Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MAP Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

YTU Çevre Mühendisliği Laboratuvarı tarafından hazırlanan deney föyüdür.

MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Gideriminin sağlanmasıdır.

Dökümana ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

MAP Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
    Fatih Özcan
  1. Havayla Sıyırma ile Amonyak Giderimi

1. DENEYİN AMACI Amonyak azotunun havayla sıyırma (Air Stripping) yöntemi ile giderilmesini sağlamak. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Amonyak, yüzey sularında ve atıksularda doğal olarak bulunur. Yeraltı suyunda konsantrasyonu azdır. Çünkü toprak ve kil parçaları tarafından absorplanır ve kolaylıkla serbest hale geçemez. Amonyak çoğunlukla organik azotun deaminasyonu ve ürenin hidrolizinden meydana...
  2. Fatih Özcan
  3. Magnezyum Amonyum Fosfat (MAP) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

1. DENEYİN AMACI MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile amonyak ve fosfor gideriminin sağlanmasıdır. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Yüzeysel sular, yeraltı suları ve atıksularda en çok bulunan azot birleşikleri NH3, NO2, NO ve organik azottur. Bu azot çeşitleri ve azot gazı (N2) azot çevriminde yer alır ve biyokimyasal olarak birbirine dönüşebilir. Azot değişik oksidasyon seviyelerinde hemen...
  4. Erdem Akgül
  5. Kuyu suyu Amonyak Giderimi

arkadaşlar merhabalar; içme ve kullanma suyu amacıyla kullanılan bir kuyuda yapılan analizde amonyak derişimi standartta 0.5 mg/l iken 1.53 mg/l olarak ölçülmüştür.kuyu 110 mt derinlikte ve 40.mt den itibaren dalgıç pompayla 25m3 lük depoya aktarılıyor.sonra klorlanıp kullanılıyor.amonyağın bu derecede olması çok tehlikeli olduğu biliniyor.su temini kuyudan yapıldığı için havalandırma ünitesi...
  6. Elvan K.
  7. Fosfor giderimi yapan mikroorganizmalar

Fosfor giderimi yapan mikroorganizmalar hakkında bir rapor hazırlamam ve sunum yapmam gerekiyor. Bu konu hakkında bilginiz varsa bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben şahsen işin içinden çıkamadım :( biraz araştırdım ama bilgiler bana çok karışık geldi. yardımlarınızı bekliyorumm...
  8. Gülçin Doğan
  9. Zeolitle amonyak giderimi

arkadaşlar merhaba.atıksulardaki amonyağın doğal zeolitlerle giderilmesi adlı ödevim için bilgiye ihtiyacım var.yardım eder misiniz ?