Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Malzeme dersi yardım edin lütfen

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında Enise A. tarafından paylaşıldı.

1. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

Arkadaşlar soruyu çözüp,milimetrik kağıda çizmemiz gerekiyo ama ben hiç birşey anlamadım dersten de sorudan da yardımcı olabilir misiniz lütfen...

Ekli Dosyalar:

2. Elvan K.

Elvan K. CMNet Üyesi

Bir kere ilk önce grafiği milimetrik kağıda çizmek gerekir. Bunun için X eksenine ∆l/l değerleri (yani verilen ∆l değeri bölü ilk boy. Bu değer ε olarak adlandırılır.), Y eksenine ise yük(kN) değerleri girilmelidir.
    b) Akma sınırı 0,002’lik şekil değiştirmeye(ε) karşılık gelen kısımdır. ∆l değerlerii ilk boya böldüğün zaman mutlaka bir tanesi 0,002 çıkıyordur zaten. Bu ε değerine karşılık gelen yük değeri akma sınırıdır.
    a) Elastisite modülü elastik bölgedeki lineer kısmın eğimidir. Bunun için b şıkkındaki 0,002’lik şekil değiştirmeye karşılık gelen yük değeri 0,002’ye bölünürse elastisite modülü (E) elde edilir.
    c) Çekme gerilmesi çubuğa yüklenen maksimum yüktür. Zaten grafiği çizdiğin zaman göreceksin yük bir noktada pik değere olaşacak sonra yeniden azalacak. Burada maksimum yükü çubuğun ilk çapına bölersen çekme mukavemetini elde edersin. Yalnız birim dönüşümlerine dikkat etmen lazım.
    d) Süneklik için şu şekilde düşünmek gerekir. Genellikle işaretlenen noktalar arası uzaklık başlangıçta 10 cm alınır. Eğer son durumdaki işaretli noktala arası uzaklık farkı olan 84 mm, 10 cm’e bölünürse yani 84/100 = 0,84 olarak bulunur.
    e) Büzülme oranı için [(son alan)/ilk alan] yapman yeterli olacaktır.

Not: eğer b şıkkında söylediğim gibi 0,002 şekil değiştirme değeri hesaplanamıyorsa grafiğe bakmak gerekir. Soldan sağa doğru bakıldığında grafiğin linnerliğinin bozulduğu sınır değer akma sınırı olarak alınır. Bu durumda a şıkkı için ise b’de bulunan akma sınırı yük değerini ona karşılık gelen sınır değerine bölerek elastisite modülü hesabının yapılması gerekir.

Umarım yardımcı olmuşumdur :)

gülay bunu beğendi.
  3. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

Çok teşekkür ederim çizmeye çalışacam verdiğiniz yöntemle inş başarılı olurum :)

Malzeme dersi yardım edin lütfen konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ödevim için yardım lütfen.

İyi günler... Arıtma Çamuru Kontrolü dersimde hocamız "Arıtma çamurlarının yapı malzemesi olarak kullanılması" diye bir ödev verdi. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Benim için çok önemli. Şimdiden teşekkürler...
  2. "Gençler, yardım edin"

Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gençlerden yardım istedi. Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı öncesinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon gençlere çağrı yaptı. Ban Ki-moon sürecin daha etkili ve hızlı yürüyebilmesi için gençlerin katkılarını istedi. Ban Ki-moon, "Müzakereler beklediğimden daha yavaş ilerliyor. Bu...
  3. Bitirme ödevi yardım lütfen

bitirme ödevim bir sanayi kuruluşunda oluşabilicek problemleri çözmeye yardımcı olmak;kereste fabrikasında çevre müh. açısından nasıl problemler oluşabilir??
  4. Reaktör sayısı arttıkça arıtma verimi neden artar?

Tam karışımlı reaktörler için;10 adet seri bağlı reaktör ve 15 günlük bekleme süresi için arıtma verimi %41 iken,5 adet seri bağlı ve 15 günlük bekleme süresi için arıtma verimi %25'e düşüyor bunun sebebi ne olabilir sizce ?yardım ederseniz çok sevinirim sağlıcakla kalın.(öğrenciyim:)) Kendimi anlatamadıysam bir örnek vereyim;1 reaktörden oluşan sisteme suyu aldık ve atıyorum 3 saat beklettik...
  5. Değerli arkadaşlar yardim lütfen

hepınıze oncelıkle sağlıklı gunler dilerim.. sorum şu danışmanlık sektorunu bır kenara bırakarak bir ilçenın kısa bir zaman sonra birtecek olan arıtma (biyolojık) tesisinin sorumlu muhendıslığı işine girdim meslğim adına mutluum ancak onumuzde kı hafta kuru kabulü yapılacak olan tesisimde benı neler ekliyo ? neler yapmalıyım ? lütfen fbana işletim hakkında önerilerde bulunur musnuz ? çok...