Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Metal yıkama suyu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Canan Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Canan Erkan

Canan Erkan CMNet Üyesi

metal profilleri yağ sökücü ve pas giderici kimyasallarla yıkama işlemi yapıyoruz. burdan 3 günde bir 500 lt atıksu çıkıyor. kimyasal arıtma tesisi kurmak bu kadar su için mantıklı gelmedi. bulunduğumuz bölgede belediyenin arıtması biyolojik arıtma. Orası kabul etmiyor. Nasıl çözebilirim bu durumu?

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

OSB yada bir başka işletmenin kimyasal arıtması var mı? Varsa buralarda deneyin şansınızı..

3. Canan Erkan

Canan Erkan CMNet Üyesi

malesef öyle bir şansım yok Fatih Bey.

4. Mesut Tekbaş

Mesut Tekbaş CMNet Üyesi

Merhaba Canan hanım,
    anladığım kadarıyla bulunduğunuz bölgede OSB arıtması bulunmamakta ve mevcut olan arıtmaya hali hazır şartlarda atık suyunuzu belediyenin biyolojik atıksu arıtmasına veremiyorsunuz. Atık suyunuzun karakterizasyonu biliyormusunuz? Karakterizyonu göndere bilirseniz daha iyi yorumlayabilir.

5. izbend

izbend CMNet Üyesi

Merhaba canan hanım,

Eğer arıtma için çözüm üretilemiyorsa sorunu kaynağında çözmeye çalışın. Bunun içinde öncelikle yıkamada hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Sanırım cevabı burada bulacaksınız. İyi çalışmalar.

6. Altuğ Uğurlu

Altuğ Uğurlu CMNet Üyesi

Aynı tarzda çalışan bir firma ile çalışma yapmıştım. Fakat yağ alma ünitelerini komple kapalı sistem çalıştırıp yılda 1 kez 10 metreküp civarında bir atıksu veriyorlardı. Bu atıksuyu sisteme almadan çalışma yaptık. Çünkü kirlilik değerleri çok yüksekti. Yağ alma harici atıksularının da debisi günde 2,5 metreküp mertebesindeydi. Sistemden gelecek atıksuyu biriktirecek bir dengeleme havuzu ve 5 metreküp/şarj mertebesinde kesikli sistem çalışan Polietilen konik bir tankta yaptığımız kimyasal arıtma güzel sonuçlar vermişti. Giriş KOI değerleri 2000 civarındaydı ve %80-90 civarı arıtma verimi almıştık. İşinize yarar umarım.

Metal yıkama suyu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Beton santrali yıkama suyu

Sayın arkadaslar Birkac soru sormak istemistim. Beton kamyonlarının beton yıkama suyunu havuzda biriktirip çökelmeye bırakıyoruz. -Bundan sonra islem olarak (kurallara uygun olarak) ne yapilmalidir. -Olcmemiz gerekli degerler nelerdir -Suyu ve biriken camuru ne yapılmalıdır. Herkese tesekkur ediyorum
  2. Et yıkama suyu

Arkadaşlar hayvan kesimhanelerinde et yıkama suyu fosseptik yada kanalizasyona direk verilir mi? yardımcı olur musunuz?
  3. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...
  4. Atık azaltma (yıkama suyu)

Fabrikamızda yağlı parçaları su bazlı bir kimyasal ile yıkıyoruz, ancak ayda 4-5 ton yağlı atıksu çıkışımız oluyor ve bertaraf maliyetleri malum. Bir kimya firması ile görüştüm. Solvent bazlı yıkama ürünü önerdi bana , solvent olunca güvenemedim, ama msds'i ni de gönderdi pek zararlı değil sanırım. Su bazlılara oranla 20 kat daha geç kirleniyormuş, bu da atıksuyumuzun 20 kat az çıkması demek....
  5. Plastik geri dönüşümde yıkama suyu arıtma sorunu!

arkadaşlar, plastik yıkama suyuyla birlikte çıkan plastik tozlarını ayrılması için önerebileceğiniz bir sistem var mı? toz boyutu çok küçük olduğu için ızgaraların çabuk tıkanmasına sebep oluyor.