Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maden işletmelerinde itfaiye raporu

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında sdagtekin tarafından paylaşıldı.

  1. sdagtekin

    sdagtekin CMNet Üyesi

    arkadaşlar merhaba,

    maden sektöründe özellikle bilgisi olan arkadaşlara bir sorum var. maden ocağı ve zenginleştirme tesisimiz için belediye bazı belgeler talep etti içerisinde 'itfaiye raporu' da var' bizim genelde evrak eksiğimiz bulunmaz ama itfaiye raporumuz yok acaba madencilik faaliyetlerinde istenmiyor mu? benden önce olduğu için bilemiyorum bu arada ocak için çed olumlu raporumuz tesis içinde çed gerekli değildir raporu var. çed olumlu raporu eklerinde geçmiyor.
     
  2. deniz giray

    deniz giray CMNet Üyesi

    Selma Hanım İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik Madde 22 inceleyiniz. İyi çalışmalar.
     
  3. sdagtekin

    sdagtekin CMNet Üyesi

    evet incelemiştim onu daha önce, bizim 1. sınıf GSM miz var ama elimizde itfaiye raporu yok. yönetmeliğin 22. maddesini incelediğimde şöyle değerlendirmiştim 'ÇED raporunda verilen belgeler tekrar istenmez' Çed raporunda da acil eylem planları içerisinde yangın ile ilgili planlar geçiyor acaba bu verildiği için mi tekrar itfaiye raporu bizden istenmemiş. bu yorumum doğrumu diye sizlere sormuştum.
    Teşekkürler tekrar.
     
  4. deniz giray

    deniz giray CMNet Üyesi

    Selma Hanım yangın planından kastınız eğer itfaiye raporu değilse ondan istemişlerdir. İtfaiye (yangın) raporu ile ilgili bilgi aşağıdadır.

    İyi çalışmalar.

    BELEDİYE İTFAİYE YÖNETMELİĞİ
    Belediye itfaiye raporlarının verilmesine ilişkin uyulacak usul ve esaslar
    EK MADDE 1 –
    (Ek:RG-9/1/2012-28168)
    (1) Belediye itfaiye teşkilatına, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre yangına karşı gerekli önlemlerin alındığını gösteren itfaiye raporunun düzenlenmesi için başvurulması halinde belediye itfaiye teşkilatının ilgili görevlisi başvuruya konu işyerini yerinde inceler ve raporunu, yaptığı tespitleri esas alarak hazırlar. İtfaiye raporu verilmesi işlemleri sırasında başvuru sahiplerinden yangın söndürme cihazı belgesi (fatura veya dolum fişi fotokopisi), işyerinden yangın tedbirlerini aldığına dair taahhütname veya diğer bir belge istenmez.
    (2) İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre itfaiye raporu gerektirmeyen işyeri kapsamında yer alan işyerleri için belediye itfaiye teşkilatınca itfaiye raporu düzenlenmez. İtfaiye raporu gerektirmeyen işyerleri için itfaiye raporu alınmak üzere başvurulması halinde başvuru sahibine itfaiye raporu düzenlenmeyeceği hususu yazılı olarak bildirilir.
    (3) Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre yangına karşı gerekli önlemlerin alındığını gösteren itfaiye raporunun düzenlenmesi için yapılan işlemler sırasında itfaiye raporuna konu binaya ait yapı ruhsatı belgesine gerek duyulması halinde yapı ruhsatına ilişkin bilgiler Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden alınır. İtfaiye raporunun düzenlenmesine ilişkin işlemler sırasında başvuru sahiplerinden ayrıca yapı ruhsatı belgesinin sureti istenmez.
    (4) İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ile Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükümleri gereği yangına karşı gerekli önlemlerin alındığını gösteren itfaiye raporlarına ilişkin bilgiler elektronik ortamda kayıt altında tutulur ve itfaiye raporunun düzenlendiği gün itfaiye raporuna ilişkin kayıtlar yetkili idareyle elektronik ortamda paylaşılır.

     
  5. sdagtekin

    sdagtekin CMNet Üyesi

    biz GSM yi il özel idaresinden almışız, belediye bölgesi değil idik o zamanlar.
     
  6. deniz giray

    deniz giray CMNet Üyesi

    İl özel idaresi kapatıldığı için artık belediyeden yapılacaktır. GSM ruhsatını yeniliyorsanız ondan belediyeden raporu almanız gerekecek.
     
  7. sdagtekin

    sdagtekin CMNet Üyesi

    yenileme gibi bir durum söz konusu değil. ben sadece neden itfaiye raporumuz olmadan 1. sınıf gsm yi alabilmişiz kendi adımıza onu sorguluyordum. çok teşekkür ederim.
     
  8. deniz giray

    deniz giray CMNet Üyesi

    Muhtemelen aldığınız dönemde ki mevzuata göre gerek kalmamıştır ondan olabilir. İyi çalışmalar.
     
  9. sdagtekin

    sdagtekin CMNet Üyesi

    sanırım öyle oldu, teşekkürler cevaplarınız için.
     
  10. deniz giray

    deniz giray CMNet Üyesi

    Rica ederim, iyi çalışmalar.
     
  11. hepaistos

    hepaistos CMNet Üyesi

    belediyeler gsm konusunda hasas davranmiyor. Bazen siyasi bazende maddi cikarlari dogrultusunda ruhsat verebiliyorlar bu konuda bazi seyleri sorgulamak yanlis olur.
     
  12. sdagtekin

    sdagtekin CMNet Üyesi

    biz zaten belediyeden almamışız, il özel idaresinden almışız zamanında.
     
  13. Tuğba Çivioğlu

    Tuğba Çivioğlu CMNet Üyesi

    merhabalar, fabrika genelinde yangın eğitimi vermem gerekiyor. detaylı bilgiler içeren bir sunum örneği olan varsa paylaşa bilir mi. Şimdiden teşekkürler