Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında greenege tarafından paylaşıldı.

 1. greenege

  greenege CMNet Üyesi

  arkadaşlar, hepimizin en büyük kaybı meslektaş olarak birbirimize köstek olmamızdır. çalışma hayatımızın büyük bir kısmı yaptığımız işi anlatmak,benimsetmek ve yapmaya çalışmakla geçiyor zaten.bırakın birbirimize destek olmayı tepeden inme eğitimsiz insanların sadece üçkağıtla bizim işlerimizi elimizden almasına göz yummak zorunda kalıyoruz.mücadele çoğu zaman çirkinliğin de ötesine geçmekte. emek vererek yıllarca okuyup çabaladığımız mesleğimizi böyle densizlerin eline bırakmayalım arkadaşlar.NASIL DUR DİYEBİLECEĞİZ BU DÜZENE aklım almıyor. herkes kendini mühendis sanıyor anlamadım ben bu işten.bu kadar kolay olunuyorsa yazık valla çok yazık.

  ( umuyorum ilerleyen günlerde daha iç açıcı şeyler yazacağım..):confused::mad:
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bizler birbirimize destek olmaya başlamadıkça, işim var kimseye karışmam mantığı değişmedikçe bu düzen her zaman kötüye gidecektir. Selamlar..
   
 3. qrafiqer

  qrafiqer CMNet Üyesi

  Cevap: mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

  sanırım mühendisler arasında birbirine yardım etmemek konusunda yarışan sadece biz varız. inşaat ve makine müh. imreniyorum kendi meslektaşlarımdan görmediğim yardımları genelde onlardan görüyorum çok yardımseverler. nedense bizler o kadar yardımsever değiliz.
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Cevap: mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

  Bu forum da bunun için var işte, makus talihimizi değiştirmek ve yardımlaşma bilincini yaymak için :)
   
 5. environ

  environ CMNet Üyesi

  Cevap: mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

  Çevre mühendisi istihdamı az olduğundan (çevre danışmanlığı ile 800-1000 lira ile işe alımların artmasının dılında) donanımlı mühendis her zaman işi kapıyor. Bu donanımlı arkadaşlar da donanımlarını başkası ile paylaşarak işini kaptırmak istemiyor. Problem burdan kaynaklanıyor bence.
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Cevap: mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

  Evet ilk başladığımda ben de çok çekmiştim bu durumdan ama şöyle birşey daha var malesef bazı tecrübesiz arkadaşlar da hiçbir araştırma yapmadan tüm bilgiyi hazır istiyorlar. En azından biraz çaba gösterilsin, karşılıklı özveri şart.
   
 7. environ

  environ CMNet Üyesi

  Cevap: mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

  Öğrenme yeteneği olmayan hazır bilgiyi bile yorumlayamıyor. Ben şahsım adına hiçbir soruyu cevapsız bırakmıyorum. Cevabı bilmesem de nereden bulacakları konusunda yol gösteriyorum. Ama aynı soruyu tekrar sorduklarında o zaman iş değişiyor. Bir soruyu sormadan önce araştırıp bulamayınca sorana cevap vermek sıkıntı olmaz.
   
 8. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Cevap: mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

  Haksızlık etmeyelim! İş hayatında tecrübelerini aktarmaktan çekince duymayan çevre mühendisleri ile de karşılaşıyoruz; meslektaş olmasak da önemsiz diyebileceğimiz bilgileri paylaşmaktan çekinenlerle de. Yani yalnızca mesleki bir problem değil bu. Ev hanımları bile saklamıyorlar mı birbirlerinden leziz yemeklerinin püf noktalarını. :) İnsani bir dürtü olsa gerek. :p

  Salt bilgiyi vermeyenlere değil de, bilgiye ulaşma yolunu bile göstermeyenlere kızıyorum ben. (Hiçbir araştırma yapmadan başkalarının tecrübelerinden faydalanmak isteyenlere de anlam veremiyorum o ayrı) Sonuçta mühendisiz, en azından o yolda ilerliyoruz. Mühendis demek bilgiyi kullanabilen, yorum yapabilen, çözüm sunan demektir. Aklını ve eldeki imkanları kullanmak ilk tercih olmalı. Yeterli çabayı sarf etmemize rağmen problemi çözemiyor isek ‘bir bilene’ danışmalı. Bu durumda 'bir bilen' diye nitelendirdiğimiz kişinin paylaşımcı karakterde olmasını dilemekten başka yol kalmıyor sanırım. :)
   
mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Odamızdan meslektaşlarımıza hukuk desteği

  Değerli Meslektaşlarımız, Oda Yönetim Kurulumuz, meslektaşlarımıza hukuki destek vermek için bir dizi çalışma yürütmektedir. Meslektaşlarımızın iş hayatında yaşadıkları problemler meslek örgütümüzün de problemleridir. Odamıza gelen başvurularda, meslektaşlarımızın çalıştırıldıkları iş yerlerinde düşük ücret aldıkları, haksız yere işten çıkarıldıkları ya da sigortasız çalıştırıldıkları...
 2. Destek-Yardım!

  Arkadaşlar yeni tesisimin teknik özellikleri ekte tecrübeli arkadaşlardan fikir ve öneri bekliyorum.Teşekkürler.
 3. Online destek

  Saygıdeğer meslektaşlarım. İzin başvuru aşamasında olan firmanın başvuru formları ve kaç gün kaldığı sistemde gözükmüyor. Birde izin için ek dekont açılan firmanında yüklenecek yeri açılmıyor. Böle birşeyle karşılaşan var mı?
 4. Çmo - hukuki destek

  Çevre Mühendisleri Odası'ndan gelen mail aşağıdaki gibidir. İhtiyacı olan arkadaşlar değerlendirebilir. ODAMIZDAN ÜYELERİMİZE HUKUKİ DESTEK Meslektaşlarımızın iş hayatında yaşadıkları hukuki sorunlar, meslek örgütümüzün öncelikli çalışma konuları arasında yer almaktadır. Odamıza gelen bildirimlerde, meslektaşlarımızın çalıştıkları iş yerlerinde düşük ücret aldıkları, haksız yere işten...