• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mesleki deneyimleri olanlardan öneri (y.lisans tez)

sancar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kramer Schalltechnik
Merhaba,
Ben yüksek lisansımda tez dönemine geçtim ve artık bir tez öneri formu oluşturmam gerekiyor. Bu başlığı açmamın sebebi tez konumu belirlerken özellikle mesleki olarak tecrübesi olan akranlarımdan ve büyüklerimden yardım istiyor olmam. Sizlerin sahada görmüş olduğunuz ülkemizdeki ciddi sorunlar, üzerine bilimsel çalışma yapılabilecek bakir alanları merak ediyorum. Tez konusu belirlemek çok kolay, benzer isimde birbirinin taklidi bir çok tez var. Ben çalışmamın böyle birşey olmasını istemiyorum aksine mesleğime, ülkeme yeni birşeyler katabilmek istiyorum. İçimdeki tüm şevk ve istek hala tazeliğini koruduğu için mesleki olarak tecrübeye sahip herkesten tavsiyeler bekliyorum. İyi biliyorum ki bu sitede yurt içinde ve yurt dışında resmi veya özel kurumda ciddi tecrübe edinmiş, ileri düzey Çevre Mühendisleri var. Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir :)

50 yıl içinde (belki kalmaz) Eco cityler çok popüler olacak, pekinde İsviçreli bir çevre mühendisi(ismi çok değişik idi) yatırımcılar ile birlikte yapmaya başladı.Belki sende Türkiye koşullarına uygun bir Eco city tasarlayabilirsin, örneği kendi enerjisi kendisi karşılayan, güneş olur,rüzgar,titreşim,biyogaz olur,yeraltı olur,sonra kendi suyunu arıtan, sıfır atık mantığı ile işleyen,organik tarım yapılabilen. daha birçok yenilik eklenebilir.

malum biliyorsundur 3D yazıcılar oldukça popüler, neden 3D'den çıkmış bir şehir olmasın, bildiğin yap-boz gibi evlerin olduğu,ihtiyaca göre büyütülüp-küçültülebilir ,yani sana lazım olmayan bir parça başka birisinde değerlendirebilir.
Ham madde de kolay insan oldukça plastik-kağıt vb malzemeler olacak,
Çok çok ütopik mi düşündüm :))

@Mustafa Bolat Bana böyle ütopik fikirler lazım dostum sende iş var :)
3D yazıcılarla ilgili geleceğin teknolojisi gibi bi takım makaleler okumuştum. Bir fuarda 3D yazıcıyla gıda elde eden bile oldu. Yanılmıyorsam bisküvi gibi birşeydi ama 3D yazıcıların gelecek teknolojisinde nasıl bir yer edeceğini iyi göstermişti. O yüzden bence çok ütopik birşey değil aksine ekocity olayı gibi insanın aklında ampul yakan cinsten geldi bana :)