Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Microstation hakkında Genel Bilgi

Konu, 'Microstation' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

MicroStation Hakkında Genel Bilgi

Dünya'nın altyapısının tasarım, inşaası ve işletmesi için.....
    MicroStation, inşaat altyapı tasarım, inşaa ve işletmesi için temel yazılımdır. MicroStation ve koordinasyon sunucusu olan Projectwise yazılımı, Bentley'in yüzlerce yazılımı için bir ortak taban oluşturur.
    MicroStation sizi daha üretken ve organizasyonunuzu daha başarılı kılar. MicroStation, dünya çapında, inşaat projelerinde bir standart olmuştur:

Amerika'da toplam 50 Eyalet Karayol müdürlüğünün 48'i MicroStation altında standardizasyona gitmiştir.
    Piyasa Araştırması yapan Daratech, Inc.'in tesis işletmesi yapan kuruluşların kullandığı yazılımları araştırması neticesine göre, Bentley bu alanda tekel haline gelmiştir. Tesis işletme kuruluşları Bentley ürünlerini standart haline getirmiştir!

Dünyanın En Büyük 150 Tasarım Firması Bentley yazılımlarını kullanmaktadır!
    MicroStation V8 XM Sürümü Yeni Özellikleri: Güç ve Basitlik:

• Çizim üretimi, verimliliği
    • Yapılandırılmış İş Akışları, İçerik
    • Tasarımda iletişim kolaylıkları, kontrol ve düzeltme seçenekleri
    • 3 Boyutlu Modelleme

Grafik:

• Şeffaflık
    • Yapılandırılmış İş Akışları, İçerik
    • Gösterim Önceliği
    • Gradyan Dolgu
    • Gerçek Renkler
    • Renk Kitapları
    [​IMG] Kullanıcı Arabirimi :

• Klavye Konum Haritası
    • İmleç Menüleri
    • Pratik Araç Çubukları

Çizimde Verimlilik:

• Detaylandırma Sembolleri
    • Alanlar
    • PDF Referanslama

Çizimde Verimlilik:

• PDF Planları ve Raporları
    • PDF içinde 3 Boyutlu Animasyon

Yapılandırılmış İçerik:

• Proje Dokümanları içinde gezinti
    • Projeyi Düzenleme
    • Referanslama, Bağlantılar ekleme
    • Yeniden Numaralama

Tasarımda Koordinasyon :

• Tasarım Tarihçesi:
    • farkları göster,
    • revizyonları düzenle,
    • versiyonları düzenle,
    • paylaşılan DGN desteği

Tasarım Kontrolü:

• Materyal Yönetimi
    • 3DS destek
    • Gelişmiş RPC desteği
    • Gezinti

Tasarım Kontrolü:

• Üretim
    • Kontrol
    • Simülasyon

MicroStation XM Modülleri:

• Power Draft (Sadece 2 Boyutlu Çizim)
    • Bentley Navigator
    • Bentley Redline (kontrol için)
    • Bentley View (ücretsiz, DGN çizim gösterim yazılımı)

Bentley Navigator XM :

• Projenin tüm aşamalarında gezinti, takip, görselleme
    • İş akışı simülasyonu
    • Çakışma tesbiti
    • Arama seçeneği
    • Kişiselleştirilebilir

Bentley, Haested Solutions'i satın alarak Su Mühendisliği ürünlerini portföyüne kattı. Bu ürünler İçme Suyu ve Atık Su Projelendirme konusunda dünyanın en iyi mühendislik yazılımları olarak kabul edilmektedir. Bazı Haested ürünleri arasında aşağıdaki ürünleri sayabiliriz;
    WaterCAD /Cybernet (İçme Suyu)
    WaterGEMS (İçme Suyu)
    SewerCAD (Atık Su)
    SewerGEMS (Atık Su)
    StormCAD (Taşkın)
    FlowMaster
    Hammer (Su borularında darbe analizi)
    CivilStorm (Taşkın ve Atık Su)
    Skelebrator (Akıllı Şebeke Küçültülmesi)
    Darwin Designer (Optimize Şebeke Tasarımı)
    Darwin Calibrator (Model Kalibrasyonu)
    SCADAConnect
    WaterSafe
    PondPack
    HEC-Pack (Taşkın Modellemesi)

• Graphical HEC-1 Taşkın Hidroloji Hesapları
      [*][B] HEC-HMS[/B] Hidrolojik Modelleme
      [*][FONT=Verdana][B] HEC-RAS[/B] Nehir Analizi
      [*][FONT=Verdana][B] HEC-GIS[/B] (bkz HEC-GeoRAS) HEC-RAS ve ArcInfo arasında bilgi paylaşımı için.
      [/FONT][/FONT]
    [FONT=Verdana]
    [B][FONT=Verdana]CulvertMaster[/FONT][/B][FONT=Verdana]
    [/font][/font]
    [FONT=Verdana][/font]

2. Fatih Özcan

Arkadaşlar merhaba. Microstation gerçekten çok geniş bir program fakat bizler tabiki Su ile ilgili olan modülleriyle ilgileneceğiz.

Bunlar genel olarak;

WaterCAD (Şebeke Modelleme)
    SewerCAD (Atıksu Hattı Modelleme)
    StormCAD (Yağmursuyu Modelleme)
    HEC-Pack (Taşkın Modellemesi)
    CulvertMaster(Açık Kanal Modelleme)
    CivilStorm (Taşkın ve Atık Su)
    Skelebrator (Akıllı Şebeke Küçültülmesi)
    Darwin Designer (Optimize Şebeke Tasarımı)
    Darwin Calibrator (Model Kalibrasyonu)
    SCADAConnect
    WaterSafe
    PondPack
    Hammer (Su borularında darbe analizi)
    FlowMaster

3. Şükran Tuncer

Şükran Tuncer CMNet Üyesi

Merhaba Fatih bey,
    İSKİ'nin su şebekelendirme için önerdiği/kullandığı programlar nelerdir ve bunları seçmesindeki amaç nedir? Bu konuda bir fikriniz var mı? Bitirme tezim için gerekli olan bir mevzu. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    İyi akşamlar :)

4. Fatih Özcan

Şükran hanım merhaba. Bildiğim kadarıyla İSKİ illede şu programı kullanacaksınız demiyor. Yeterki yaptığınız iş doğru olsun. Ama madem bu başlık altında konuşuyoruz birkaç program ismi verebilirim bu işi yapan.

WaterCAD
    msSU
    NetCAD Water

5. Şükran Tuncer

Öncelikle bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim. Ben de şu an WaterCAD üzerinde çalışıyorum ve İSKİ'nin bu programı pek tercih etmediği konusunda bir duyum aldım, çünkü ölü nokta metodunu kullanmıyor modelleme yaparken. Bu bilgi ne kadar doğrudur? Bu konuda da fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim:)

6. Fatih Özcan

İSKİ nin yönetmeliğini tam bilmiyorum ama Hardy-Cross yöntemini kullanıyor olabilir program. Eğer böyleyse bence yine problem çıkarmamaları lazım çünkü bu yöntem Ölü Nokta yönteminden daha doğru sonuç veren bir yöntem. İdareler bir firma ihale aldığı zaman teknik şartname veriyor eğerki teknik şartnamede yazıyorsa ölü nokta yöntemi ile çözüm yapılacak diye WaterCAD i hiç dikkate almazsanız iyi olur..

7. Şükran Tuncer

Teşekkür ederim bu bilgi benim için oldukça yararlı oldu :)

8. ulviye

ulviye Misafir

Bentleyin İnşaat Harita ve Çevre Projeleriyle ilgili olan uygulama programları İnroads grubudur. Bizim kullandığımız kısmı yani altyapı projeleriyle ilgili olan modulü ise İnroads Storm and Sanitary modülüdür. Şu an İzmirde çalıştığım proje firması aynı zamanda Bentleyin Ege bayisi. yaklaşık 6 aydır Microstation kullanıyorum ve bildiğim diğer cad programlarına göre çok daha iyi kesinlikle. Karayollarında şu an Microstation kullanılıyor aynı zamanda bakanlıklarlada görüşmeler yapılmakta yani çok güzel program ve kesinlikle öğrenmek lazım düşünüyorum.

