Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

maden ocakları için gfb

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Kübra Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Kübra Arslan

Kübra Arslan Misafir

Merhaba arkadaşlar. Bir konuda yardımınızı istiyorum. Maden ocakları için gfb başvurusunda bulunacağım. Bu konuda gfb başvurusu yapmış arkadaşlar varsa deneyimlerinden faydalanmak isterim. Örneğin; dikkat edilmesi gereken hususlar, karşılaşılan zorluklar gibi...

Şimdiden teşekkür ederim.

2. Merve Hatice

Merve Hatice CMNet Üyesi

Cevap: maden ocakları için gfb

bende aynı durumdyım yeni mezunum önce uygunluk yazısı için başvurcakmışız
    sonra gfb yi doldurcaz sonra ekleri tamamlıcaz

3. İsmet Arslan

İsmet Arslan CMNet Üyesi

Uygunluk yazısından önce uygunluğu sağlamak için için saha üzerinde gözlemler yapmak gerekir. bu gözlemler doğrultusunda çevre için uygunsuzluklar giderilip bu yazıya başvurulur.

4. Bülent Kaymak

Bülent Kaymak CMNet Üyesi

gfb başvurusu bittikten sonra 6 ay içinde çevre iznine başvurulacak.yönetmelik ek 3-Cde belirtilen belgeler tamamlanacak

5. Arif Doğan

Arif Doğan CMNet Üyesi

maden ocakları uyğunluk yazısı için kapamayı şart koşuyorlar.

6. Merve Hatice

Merve Hatice CMNet Üyesi

kapama derken???

7. Meril San

Meril San CMNet Üyesi

arkadaşlar maden ocakları için emisyon uygunluk yazısı alınıyor yanlış bilmiyorsam ve daha başka bir konuda izin veya lisans alınması durumu varmıdır acaba bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi şimdiden çok teşekkürler..

8. nilay aktas

nilay aktas CMNet Üyesi

arkadaşlar maden ocağının işletme izin başvuru süreci devam ederken, yani sadece ruhsatı ve çed kararı varken gfb başvurusunda bulunulabilir mi?

9. murat çalışkan

murat çalışkan CMNet Üyesi

Maden ocaklarında GFB almadan önce dikkat edilmesi gerekenler;
    -Bant, bunker, çene,(Konkasör tesisinin tamamı) üzeri sac malzemeyle kapatılmalı
    -Konkasör tesisine spreyleme sistemi kurulmalı
    -Toz oluşumunu engellemek için fıskiye bulundurulmalı (Özellikle ince malzeme depolama alanına yakın olacak şekilde ve depolama alanı büyüklüğüne bağlı olarak fıskiye sayısı arttırılmalı)
    -Yine tesis içinde tozuma engellemek amacıyla ağaçlandırma yapılmalı
    -Kontamine olmuş ambalajlar için (anfo, dinamit vb. torbalar) geçici depolama alanı yapılmış olmalı
    -Fosseptik çukuru betonarme yapıda olmalı.
    -Tesis içerisinde atık lastik, yağ tenekesi, yağlı bez vs. kontamine olmuş atık olmamalı
    Bu yazdıklarım fiziksel şartlar.
    Bundan sonraki işlem evraklar oluyor.
    Öncelikle il müdürlüğünden İl Müdürlük uygunluk yazısı alınır ve sisteme
    -ÇED Belgesi ve kararı
    -Ticaret Sicil Gazetesi
    -İş akım şeması ve
    -İl Müdürlük uygunluk yazısı yüklenir. Değerlendirilmeye alınır.
    GFB niz çıkar bu basit.

İZİN AŞAMASI
    -Valilik tespit raporu alınır
    -Gürültü,toz Vb. ölçümler yaptırılır.
    -Vtr ve ölçüm raporları sisteme yüklenir. Ayrıca raporlar içerisinde belirtilen değerler toz ve gürültü için sisteme girilir ve il müdürlüğüne yollanır.

Değerlendirme sonucu eksiklik verilmezse

Ocağınızın İzni çıkar. Hayırlı uğurlu olsun.

maden ocakları için gfb konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Endüstriyel Kirlenme " Asfalt Üretim Tesisleri VE Taş Ocakları "

Endüstriyel Kirlenme " Asfalt Üretim Tesisleri VE Taş Ocakları " hakkında makalelere ihticayım var ağırlıklı türkçe , mümkünse ingilizce olmak üzere , yardımcı olursanız sevinirim ...
  2. beton santralleri ve taş ocakları

Arkadaşlar GFB için iş akış şeması hazırlayacağım da bu kapsamda yapılmış çalışmalar varsa burada paylaşabilir miyiz? Teşekkürler şimdidennn
  3. Tek firmaya ait farklı tesis ve maden ocakları için..?

Merhaba, Bir maden firmasının çevre görevlisiyim. Tesisimiz ek 2.21 kapsamında. Firmamıza ait 3 adet saha var. Bunlardan bir tanesinde zenginleştirme tesisi mevcut. Burası için önce GFB yi ardından Çevre İZNİ ni aldım. Diğer iki sahamızda herhangi bir fabrika yok. Maden, patlatma yoluyla alınıp direkt naklediliyor. Bu sahalar için de GFB başvuru yapmam gerekiyor fakat şöyle bir sorunum...
  4. Ek-2 ptd taş ocakları için kapasite

arkadaşlar merhabalar foruma yeni üye oldum bir sorum olacaktı ÇED Yönetmeliği Ek-2 kapsamında taş ocağı proje tanıtım dosyası hazırlayacağım kapasite konusunda bir sınır varmıdır acaba yönetmelikte 25 hektar altı Ek-2 kapsamında değerlendiriliyor ama kapasite olarak bir bilgi bulamadım acaba bir sınırı yokmudur? yardımcı olabilirmisiniz? herkese iyi çalışmalar diliyorum yardımlarınız için...
  5. Kum-çakıl ocakları atıksu debisi ?

Kum-Çakıl Ocakları Kırma-Eleme-Yıkama tesislerinde, malzemenin yıkanması sonucu açığa çıkan atıksu ile ilgili herhangi bir çalışma yapan varmı ? dinlendirdikten sonra sisteme geri çevrim veya deşarj olabilir ?