Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marmara denizi'nde oksijen bitti

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Marmara Denizinde Oksijen Bitti
  Dünya genelinde bir deniz için yapılmış en uzun soluklu izleme projelerinin başında gelen Marmara Denizi’nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi (MAREM) projesi 2012 Raporu sonuçlandı.Yapılan analizlerde Marmara Denizi’nde geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla oksijensiz alana rastlandı ve su kalitesinin artarak bozulduğu gözlendi.
  1954 yılından beri düzenlş ölçümlerle Marmara Denizi’ndeki kirliliğin boyutlarını etkili bir şekilde ortaya koyan,2006 dan bu yana Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde ve 2 yıldır Akkim Kimya ana sponsorluğunda sürdürülen MAREM projesi, yapılan bir toplantı ile kamuoyu ile paylaşıldı.
  Proje Kapsamında, Türkiye nüfusunun yaklaşık %30 unu barındıran Marmara Havzasında Çanakkale Boğazı’ndan Ege Denizi’ne uzanan 150 yi aşkın istasyonda ölçümler yapıldı. Yapılan analizler sonucunda Marmara Denizindeki kirliliğe değinen proje lideri Levent ARTÜZ ‘Marmara Denizinin başta en önemli göstergesi olan suda çözünmüş oksijen değerlerinde geçmiş seneler kıyasla çok daha fazla alanda oksijensiz bölgelere rastlanmıştır.Marmara Denizi çok büyük risk altındadır.Su kalitesi kademeli olarak devamlı bozulmaktadır’ diye konuştu.
  Proje sonuçlarında Marmara Denizi’ndeki su kalitesi için en önemli problemin ötrofikasyon olduğu ve ötrofikasyonun nitrat ve fosfat gibi yüksek besleyici materyal şartlarından kaynaklandığı açıklandı.Su kalitesindeki bozulmanın Marmara Denizi’nin anahtar fonksiyonları olan balıkçılık,ekosistem ve turizm gibi faaliyetlerini olumsuz etkilediği, özellikle Marmara’nın doğu kesiminde hayvansal plankton tür çeşitliliği ve miktarında ciddi düşüşler saptandığı belirtildi.Bu durumun Marmara Denizinde verim düşüklüğüne sebep olacağının bir göstergesi olarak algılanması gerektiğine vurgu yapıldı.

  Kaynak : DHA
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Kaynak varmı Ali Osman bey?

  Belki bu bilgiyi kullanmak isteyen arkadaşlar olabilir.
   
Marmara denizi'nde oksijen bitti konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Marmara Üniversitesi

  Marmara Üniversitesinde Çevre mühendisliğinde okuyan arkadaşlar buradan her konuda bilgi paylaşımına başlayalım...
 2. Kuzey Buz Denizi'nin 5'te 1'i buhar oldu

  Kuzey Buz Denizi'ndeki buzul örtüsünün genişliği bu yaz, ölçümlerin başladığı 1979 yılından itibaren kaydedilen ortalama genişliğin yüzde 20 altında kaldı. Kışın genişleyen, yaz aylarında ise daralan buzul, bu yaz da rekora yakın bir küçülmeye ulaştı. Buzulun alanı, rekor daralma olan Eylül 2007'deki küçülmeye yaklaştı. ABD Ulusal Kar ve Buzul Veri Merkezi ölçümlerine göre buz tabakasının...
 3. Isveç'te çöp bitti!

  Geri dönüşüm, güneş enerjisi ve daha birçok sürdürülebilir uygulamada tüm ülkelerin başını çeken İsveç, şaka gibi bir sorunla karşı karşıya. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerden elde eden ülkede çöp bitti. 250.000'in üzerinde evin elektrik ve ısınma ihtiyacını çöplerin yakıt olarak kullanılmasından sağlayan İsveç hükümeti, ülkede üretilen çöpten daha büyük kapasiteli çöp...