• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mezbaha atıkları

Ceyda Ulupınar

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba;
Mezbaha atıklarının uzaklaştırılması ve bertarafından işletme kendisi mi sorumludur yoksa bağlı olduğu ilçe belediye mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bende öyle düşünüyorum ama yasal olarak neye dayandırabilirim Yasemin Hanım. Kırmızı et yönetmeliğinde bahsediyor ama çokta tatmin edici olmadı benim için.

Kesinlikle işletmeye aittir. Eğer geçerli bir gerekçe arıyorsanız atıksu yönetmenliğinde ki cezai şartları söylememiz yeterli olacaktır.

bu mezbahane belediyenin mezbahanesi ise belediye sorumludur eğer özel ise tabiki işletme sorumludur nasıl ki tüm özel işletmelerin fabrikaların atıklarından işletme sorumlu bu mezbahanenin bir ayrıcalığı yoktur kanun da zaten bunu söylüyor kirleten öder mantığıyla kirletiyorsan çözümünü de bulacaksın bedelini de sorumluluğunu da yükleneceksin doğrusu da budur zaten

Mezbaha özel işletilmekte iken, büyükşehir belediyesince işletilmeye başlanıyor. Fakat büyükşehir belediyesi atıkların (hayvanın tırnak, baş, bacak vs...) 6360 ve 5216 sayılı yasalarca ilçe belediyesince uzaklaştırılmasını istemiş. Bu durumda atıkların uzaklaştırılması ve berterafı büyükşehir belediyesi yetkisinde midir, ilçe belediyesinde mi yoksa firmanın kendisinde midir, bunun açıkça belirtildiği bir hüküm var mıdır.

merhabalar;
Mezbanenin işletilmesi büyükşehirde olduğu için, öncesinde sizin yerinizde olsam çevrenizdeki tüm rendering tesislerinin listesini çıkartırım.onlarla görüşüp nakliye ve bertaraf ücretleri hakkında bilgi alırdım. sonrasında ilçe belediyesine bir yazı yazıp ekine de bu rendering tesislerini ve bedellerini koyup görüş sunardım. ilçe belediyesi de bu tesislerden birini seçer. büyükşehirlerde bütçeler ve giderler büyükşehir belediyelerindedir. ihtiyaca göre ilçe belediyelerine verilmektedir. ilçe belediyesinin gider kalemlerinde büyük ihtimalle mezbahane atıkları bedelleri yoktur. bunun için meclis kararı alınıp gider kalemi oluşturulması gerekmektedir. sonrasında bu kalem için büyükşehirden bütçe istenir. siz de bu bütçeden giderlerini karşılayarak atıkların bertarafını sağlamış olursunuz. dolaylı yoldan mezbahane ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi ortak bir çalışma yapmış olur.