• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Meslek odalarına üye olma zorunluluğu

selçuk karabulut

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Eroglu
6235 Sayılı TMMOB Kanunu Madde 33 aşağıdaki gibidir.

III – UMUMİ HÜKÜMLER
Madde 33 – Türkiye’de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihdisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.

Yukarıdaki maddeye istinaden, mühendislik diploması olup İş Güvenliği Uzmanlığı yapan bir kişinin odaya üye olma zorunluluğu var mıdır?

Buradaki herkesin görüşüne saygılıyım ama odanın istediği ücretin çok düşük olduğunu düşündüğümden, geriye dönük borçlar, takip edilmeyen, ödenmeyen borçlar konusunda kimsenin fikrine katılmayacağım..

Ama odadan üyelikten ayrılmak isteyip ayrılamama durumunuz konusunda size katılıyorum.. Üyelikten ayrılmak isteyen arkadaşlarımız genel olarak hiçbir sıkıntı ile karşılaştığını duymadım, ilk kez sizden duyuyorum.. Bu konu üzerine bağlı olduğunuz oda yönetim kurulu üyeleri ile iletişime geçmenizi öneriyorum..

@M.Baran Ulutaş

İlk mesajımı okursanız orada TMMOB kanunu maddesini yazdım, Aslında tüm çevre mühendislerinin dikkatini çekmek istediğim nokta bu. Ama siz ıslarla ÇMO dayanışmasından, mücadelesinden bahsettiniz. Ben ÇMO diye bir oda olmasın demiyorum , tabiki olsun, bu meslek için mücadelesini yapsın.

Fakat benim kişisel hakkım ve düşüncem olarak bu oda ile mesleki açıdan bir ilişkide olmak istemediğimi belirttim. Bu mesleği icra etmediğimi de belirttim. Kimine göre doğru kimine göre yanlış ama bu benim kararım. Kendime göre geçerli sebeplerim var. İstifa içinde tüm isteklerini yerine getirdim. Telefon açtım İG uzmanı iseniz istifa edemezsiniz cevabını aldığımda , bu cevabı verenlerin (ÇMO Ankara Merkez) daha kanun maddesini yorumlayamadıklarını gördüm.

Benim anlatmak istediğim tek şey; bu kanun maddesini herkesin dikkatle okuması ve Çevre Mühendisli mesleğini yerine getirmesi halinde odaya üye olmak mecburiyetinde olduğudur.

Kızdığım nokta ise geriye dönük aidatlarını talep eden (hepsini ödedim), sonradan ödemediği borçlar için haciz takibi başlatan (haciz için 1452,33 TL ödedim) bu kurumun aynı davayı, bu maddeye istinaden, mesleği icra ettiği halde hiç üye olmayanlara neden yapmaz? Cesareti mi yoktur? 10 yıldır gelen merkez yönetimler neden b

37 bin - 13 bin = 24 bin üye kayıtlı değil. Kamu kuruluşlarında çalışanların üye olma zorunluluğu kanunen yok. Kamuda çalışanları çıkardığınızda 12 tl lik dürüm ayran parası dediğiniz rakam yıllık ne kadar eder. Siz düşünün.

Basit mantık, kendi üyemi istediğim gibi haciz ederim ama üye olmayana kılımı kıpırdatmam.

Bu platformda varsa hukukçu, varsa ÇMO yönetimlerinden birileri cevaplasınlar, hatta tanıdığınız yöneticiler varsa buyursunlar hodri meydan tartışalım.

@selçuk karabulut selçuk abi ben yeni mezunum ve senın yasadıklarını görunce uye olmanın kolay fakat cıkısın zor oldugunu goruyorum .uye olmaya da cekınıyorum .ben ne zaman uye olursam ondan sonra ayılık olarak benden para kesılmelı gerıye donuklerı odemek kadar sacma olamaz ya . hem zorla mı tutacaksınız kardesım ya uyelıgımı sonlandırmak ıstıyorum bu kadar basıt .nıkah mı kıydık sankı ne baglamıssınız oyle . Allah kolaylık versın, ınsallah halledersın abı

@selçuk karabulut

odamızın yönetim kurulundaki herhangi bir üyeye kolayca ulaşabilirsiniz.. en yakın odamız ile iletişime geçip görüşme talep edebilirsiniz..

