

ALTINCI BÖLÜM
    Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması
    Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı biriktirilmesi
    MADDE 23 – (1) Kullanılan malzemeye ve oluştuğu kaynağa bakılmaksızın, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıkları, çevre kirliliğinin azaltılması, düzenli depolama tesislerinden azami seviyede istifade edilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amacıyla diğer atıklardan ayrı olarak oluştukları yerlerde biriktirilmek zorundadır.
    (2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

serdaralkan bunu beğendi.
  6. serdaralkan

serdaralkan CMNet Üyesi

Ambalaj atıkları ve evsel (sadece belediye) atıklar için İlgili belediye yada Lisanslı bir firma ile sözleşme yapmanız yeterlidir. Yalnız diğer atıkların hiç birini alamazsınız. Örneğin atık yağ, sintine vs için Lisans almanız gerekmektedir.

Yasemin Karadiş bunu beğendi.
  7. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

çok teşekkür ederim.

Limanlarda oluşan ambalaj atıklarıar konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hastanede oluşan tehlikeli atıklar

Arkadaşlar hastanede oluşan ve tehlikeli atık sınıfına giren maddeler nelerdir ve nasıl toplanır nasıl depolanır bununla ilgili bie eğitim slaytı olan varmı ? Teşekkürler
  2. Hastanelerde oluşan patolojik atıklar hk.

Merhaba, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıyı aşağıda görebilirsiniz. Yazıya göre; Sterilizasyon Tesisinin faaliyete başlaması sebebiyle İstanbul genelinde enfeksiyöz ve kesici delici atıklar sterilizasyon işlemine tabi tutulacak. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 46. maddesinde...
  3. Mezbahalarda oluşan kanların bertarafı

arkadaşlar acele mezbahalarda hayvan kesimlerinden oluşan kanların bertarafını yapılmasıyla ilgili bilgiye ihtiyacım var, ayrıca bu kanları alan firmalar varmı ? yazacaklarınız ve verecek olduğunuz bilgilerden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.
  4. I. ambalaj komisyonu (ambalaj alt komisyonları raporları), 2009, ankara

Ambalaj atıklarının yönetimini belirli bir disiplin altında yürütmek üzere, ilk olarak 30.07.2004 tarihinde Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği yayımlanmıştır Yaklaşık iki yıl uygulanan bu Yönetmelik yürürlükten kaldırılmış ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği (AAKY) 24.06.2007 tarih ve 26562 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin 36...
  5. Ambalaj ve ambalaj dışı plastik atıkların geri kazanımı lisansı için gerekli teknik uygunluk raporu

Ambalaj ve Ambalaj Dışı Plastik Atıkların Geri Kazanımı lisansı için gerekli Teknik Uygunluk Raporu formatı olan ve ya bilgisi olan var mı ?