Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Memursuz bankacılık dönemi başladı..!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Ziraat Bankası bir ilke imza atıyor. Dünyada ilk memursuz banka şubesi Bursa'da hizmete giriyor.

  URSA(İHA)- Yüksek çözünürlüklü video kameralarına sahip kabinlerde, hızlı internet üzerinden İstanbul'daki çağrı merkezine canlı bağlanan müşteriler, kimlik kartlarını taratıp, cama özel kalemle imzalarını attıktan sonra her türlü bankacılık işlemini yapabiliyorlar.
  Tasarımı Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'a ait olan VTM kabinlerinin İstanbul ve Ankara'da 5 ayrı yere kurulmasından sonra, Bursa Setbaşı'nda bir şubede 3 tane video konferanslı bankacılık kabini, 2 uluslararası ATM cihazı ve 1 bilgisayarla memursuz olarak hizmet verecek. Memursuz şube, salı günü törenle hizmete açılıyor.

  Bursa Setbaşı'nda deneme işlemlerine başlayan insansız banka şubesinde bir güvenlik görevlisi ile bir danışman memur ilk zamanlarda hizmet verecek. Okuma yazma bilmeyen bir kişinin bile rahatlıkla işlem yapabileceği şekilde dizayn edilen VTM kabinlerinde sistem şu şekilde çalışıyor. Gelen müşteri, kimlik kartını belirtilen yere koyuyor, sistem kartı tarayıp, TC kimlik numarasından kişiyi tanıyor. Ziraat müşterisi, özel kalemle imzasını bir cama atıyor. Bu arada sistem hızlı internet hattı ve kabindeki video kameralar aracılığı ile İstanbul'daki çağrı merkezindeki müsait bir memuru bu müşteriye tahsis ediyor.

  Videolu bağlantı kurulduğunda kabinde oturan müşterinin karşısındaki LCD ekran açılıyor ve memur konuşmaya başlıyor. Kabindeki hoparlör ve mikrofon vasıtası ile müşteri ile merkezdeki bankacı karşılıklı konuşmaya başlıyorlar. Müşteri bankada hesap sahibi ise, istediği bütün bankacılık işlemlerini sesli talimatlar vererek çağrı merkezindeki memura yaptırıyor. Eğer sıradan bir fatura ödemesi için gelen vatandaş ise, hangi kuruma ait kaç numaralı faturanın ödeneceğini belirtiliyor, daha sonra müşteriden parayı ilgili bölüme bırakması talep ediliyor. Parayı bıraktıktan birkaç saniye sonra, sistem ödeme makbuzunu otomatik olarak veriyor. Böylece bankada mesai kavramı kalmıyor. Her gün 24 saat boyunca 3 tane kabin bulunan memursuz şubeden işlem gerçekleştiriliyor. Bu durum hem personel tasarrufunu sağlıyor, hem de günün her saati bankacılık işlemi ve fatura ödeme imkanı veriyor.

  Memursuz şube, 2 mart salı günü Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın iştirakiyle açılacak. İlk memursuz banka şubesinde 3 görüntülü ödeme kabinin yanı sıra dolar ve avro da ödeyebilen 2 ATM ve bir duvar bilgisayarı bulunuyor. Şimdilik bir güvenlikçi ile bir yardımcı memurun olduğu insansız banka şubesi, kısa bir süre sonra sadece güvenlik görevlisinin kapısında bekleyeceği bir hale dönüştürülecek. Sistemi kullanan yaşlılar ise ilk başta kabine tek başına girmeye çekindiklerini ancak kimlik kartını tanıttıktan sonra karşılarında açılan ekrandan memurların gerekli yönlendirmeleri yapmaları ile rahatlayarak bütün işlemleri, konuşarak çok kolay gerçekleştirdiklerini söylediler. Yaşlı vatandaşların bile rahatlıkla ekrana soru sorup cevaplandırarak yaptıkları, yönlendirmelerle imza atıp, paraları ilgili yere bırakarak faturalarını ödedikleri sistemin kısa bir süre içerisinde tüm dünyada yaygınlaşması bekleniyor.


  Benim çekingem şu böyle giderse bi 10 yıl belkide daha kısa bir süre sonra tüm bankalar bu sisteme gerçer.. Peki bankacılık sektöründe çalışan bu kadar kişi ne yapar acaba ??

  İYİ ÇALIŞMALAR..
   
Memursuz bankacılık dönemi başladı..!! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kadro yapmadan işçileri kiralama dönemi başlıyor

  Kadro yapmadan işçileri kiralama dönemi başlıyor Hükümetin işsizliğe karşı hayata geçireceği Özel İstihdam Büroları tartışma yarattı... Yeni yasa ile bürolar işçilerle geçici iş sözleşmesi yapıp onu rızası olmadan istediği şirkete kiralayacak... İşçi kiralayan işveren, işçiye karşı hiçbir sorumluluk taşımayacak. Muhalefet, Özel İstihdam...
 2. ÜDS-2011 Bahar Dönemi

  2011-ÜDS’nin birinci uygulanma tarihi 20 Mart 2011’dir. Başvurular 31 Ocak-9 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, 2011-ÜDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır....
 3. "Bir Ustalik Dönemi Eseri" Basin Açıklaması 07.07.2011

  [FONT=arial black](Kararnameler Dönemi ve TMMOB’nin İşlevsizleştirilmesi) Seçimler öncesi çıkardıkları torba yasa ile çalışanların haklarını birçok alanda kısıtlayan iktidar bununla yetinmemiş, 6 Nisan 2011 tarihinde TBMM tatile girmeden önce hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermiştir. “Kamu Hizmetlerini düzenli etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak üzere kamu...
 4. Tecrübe dönemi kapandı, yetenek dönemi başladı..

  İş görüşmelerinde adayların önündeki en büyük engellerden biri deneyim. Pek çok yetenekli kişinin yüzüne sırf deneyimi olmadığı için kapılar kapatılıyor. Ancak son dönemde iş verenler deneyime değil yeteneğe odaklanmaya başladı. HR dergi tarafından geçtiğimiz hafta düzenlenen ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün (DBE) resmi sponsorluğunda gerçekleştirilen “8. Seçme ve Yerleştirme...
 5. 2013-2014 yaz dönemi erasmus staj / yardım

  Merhabalar, Ben Çukurova Üni. açmış olduğu Erasmus Staj programına katılmaya hak kazandım. Polonya'da staj yapacağım bir işletme arıyorum fakat henüz bulamadım. Daha önce erasmus programı ile staj yapan ya da staj yeri ayarlama konusunda fikir sahibi olan varsa bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.