• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mezbahane hk.

Muratcan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MŞÇ İNŞAAT
Iyı günler kolay gelsin herkese, bulunduğum bölgede belediyenin mezbahanesinden tesise kan ve artıkları geliyor. Mezbahanenin kendi artması yok. Nasıl bir paket arıtma yaptirilabilir oraya bilgi rica ediyorum lütfen

Arkadaşlar Merhaba,

Yeni konu açmadan burada devam etmek istedim, benim danışmanlık yaptığım mezbahaneler için uygunluk yazısı başvurusunda bulunmak istiyorum bu kouyla ilgli atıkların ne yapılması gerektiği bilgisini nereden bulabilirim acaba yani atık yönetimi nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyim ? (oaket atıksu arıtma mevcut, kan tankı mevcut, kan kıl boynuz vb. için rendering sözleşmemiz var ancak gübre yani tezek ve arıtma çamurunu ne yapmam gerektiğini bilmiyorum rendering firmaları alıyor mu acaba şuan için rendering firmamızada ulaşamadım. )

selamlar, teşekkür ederim cevabınız için ancak Türkiye genelinde hayvan atıkları kodumuzda atık alan firma görünmemekte bahsettigim hayvan atıkları padok ünitesindeki hayvan dışkıları ve bağırsak içerisindeki dışkı atıkları

@yarabandı inanın sabahtan beri adana-mersin civarı tesis arıyorum kimi aradıysam almıyorlar biyogaz tesisi araştırdım ama onlara da ulaşamadım en son il çevreyi aradım yarın görüşeceğiz telefonda bu konu hakında.

@adnnf size en yakın adana var diye biliyorum ama padoku alabilmesi için tesiste parçalayıcı olması lazım aksi halde onlar yine alamaz. Karaman'daki tesisler devreye girdi mi bilmiyorum oraya da bakabilirsiniz. Ayrıca atığınız günlük 20tonlarda ise maliyeti de yüksek olacaktır.

@adnnf evet oradaki biyogaz tesisleri. Karaman'da 3 tane var yanlış hatırlamıyorsam. Bunlardan 1i devrede 2si inşaat halinde. Antep'te 1 tane var o da belediyenin.

Merhaba arkadaşlar, konu ile pek alakalı olmasa da benzer sayılacak bir sorum olacak. Bir havayolu firmasında çalışmaktayım, kargo hayvan taşıma operasyonları sonucu avi diye tabir edilen hayvan dışkı atıkları oluşmaktadır ( günlük ortalama 20 kg öngörülmekte). konu ile ilgili nasıl bir yol izleneceği hakkında bir örnek uygulamaya rastlamadım, atık kodları arasında uygun kod bulunmamakla birlikte sadece 02 06 01 atık kodunda hayvan atıklarından bahs etmekte.
Konu ile alakalı bilgisi olan veya buna benzer bir uygulama yapan (barınaklar ve yüksek kapasiteli hayvan çiftlikleri örnek olarak gösterilebilir belki) arkadaşlar var ise yardımcı olmalarını rica ederim.

Seyhan Bey Merhaba, daha önce yapmış olduğum araştırmayla ilgili olarak ben şu sonuca ulaştım; hayvan atıklarını gömmek yakmak düzenli depolama tesisine göndermek vb kesinlikle yasak, bunun dışında ya biyogaz tesisleriyle ya da gübre tesisleri ile sözleşme yapılıp o tesislerin alması gerekiyor diye bir sonuca ulaştım ama daha detaylı bilenler aydınlatabilirse bende sevinirim, iyi çalışmalar.

merhaba,
Konu net olmadığından ve sektör olarak herhangi bir başlık olmadığından Bakanlıktan görüş talabimiz olacak, ondan sonra konu netleşir artık. Nihayi sonuca vardığımda sizleri de bilgilendiririm.

Arkadaşlar merhaba, mezbahanelerdeki eldiven galoş vb. atıkların hangi kodla gönderilmesi gerektiğini bilen birisi var mı ? Ayrıca geri dönüşüm tesislerine sordum 18 02 03 kodunu söylediler bazıları o olmaz dedi 15 02 02 tehlikeli ancak bizim atıklarda kan var bilemedim nereden öğrenebilirim acaba ?

Merhaba ,

Eldiven ve galoş gibi maddelerin üzerinde kan bulunduğundan dolayı enfeksiyon riski bulunuyor. Dolayısıyla benim tavsiyem 18 li kodlarla gönderilmesidir.15 02 02 kodu bertaraf işlemine tabi tutulduğu için ücret almak amacıyla da o kodu önermiş olabilirler.

1590566987986.png