• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Metal talaşı atıkları hakk.

Gökhan Arıcan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,
Delme, tornalama gibi işlem yapılacak parçaların üzerine; soğutma ve yağlama amaçlı bor yağı / su oranı % 8 olan karışım verilmektedir. Çıkan talaşlar bu karışımla kontemine olmaktadır. Karışımın yağ oranı düşük olması nedeniyle, atığın tehlikesiz sınıfına girme olasılığı varmıdır?

Merhaba,

Ben bir yerden birtane teklif aldım yapıyoruz diye. Ama Cevre ve şehircilik Bunu sadece Tübitak yapıyor dedi. Suan tübitaktan laboratuvar ve fiyat teklifi bekliyorum.

Ordan bakıyorum Şuanda ama çoğu ne oldunu ve nasıl oldunu bilmiyor. Arayış içerisindeyim. Teşekkür ederim..

kontamine olmuş atıklardaki yağ ın temizleme tesislerine kabulü için atıktaki yağ yüzdesinin %1 olması gerekiyor deniliyor. bu hangi yönetmelik, tebliğ veya genelge de geçiyor?

Mineral yağ yüzdesinin %1 altında olması gerektiğini ben de biliyorum ancak hangi yönetmelikte yazdığını bir türlü bulamıyorum. Bulan ya da bilen biri cevap yazabilir mi acaba?

Herkese iyi çalışmalar...

Bende bir yönetmelikte okumadım. Çevre yönetim genel müdürlüğü metal sektörü rehber dökümanında yazıyor.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
cevre ve şehirciliğe ait bir bilgi olduğu için yönetmelik aramadım daha fazla.

@kzbn_53
Öncelikle teşekkür ederim ama bunun bir yönetmelik, tebliğ ya da genelge gibi resmi bir yazıda kesinlikle yazması gerektiğini düşünüyorum. 2 yıl önce geri kazanım firmasına lisans alınması esnasında mineral yağın %1 altına düşmesi gerektiğini belirtmişti bakanlık, ben oradan biliyorum ancak şu anda işim düştü ve ilgili resmi yazıyı bir türlü bulamıyorum.:acpsnr:

Anlıyorum sizi haklısınız. Ama bende bu konu hakkında çevre ve şehircilikle görüştüm ve onlarda onayladı. Tehlikeli atıklar yönetmeliğinde yazmalı ama ordada yok umarım bulursunuz kolay gelsin.

% 1 oranı Bakanlığın eğitimindede bahsedilmişti. Yağ oranı %1 in üzerinde ise tehlikeli altında ise tehlikesiz olarak değerlendiriliyor. 5-6 firmam için bu analizi yaptırdım numuneyi aldırma durumunuza göre tehlikeli olup olmadığı net bir şekilde değişiyor.

Merhaba,
Bir firmamda demir ve alüminyum talaşları için ek3b analizi yaptıracağım fakat tubitak yağ-gres yüzdesine baktıklarını bildirdiler, önceden analiz yaptıran arkadaşlar var mı? Tübitak yağ gres analizi yaptıklarını yağ konsantrasyonu %1 üzerinde ise tehlikeli altında ise tehlikesiz bakanlığın yazısının olduğu söylediler ben yazıyı bulamıyorum elinde mevcut olan var mı yada analiz yaptıran arkadaşların raporlarına bu yazıyı eklediler mi?
İyi Çalışmalar

Bende Tubitak'a yeni analiz yaptırdım. Sonuç tehlikesiz atık çıktı. %1 in altında yağ çıkması yada çıkmaması olayı yönetmelikte vb. geçmiyor ama bu konuyla ilgili bakanlığın müdürlüklere gönderdiği yazı var.
Numune alımını Çevre İl Müdürlüğünden talep ettim bedel dahi alınmadan numune aldılar. Sadece cam kavanoza en az yarım kilo kadar numune koymak yeterli.