@M.Baran Ulutaş Zaten sorunda burada ya. İstanbul ÇMO' üyesiyim. Ama istifa işlemleri için Ankara Merkez ÇMO'ya yönlendiriliyorsun. Sonra Ankara Merkezle telefonda görüşüyorsun, daha doğrusu konuşunca saçma saçma cevapları duyunca zaten sinir katsayılarım yükselmeye başladığından telefonla da iletişim kuramıyorum yetkililerle. Burada sorduğum soruların aynısını kendilerine soruyorum kem küm cevaplar,

Ben net bir adamım, sorum da net almak istediğim cevapta açık ve net olacak.

O yüzden madem sizin oda ile ilişkileriniz kuvvetli, sizden rica etsem burada sorduğum soruları kendilerine sorabilir misiniz, yada gelsinler bu platformda herkesin gözü önünde tartışalım.

Yada bu platformda hukukçu arkadaşlarımız var ise Kanunu bize yorumlasınlar.

Mevcut üyeler ve üye olmayan meslektaşların ne gibi yaptırımlarla karşılaşabileceğini görelim.

Bu arada, Ankara ÇMO beni telefonla arayarak SGK bildirgemi istediler. Çevre mühendisliği ile ilgili bir işle ilgilenip ilgilenmediğime bakmak istiyorlar. Bende gönderdim.
İşin komik tarafı SGK bildirgelerindeki meslek kodları değiştiğinden, İG Uzmanlığı meslek kodu bildirgemde Psikolojik Danışman olarak görünüyor. :) Yani ben çalıştığım firmada Psikolojik Danışmanım. (Firmamın meslek kodlarını düzeltmesi için çalışma başlatması gerektiği bilgisini verdim, kasten yapılmış birşey değil bu arada). Düzeltildi.

5 dk önce Ankara Merkezden tekrar arandım. Bu sefer 6 aylık SGK dökümünü bize iletin diyolar :) Ben onlara 10 senelik göndereceğim. Bu taleplerinizi bana yazılı olarak yapın diyorum, zamanımız yok ancak sözlü iletebiliriz diyolar :)

Bu işin sonunda size verdiğim paraların hepsini yasal faizi ile geri talep etmek, üyeliğimi sonlandırmak ve bana yaşattığınız bu manevi stresi de ekleyerek bu sefer karşı davayı ben açacağım.

Dedim ya hodri meydan, mahkeme ise mahkeme, mücadele ise mücadele.

@selçuk karabulut

Bence çok fazla polemiğe de gerek yok siz işinizi telefon ile yaptığınız sürece bu işlemler sarpa sarar . Noter aracılığı ile yapın bakalım ne olacak süt dökmüş kedi oluverirler.

Bence çok fazla polemiğe gerek var.
Polemiğe girdikçe bu konuyu takip eden arkadaşlar, taşın altından neler çıktığını, ileride benimle aynı durumlarda olacakların nelerle karşılaşacağını, bu odaların mesleki açıdan faydalarını, kime güvenip kime güvenemeyeceklerini, daha bir çok şeyi öğreniyorlar.

Ben bu mücadelede yaşadığım tüm olayları bu başlık altında ayrıntıları ile üyelere paylaşacağım. Bana kızadabilirsiniz, meslek odamızı karalıyorsunuz diye. Benim ki karalamak değil yanlışları tespit etmek ve eleştirmek

Bence konu çok abartılmış Çevre Mühendisleri Odasından bahsediyoruz. Bizim odamız yani Çevre Mühendisleri, odamıza destek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun için aylık 12 TL çok bir ücret değil, hatta çok az. Günde bir paket eksik sigara içiverin.

Oda ile ilgili sorunlarımızı belirtip, çözüm istemeliyiz buna da çok hak veriyorum, kesinlikle doğru.

Odayla hiçbir alakam yok, sadece üyeyim, 4 senedir de aidatlarımı ödemiyorum, benim borcum ve farkındayım. Bunu da ayrı belirtmek isterim.

Tekrar diyorum konu fazla abartılmış bence.

@Emrah BOZKURT konu kesinlikle abartı değil. Bakın 4 senedir borcumu ödemedim diyorsunuz. Farkında olmadan yazdığınız bu yazı sonrası ÇMO'nun çifte standart uyguladığı da anlaşılıyor. Bende 6 sene ödemedim. Peki hak-hukuk temsilcisi bu arkadaşlar sana neden haciz takibi başlatmadılar da bana başlattılar ?

Adalet mi bu ?

