Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mermer ocaklarında çed süreci hakkında

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Yeni_mühendis tarafından paylaşıldı.

1. Yeni_mühendis

Yeni_mühendis CMNet Üyesi

Merhablar,
    Mermer firmasında işe yeni girdim. Bir ocakları için ÇED Kapsam Dışı yazısı almamı istiyorlar. Üretim kapasitesi yıllık 5.000 m3altında. Ne yapmalıyım?

2. Serkan Çiçekay

Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

ÇED yönetmeliğini okuyun.

Enise A. ve hepaistos bunu beğendi.
  3. Yeni_mühendis

okuyorum. kapsam dışı ile ilgili bir tek :
    Kapsam dışı projeler
    GEÇİCİ MADDE 2 –
    (1) Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin ilk yayım tarihi olan 7/2/1993 tarihinden önce üretime ve/veya işletmeye başladığı belgelenen projeler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır.
    Kanuni kapsam dışı projeler
    GEÇİCİ MADDE 3 –
    (1) 23/6/1997 tarihinden önce kamu yatırım programına alınmış olup, 29/5/2013 tarihi itibariyle üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır.

maddeler var.Tesis yeni yapılacak.Bundan sonraki süreci anlayamadım.Bu konuda yardım istemiştim.

4. Serkan Çiçekay

Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

il müdürlüğe yazı yazın üretim kapasitemiz yıllık şudur buna binaen çed görüşünün tarafınızca verilmesini arz ederim falan diye

5. Yeni_mühendis

6. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

bağlı olduğunuz il müdürlüğünün web sayfasına girin. orda muhtemelen çed kapsamdışı başvuru evrakları ve dilekçe örneği vardır. ona göre başvurunuzu gerçekleştirin

Tunç Bozkurt ve gülay bunu beğendi.
  7. Yeni_mühendis

Çok teşekürler Gülfem Hanım :)

8. Soner Dalgın

Soner Dalgın CMNet Üyesi

ocak 5000 altında ise kapsam dışı olduğunu biliyorum

9. fatih boztepe

fatih boztepe CMNet Üyesi

Merhabalar,

ÇED Yönetmeliğinde ek1 yada 2 listesine baktınız mı? 5000 m3 olan nedir? EK2 listesi madde 49 maden sektörünü anlatıyor. Orada yer alan maddelerde belirtilen kapasitenin altında iseniz kapsam dışı görüşü alabilirsiniz. Mermer ise sınır 5000 m3.

Biz ekteki formu doldurup tesis imza yetkilisine imzalatıyoruz. Yine teknik olmayan bir proses özeti ve taahhütname yazısı hazırlayıp yine tesis yetkilisine imzalatıyoruz. Ekine iş akım şeması, vaziyet planı, kapasite raporu, imza sirküsü ekleyip dilekçe ile kapsam dışı olduğuna dair görüş soruyoruz. Dilekçede son çed yönetmeliği tarih ve sayısını belirtin.

Ekli Dosyalar: