Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazot Taşınması Depolanması Hakkında?

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Arkadaşlar mazotun ve benzinin nasıl taşınacağı ve depolama şartları hakkında elinde döküman, talimat yada prosedür olan var ise yardımcı olursa memnun olurum... Ayrıca var ise mazot ve benzinin tehlikeleri..

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

TS 12820:2006+T1:2007 dahil

Arkadaşlar biraz daha ataştırınca Türk Standartları Enstitüsünün standardı olduğunu gördüm. Standart her yerde dağıtıldığı için burdan yayınlamakta sakınca görmüyorum. Akaryakıt İstasyonları - Emniyet Gereklikleri TS 12820:2006+T1:2007 dahil standart ektedir.

Ekli Dosyalar:

3. Turan Elieyioğlu

Turan Elieyioğlu CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,

Biz fabrika bünyesinde yer altı tankı yapmayı ve buradan yakıt ikmali yapmayı planlıyoruz bu konu ile ilgili isg ve çevre mevzuzatları gereğince yapılması gerekenler hakında bilgisi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum Nasıl bir yol izleyip nereden başlamak gerekiyor acaba?

4. Burak Dumlu

Burak Dumlu CMNet Üyesi

yakıt olarak LNG mi Benzin, nafta, motorin, fuel-oil ve benzeri akaryakıtlar mı kullanacaksınız

5. Turan Elieyioğlu

mazot ve benzin kullanılacak ve toprak altı depo yapılması planlanıyor...

6. Burak Dumlu

Burak Dumlu CMNet Üyesi

Çevre açısından, 1.000 ton üzeri bir kapasitesi varsa ek-2 listesinde yer alıyor. bu yüzden çevre iznine tabi diye biliyorum.

7. Turan Elieyioğlu

peki altında olduğu zaman ne yapmak gerekiyor...Bu aylık değilmi...

8. Burak Dumlu

Burak Dumlu CMNet Üyesi

Aylık günlük değil tank kapasitesi bu. Bu değerin altındaysa muhaftır. Başvuruda bulunup muhafitet almanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yinede Çevre İl Müdürlüğüyle görüşmenizde fayda var.

9. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Biz bir firmamda yaptık,büyükşehir belediyesine başvuruyorsunuz,ticari amaçlı olmadığını kendi araçlarınıza yakıt ikmali yapacağınızı belirtirseniz diğer benzin istasyonlarına uygulanan bazı yasal prosedürden muaf oluyorsunuz.ÇED gerekli değildir,itfaiye den rapor, planı vb. birsürü evrak isteniyor.Başvurduğunuzda neler olduğunu görebilirsiniz.

10. tuba-ak

tuba-ak CMNet Üyesi

Yerüstü 3 tonluk mazot tankı sadece araçlara yakıt ikmali için kullanılıyorsa Çevre ve İSG açısından bir bildirim veya izin alınması gerekiyor mu?

11. Nur G.

Nur G. CMNet Üyesi

Aynı durum bizim firmamızda da mevcut. Yerüstü 1 Tonluk mazot tankımız var ve sadece forkliftlerimize yakıt ikmali yapıyoruz.Bununla ilgili olarak çevre izni vb. konuları kapsayan durumlarda izin alınması gerekli midir?

NOT: Mazot tankımızdan önce "ÇED gerekli değildir" ve "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakk. Yönetmeliğe" göre kapsam dışı yazımız alınmış. Fakat alınan ilgili yazılardan sonra mazot tankı faaliyete geçirilmiştir.

Lütfen konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
    Teşekkürler.

Mazot Taşınması Depolanması Hakkında? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yürürlükte Tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması hakkında yönetmelik

TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi : 31.03.2007 Resmi Gazete Sayısı: 26479 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, tehlikeli maddelerin; insan sağlığı ve diğer canlı varlıklar ile çevreye zarar vermeden güvenli ve düzenli bir şekilde kamuya açık karayoluyla taşınmasını sağlamak; bu faaliyetlerde yer alan gönderenlerin, alıcıların, dolduranların,...
  2. Mazot tankı

Arkadaşlar bünyesinde mazot tankı olan bir tesis için ne tür çevresel önlemler alınması gerekir?
  3. Atık yağların toplanması, taşınması ve geçici depolanması

Merhaba arkadaşlar, Bu sektörde çalışan arkadaşlardan bir ricam olacak. Sektörün işleyişiyle ilgili yorumlarınızı ve tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız?
  4. Kaçak mazot imhası

Değerli arkadaşlarım.Bulunduğum ilçede emniyet ekipleri kaçak mazot yakalamışlar ve bunu imha etmek istiyorlar.Belediyemizden çevre mühendisi görevlendirilmesi için yazı geldi.Peki mazotu nasıl imha etmek gerekir?Konuyla alakalı bildiğiniz bi mevzuat var mı?