Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Magnezyum Amonyum Fosfat (MAP) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  1. DENEYİN AMACI
  MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile amonyak ve fosfor gideriminin sağlanmasıdır.

  2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
  Yüzeysel sular, yeraltı suları ve atıksularda en çok bulunan azot birleşikleri NH3, NO2, NO ve organik azottur. Bu azot çeşitleri ve azot gazı (N2) azot çevriminde yer alır ve biyokimyasal olarak birbirine dönüşebilir. Azot değişik oksidasyon seviyelerinde hemen tüm canlı hücrelerin yaşama ve üremeleri için gerekli bir besin maddesidir. Bu nedenle üreme ve yaşamanın sürmesi için besi maddesi adıyla tanımladığımız bu tür elementleri belli bir minimum değerin üstünde olması gerekir (Liebig yasası).
  Herhangi bir içme suyunda NH3 bulunması, o su kütlesine kanalizasyon suyunun karışımını yani taze (yeni) kirlenmeyi gösterir. Nitrit tespiti kirlenmenin yeni olduğunu (Amonyak’tan Nitrite geçiş), nitrat tespiti kirlenmenin uzun süre önce olduğunu gösterir. NH3-->NO2--> - NO3 - dönüşümü zaman içerisinde gerçekleşir, zamanla suyun kalitesi kendiliğinden yükselir. Oksijen suya kazandırılarak bu denklem gerçekleşir.

  Fosfor, canlıların temel yapı taşlarından biri olduğu için çevresel proseslerde büyük öneme sahiptir. Fosforun başlıca kaynakları evsel atıksular ve tarım alanlarından oluşan drenajlardır. Fosfat bileşikleri buhar kazanlarında kireç tabakası oluşumunu kontrol etmek üzere kullanılır. Eğer, kompleks fosfatlar kullanılmışsa bunlar hızlı bir şekilde, yüksek sıcaklıklarda ortofosfatlara hidroliz olurlar. Fosfat seviyesinin kontrolü, ortofosfat tayinleri ile yapılır. İçme ve kullanma sularında polifosfatlar korozyonu gidermek için ve aynı zamanda su yumuşatma işlemlerinde de fosfatlar eklenerek, kalsiyum karbonatın ortamdan çökelme sureti ile uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

  Kirlenmiş sularla atılıp, yüzeysel sulara karışan azotlu maddeler, karbon ve fosfor gibi diğer besleyici maddeler birikir. Bu besi maddelerinin fazla miktarda alıcı ortamlara verilmesiyle, özellikle yaz aylarında zooplankton ve fitoplankton üremesi oluşarak alg patlaması gerçekleşmekte ve bu da ötrofikasyona sebep olmaktadır. Ötrofikasyona uğramış gölde anaerobik şartlar nedeniyle H2S gaz çıkışı meydana gelebilmektedir.

  Devamı Ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

Magnezyum Amonyum Fosfat (MAP) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. MAP Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

  YTU Çevre Mühendisliği Laboratuvarı tarafından hazırlanan deney föyüdür. MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Gideriminin sağlanmasıdır. Dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
 2. Havayla Sıyırma ile Amonyak Giderimi

  1. DENEYİN AMACI Amonyak azotunun havayla sıyırma (Air Stripping) yöntemi ile giderilmesini sağlamak. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Amonyak, yüzey sularında ve atıksularda doğal olarak bulunur. Yeraltı suyunda konsantrasyonu azdır. Çünkü toprak ve kil parçaları tarafından absorplanır ve kolaylıkla serbest hale geçemez. Amonyak çoğunlukla organik azotun deaminasyonu ve ürenin hidrolizinden meydana...
 3. Amonyum bi florürden amonyak ne zaman ve hangi şartlarda açığa çıkar?

  Eloksal Bölümünde asit matlaştırma banyomuz var. Kullanılan kimyasalların içeriğinde amonyum bi florür bulunuyor, banyoda ph yükseldiğinde amonyak açığa çıkıyor. Arıtmamızda asit ve bazı karıştırarak tuz oluşturuluyor. Banyolardan gelen asit ve durulama karıştırılarak ph 3'e ayarlanıyor.Arıtmadada bazı dönemlerde yoğun amonyak kokusu hissediliyor, bu dönemlerdede ph 3'e düşmüyor. Acaba bu...
 4. Karışık endüstriyel atık su arıtım tesisi fosfat giderimi

  Merhaba karışık endüstriyel atık su arıtımının yapıldığı bir organize sanayi bölgesinde staj yapıyorum.Tablo19 a göre toplamfosfat değerinin 1 in altında olması gerekiyor.Ben toplam fosfat değeri 1 in altında olduğunda poli aluminyum klorür %de kaçlık konsantrasyonla vermemiz gerektiğini ve değer 1 in üstünde çıktığında poli alüminyum klorürü nasıl ayarlayacağımı öğrenmek istiyorum.
 5. Zeolitle amonyak giderimi

  arkadaşlar merhaba.atıksulardaki amonyağın doğal zeolitlerle giderilmesi adlı ödevim için bilgiye ihtiyacım var.yardım eder misiniz ?