• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Matematik olimpiyatlarında çıkan bir soru...

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Ayakkabi magazasina gelen müsteri dükkanda dolastiktan sonra bir ayakkabi
begenir. Fiyatinin 35 YTL oldugunu ögrendigi ayakkabiyi satin almak
istedigini söyler ve saticiya 50 YTL para uzatir. Kasasina bakan satici
kasasinda bozuk para olmadigini görür ve yan dükkana gider, bu 50 YTL'yi
bozdurur ve magazasina geri dönüp para üstünü ve ayakkabiyi müsteriye
teslim eder. Aradan 10 dk zaman geçer ve yan dükkan sahibi gelerek
kendisine verdigi 50.-YTL 'nin sahte oldugunu ve parasini iade etmesini
ister. Satici duruma çok üzülür ama ilgili tutari iade eder ve sahte parayi
teslim alir.

Bu durumda ayakkabi saticisi ne kadar zarardadir?

a) 50 b) 65 c) 85 d) 100 e) Hiçbiri

50
sistemden çıkan 15 tl + ayakkabı. ayakkabının ederi 35 tl
satıcıdan çıkan 50 tl. satıcıyı tam karışımlı reaktör varsaydım. biodegradasyonu ihmal ettim.

lavoisier der ki:
"hiçbir şey yoktan var olmaz, hiçbir şey vardan yok olmaz, her şey şekil değiştirir"

cevap 50. alıcıya ayakkabıyı ve yan dükkandan bozdurduğu paranın 15 TL sini veriyor. Adamda parayı geri isteyince kalan 35 TL nin üzerine 15 TL koyup geri veriyor. Yani hem ayakkabı gidiyor hem 15 TL buda 50 Tl yapıyor.

d cevap. satıcı 50 tl yi bozudurunca 15 lirasını para üzeri veriyor. 35 artıdayım derken 50 tl nin sahte cıkınca komşusuna 50 tl daha vermek zorunda kalıyor. birde ayakkabıyı kaptırıyor tabiki.. bu durumda 50 + 15 + ayakkabı (35 tl) = 100 TL zarardadır

50 tl yi alıp yan dükkana gitti bozuk 50 tl yi alıp 15 tl sini müşteriye verdi.Sonra paranın sahte olduğunu sonradan farkeden yan dükkan 50 tl sini geri istedi. Yan dükkana parasını iade eden bizim mazlum dükkan sahibi 50 yan dükkana 15 müşteriye ve giden 35 tl lik ayakkabıyla 100 tl zarar eder

sahte para 50tl.bozdurdu 35'i cebe 15'i kalpazan müşteriye verdi.şuan için karda.komşu dükkan sahibi "hacı beni mi yiyecen,aşkolsun,para sahte çıktı be." deyip 50'sini geri istiyor.bizim dikkatsizde başta kazandığı 35'in üstüne 15 koyup komşuya veriyor.toplamda cebten giden miktar 50+beleşe giden 35'lik ayakkabı=85.

@orkunmumcu

kesinlikle katılıyorum. Bende 50 dedim açıklama yaptım ama en kısa ve öz açıklama sizin ki olmuş. Yan dükkan sahibi ne kar etmiş ne zarar. alıcı bir ayakkabı almış birde 15 tl yani 50 TL kar etmiş. Bu karıda satıcıdan elde ettiği için satıcı 50 Tl zarar etmiş. Çok güzel özetlemişsiniz teşekkürler.

cevap 65.
müşteri 0 lira veriyor.satıcı yan dükkandan aldığı 50 lirayla müşteriye 15 lira para üstü veriyor.(-15).35 liralık ta ayakkabı veriyor ( -35 ). yan dükkan 50 lirayı geri istiyor.adamda 35 lira nakit var.üzerine 15 lira daha koyup yan dükkana veriyor(-15).

yan dükkandan alınan 50 TL kenarda dursun,bizim dükkan sahibi para üstü olarak 15 TL ve 35 TL lik ayakkabı ile 50 TL lik zarar eder.Yan dükkandan alınan paranın bi fonksiyonu yok yani tamamdır :)