Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mezbahalarda oluşan kanların bertarafı

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Murat Şimşek tarafından paylaşıldı.

1. Murat Şimşek

Murat Şimşek CMNet Üyesi

arkadaşlar acele mezbahalarda hayvan kesimlerinden oluşan kanların bertarafını yapılmasıyla ilgili bilgiye ihtiyacım var, ayrıca bu kanları alan firmalar varmı ? yazacaklarınız ve verecek olduğunuz bilgilerden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

2. nakzo34

nakzo34 CMNet Üyesi

merhaba debi ne kadar

3. Murat Şimşek

Murat Şimşek CMNet Üyesi

debi , olarak kesilen hayvan sayısı ( büyük baş) aylık 3000 adet . bir hayvanda çıkan kan miktarı ise 15-20 litre dolaylarında.

4. tuba-ak

tuba-ak CMNet Üyesi

kurutma yapan üniteleri yok mudur ( hayvan besi maddesi kullanmak amacıyla)?

5. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

paket arıtma yaptırmanız şart diye biliyorum Murat bey

6. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

kan unu üreten firmalar alıyorlar diye biliyorum. diğer atıkları da rendering firmaları alıyorlar. kemik unu vs yem üretiminde kullanılıyor.
    kan ve yıkama suları ayrı ayrı toplanıyor. arıtma tesisi yıkama suları için olabilir.

7. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

evet kan içinde kurutma işlemi yapılabiliyor

8. M. Cahit

M. Cahit CMNet Üyesi

Size en yakın Tavuk Çiftliği ile temasa geçmenizi tavsiye ederim,
    Tavuk Çiftliklerinin % 99 unda Kanı alabilmek için ellerinde belgeleri var,
    Yeme katıyorlar, Sizde Resmi Kanallar ile Atığınızı bertaraf etmiş oluyorsunuz
    Kolay Gelsin

9. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

yem fabrikalarında hayvansal protein kullanımı yasak diye biliyorum ama emin olmamakla birlikte:)

10. M. Cahit

M. Cahit CMNet Üyesi

Protein kullanımı yasaklılığı hususunda bilgim yok işin açıkcası

Ama Kan Atığı oluşan bir tesisimde geçirmiş olduğumuz denetimde Sevk Belgelerini, Sözleşmeleri ve Karşı Tarafın alabileceğine dair belgeleri takdim ettim.
    Hiçbir sorun ve tatsız olayla da karşılaşmadım, ama bu konuda geniş bir bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa

Bizde öğrenmiş oluruz

11. nakzo34

nakzo34 CMNet Üyesi

gunluk ortalama yikama sulari ile birlikte 5000 lt hesablamaniz gerekir fazla mijtarda kesiminiz olmadigii icin ise firmalara vermeniz zor gozukuyor en iyisi paket aritma

12. Murat Şimşek

Murat Şimşek CMNet Üyesi

arkadaşlar teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler dolayı hepinize.

13. mehmet küçük

mehmet küçük CMNet Üyesi

Arkadaşlar kesim haneden çikan sulari paketle çözmek mümkün değil bir çok defa denendi ama imkansiz ben su an konya şekerin rendering sistemini yapiyorum paketle cozulmez

14. Nur Palak

Nur Palak CMNet Üyesi

hayvan kesimlerinden dolayı oluşan kan atıksu arıtma tesislerine veremez misiniz ? m.org üremesi için iyi bir besi kaynağıdır kan. tabi süreklilik yok bu durumda.. orası ayrı.

15. Ahmed Arif Çelik

Ahmed Arif Çelik CMNet Üyesi

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimhanelerinin ; çevre kanununca alinmasi gereken izin ve lisans yönetmeliğine bağlı olarak , mevzuatta belirtilen deşarj izin/ kriterlerine ve çevre izinlerine bağlı olarak kanin vb. atiklarin direk çevreye birakilmasi yasak ve cezai işlemlere tabi tutulur.İyi bir aritim sonucu kanin ve atiksularin bertarafi sağlanır.

Ayrıca faaliyete yeni geçmiş olan biyolijik arıtma tesislerinin faaliyetlerini yuksek bir verimle calismasini sürdürebilmesi için kan mikroorganizmalar için önemli bir besin kaynagidir.

16. mehmet küçük

mehmet küçük CMNet Üyesi

Nur hnm kani aritma tesisine vermek intihar olur kesinlikle verilmemesi gerekir.cikislardaki kirlilik yuku çok artar

17. Nur Palak

Nur Palak CMNet Üyesi

atıksu arıtma tesislerinde m.o oluşmamışsaa iyi bir yardımcıdır. Herşeyin fazlası kirlilik oluşturmaz mı zaten..

18. mehmet küçük

mehmet küçük CMNet Üyesi

Doğru ama zaten kani ayirmazlarsa koi tavan yapar ve tesis calismaz

19. Nur Palak

Nur Palak CMNet Üyesi

ilk adım için tavsiye etmiştim :) sadece bir fikir.. gerçi aşılama veya toz bakteri gibi bir alternatif varken tesise vermeyi kimse düşünmez.

20. mehmet küçük

mehmet küçük CMNet Üyesi

Aynen ama biz şuan toz bakteri yerine sivil kullanıyoruz ve çok daha verimli calisiyor tesisler.aslında en guzelcozum enbiyar

Mezbahalarda oluşan kanların bertarafı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma çamuru yakımı sonrası oluşan külün bertarafı

Merhabalar; Arıtma çamurlarının kurutulmasının ardından yakıldıktan sonra oluşan külün ne şekillerde kullanılabileceği ve birim ton başına ne kadar kül çıktığıyla ilgili bilgisi olanların yazmalarını rica ederim. Teşekkürler.
  2. Hastanede oluşan tehlikeli atıklar

Arkadaşlar hastanede oluşan ve tehlikeli atık sınıfına giren maddeler nelerdir ve nasıl toplanır nasıl depolanır bununla ilgili bie eğitim slaytı olan varmı ? Teşekkürler
  3. Limanlarda oluşan ambalaj atıklarıar

Arkadaşlar Merhaba; ambalaj atıkları yönetmeliğine göre limanlardan da ambalaj atığı alımının olduğu söyleniyor. Ancak limanlarda oluşan ambalaj atıklarının lisanslı bir firma tarafında teslim alınması için gerekli prosedürler nelerdir? Limanlardaki atıkların bertarafı veyahut arıtımı için limanda tesis kurulması gereklidir diyen var, değildir diyen var. Yardımlarınızı bekliyorum.
  4. Hastanelerde oluşan patolojik atıklar hk.

Merhaba, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıyı aşağıda görebilirsiniz. Yazıya göre; Sterilizasyon Tesisinin faaliyete başlaması sebebiyle İstanbul genelinde enfeksiyöz ve kesici delici atıklar sterilizasyon işlemine tabi tutulacak. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 46. maddesinde...
  5. Hastanelerin ünitelerinde oluşan atıklar

merhaba arkadaşlar elinde hastanelerde bulununan ünitelere göre ayrı ayrı oluşan atıklarla ilgili yazı tablo vs. olan varmı? örnek cildiye oluşan atıklar:................. diş:...................... laboratuvar:............... şimdiden teşekkürler