Bugün ÇMO istanbul ve Ankara Merkez şubelerine en son 6 aylık SGK dökümünü de mail attım.
Maile bu başlığın linkini de gönderdim. Buyurun bu platformda bizi bilgilendirin diye. Bakalım yapsınlar açıklamalarını hep beraber görelim, bilgilenelim.

IMG_2623.JPG

Evet arkadaşlar ÇMO'dan istifa etme talebime karşı ÇMO'dan gelen cevap bu şekilde.

''mesleklerinin gerektirdiği işlerle uğraşabilmek'' evet yorum bu.
Tüm üye arkadaşların bu durumu iyi anlaması, olayın nereye gittiğini görmesi açısından üye olmadan önce iki defa düşünmelerini tavsiye ederim.
Hiç üye olmayan arkadaşlara kılını kıpırdatmayan bu odanın, kendi üyelerine yaptığı hukuksuz davranışı eminim hepiniz gördünüz. Bu mesleği icra etmediğim halde elini kaptırdın bizden kurtulamazsın para ödemeye devam edeceksin mantığını hepiniz gördünüz.

Karşı dava açmak için bu güne kadar ödediğim tüm paranın dökümünü bile göndermeye cesaretleri yok. 2 aydır bekliyorum halen ödediğim paraların dökümünü gönderecekler :)

Göndermesinler 1 TL lik manevi tazminat davasını emsal teşkil etmesi için açacağım odaya ve tüm gelişmeleri buradan paylaşacağım.

Sn. İlgililer
Hesap dökümünü gönderecek misiniz? 10 Şubattan beri beklemekteyim.
Saygılarımla,
From: SELCUK KARABULUT
Sent: Friday, February 10, 2017 11:08 AM
To: 'TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI'; cmoistanbul@cmo.org.tr
Subject: RE: Çevre Mühenisleri Odası Üyelik İptali Hak.
Sn ilgililer,
ÇMO’ya üye olduğum tarihten itibaren size ödemiş olduğum aidat ve haciz takibi miktarının, tarih ve miktar olarak dökümünü tarafıma mail olarak gönderebilir misiz.
Saygılarımla,
Sent: Tuesday, February 7, 2017 11:03 AM
Subject: RE: Çevre Mühenisleri Odası Üyelik İptali Hak.
Sn İlgililer,
ÇMO ile olan üyelik işlemlerimin sonlanması için SGK bildirgesi istemişsiniz.
Kişisel olarak ÇMO ile hiçbir şekilde mesleki olarak bir ilişkide olmayı istemeyişimin yeterli olmadığını belirttiniz.
Üyelik işlemlerimin sonlanması için ekteki bildirge yeterli midir?
Başka bir arzunuz var mıdır?
Sent: Thursday, February 2, 2017 10:49 PM
Subject: Çevre Mühenisleri Odası Üyelik İptali Hak.
Sn İlgililer
Ankara 10. İcra Müdürlüğüne avukatınız aracılığı ile açtığınız icra takibi ile ilgili belirttiğiniz hesaba 1452,33 TL para ödemesi yapıp, avukatınıza ait büro ile iletişime geçerek bu paranın ödendiğine dair teyit almış bulunmaktayım. (Dekont ektedir.)
06.01.2017 tarihinde de İstanbul ÇMO şubeye giderek 1 adet istifa dilekçesi, 1 adet çalıştığım kurumdan alınan yazı ve 1 adet oda kimlik kartını teslim etmiş bulunmaktayım.
Ankara ÇMO merkezi de telefonla arayarak üyelik iptali ile ilgili son durumu sorduğum halde halen net bir cevap alamamış durumdayım. (Telefondaki arkadaş geri dönüş yapacağını söyledi ama arayan soran yok)
Lütfen artık bana yetkili birisi, üyeliğin iptal edildiğine dair ve artık ÇMO ile bir ilişkim kalmadığına dair geri bildirim yapsın.
10 yıllık üyeliğim boyunda ilk iki sene ajanda adresime geldi bunlardan başka varlığınızı hatırlatan hiçbir şey görmedim. 1452,33 TL + önceden ödediğim aidatlar 2 ajanda eder sanırım. (Bu eleştiriyi yapmak zorunda hissettim kendimi).
Avukatınız her geçen süre ile ilgili ilginç ilginç faizler uygulamış bunun içinde teşekkür ederim. Keşke icraya vermeden önce benimle iletişim kursaydınız da uzlaşma yolu belirleseydik. Ama mevzunun bu şekilde çözülme yoluna gidilmesi ÇMO’ya karşı olan güvenimi tamamen sarsmış durumda olduğundan ve sadece konu aidat ödemesi olunca bana ulaştığınızdan artık sizinle herhangi bir mesleki ilişki içinde olmak istemiyorum.
Gereğinin yapılmasını rica ederim.
Selçuk KARABULUT
İyi Çalışmalar.

@selçuk karabulut odadan size iletilen yazıyı okudum. Bir kaç mühendislik odasının ana yönetmelikleri baktım.Orada da mesleki etkinliğini sürdürmek istemeyen üyeliği sonlandırabilir, diyor. Bu konuda tmmob'un mesleklerin gerektirdiği işlere açıklık getirmesi lazım. Yoksa bu konu yoruma açık kalır ve herkes kendi istediği tarafa çekebilir. Sizinki de aynı konumda. Oda kendi istediği tarafa çekmiş gibi görünüyor.

@mkibaroglu ÇMO Ana Yönetmeliği Madde-7 aşağıdaki gibidir.
Madde 7 - Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda olup, 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun hükümlerine göre mühendislik mesleğini yürütmeye yetkili; yurtiçi ya da yurtdışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş çevre mühendisliği fakülte ya da bölümlerinden mezun olarak çevre mühendisliği lisans diplomasına sahip; mühendisler, mesleklerinin gerektirdiği işlerle uğraşabilmek ve mesleki öğretim yapan kuruluşlarda çalışabilmek için Odaya kayıtlı olmak ve üyeliğin gereklerini yerine getirmek, kimlik bilgilerini onaylatarak üyeliklerini korumak zorundadır.

6235 SAYILI TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ KANUNU 33. madde de aşağıdaki gibidir.

III - Umumi hükümler
Madde 33 - Türkiye‘de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve meslekî tedrisat yapabilmeleri için ihtisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.

Farkı görebiliyor musunuz? Kanun farklı yönetmelik farklı. Kanunda mesleklerinin yapımı için zorunlu olan işler diyor, fakat yönetmelik mesleklerinin gerektirdiği işler diyor.

Bilmiyorum ben mi yanlış anlıyorum bu maddeyi o yüzden hepinizin yorumuna açtım (kafam iyice karıştı çünkü). Yönetmelik kanundan üstün değildir, kanun maddesine aykırı bir yönetmelik maddesi var ise geçersizdir.

ÇMO' ya bugüne kadar ödediğim aidatları faiziyle (bana faiz uyguladıkları için) geri talep etmek, kaç aydır bana karşı tutundukları bu tutumdan yaşadığım stres için de 1 TL lik manevi tazminat davası açacağım.

1 TL açmamın sebebi o parayı üye arkadaşların aidatları ile ödeyecekleri içindir.

iktiza kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde gerekme, gerekli olma olarak anlam verilmiş. Benim anladığım kanun ile yönetmelikte farklılık yok gibi geliyor. Sıkıntı iş güvenliği uzmanlığının mesleğin gerektirdiği işlere sokulması. Çevre Mühendisliğinin gerektirdiği işler nelerdir. Evet İş güvenliği uzmanı olabilmek için Çevre Müh. diplomasının olması ön koşul ama gerektirdiği işler konumuna sokulması yoruma açık.Bununla ilgili açıklığın getirilmesi ve bunun nedenlerinin yazılması lazım. Forumda bu konu tartışmaya açılabilir. Çevre mühendisliğinin gerektirdiği işler nelerdir diye

@mkibaroglu Mesleklerinin yapımını gerektiren işler diyor. Yani Çevre Mühendisliği mesleğini yapacağı işler. Kırmızı ile boyadığım kısımları karşılaştırırsak anlam farlılığı var.

@mkibaroglu Ayrıca bu zorunluluk sadece ÇMO ana yönetmeliğinde var. EMO, MMO Ana yönetmeliğinde zorunluluk yok. İMO'da ise aşağıdaki gibi
Üyelik Madde 7- Üyelik için aşağıdaki hükümler geçerlidir; 4 a) Türkiye’de inşaat mühendisliği mesleğinde çalışabilmek için, inşaat mühendisi veya inşaat yüksek mühendisleri, Oda’ya üye olmak zorundadırlar.

Burda bi tuhaflık yokmu sizcede ?