9. Fatih Özcan

Ulviye hanım Microstation hakkında bilgilerinizi ve dökümanlarınızı bekliyoruz o zaman :)

10. Mustafa Kırgız

Mustafa Kırgız CMNet Üyesi

Fatih bey ben sıfırdan mikrostation öğrenmek istiyorum sizce nerden başlamalıyım tavsiyeniz ne olur?

11. Fatih Özcan

Mustafa bey,

Öncelikle programın menülerini iyice karıştırın ve basit çizimlerden başlayın. Bu programla ilgili maalesef türkçe çok fazla kaynak yok. Takıldığınız yapamadığınız yerlerde site üzerinden yardımcı oluruz.

iyi geceler..

12. Mustafa Kırgız

Peki tamam teşekkür ederim

13. Noyan Temuçin

Noyan Temuçin CMNet Üyesi

Hatalı bir başlangıç olur bu (Genelde programlarda hep aynı hatayı yapıyoruz )
    Öncelikle bentley microstation sayfasından ürün broşürünü indirin programın neler yapabildiğini kısaca anlamakla başlayın .
    2. etap Microstation hakkında(about) ya da yardım (help) kısmından programın kullanım menülerini ekran görüntüleriyle takip ederek başlayın .(Bentley firmasının en sevdiğim örnekleme özelliği bu adım adım size programı açtırıp örnek projeyi çözümlerken baloncuk çıkartıp bu menü şu işe yarar der ve şunu yapmalısın yönergesiyle fareyi hangi menüye götüreceğini o gösterir oraya tıkladığında aynen yönergeyle işlemi devam ettirir ve örnek projenin çözümlenmesini bitirene kadar devam eder yeni versiyonlarda var mı bilmem)
    3.etap Aslında bu birincide olabilir kullanım kılavuzunu (user guide )okuyun. Türkçesini eski kılavuzlardan bulabilirsin .
    4.etap Web seminars( veb seminerleri(yayınları) )izleyerek öğrenebilirsin . Bazı video sitelerinde bol bol örnek proje ve videolarda bulabilirsin

A_K Özalp bunu beğendi.
  14. Mustafa Kırgız

teşekkürler önerilerinizi dikkate alacağım:harika:

15. Fatih Özcan

Noyan bey bizim ki Türk işi öğrenme :D Kurcala boz olduysa oldu olmadıysa bir daha kurup boz :D

Mustafa Kırgız bunu beğendi.
  16. merved2501

merved2501 CMNet Üyesi

Bende 1 sene boyunca kullandım bu programı, çok zevkli bir program, mssu ve mskanal kullandım, mskanal daha karışık bir program gibi geldi bana, mssu da profil, şematik profil kendiniz ölçeğine göre çıkartıp nerede kaç metre kazı yapabilceğinizi görüyorsunuz, tahliye ve vantuzlarıda kendi yerleştiriyor, çok eğlenceli bir program. Sorusu olan varsa hatırladığım kadarıyla yardımcı olurum:) kullanmayalı 1 sene oldu çünkü, genelde biz iller bankasına yaptığımız projelerde kullanıyorduk bu programı.

17. Aykut Moralar

Aykut Moralar CMNet Üyesi

İSKİ yanlış bilmiyorsam projeleri genelde MSsu MSkanal istiyordu.gerçi Fatih bey in de söylediği gibi proje doğru olduktan sonra bir şey söylemeye hakları yok.

Fatih Özcan bunu beğendi.
Microstation hakkında Genel Bilgi konusuna benzer içeriklerimiz
    Merve Yeşildağ
  1. görüntü kirliliği hakkında bilgi

arkadaşlar merhaba; görüntü kirliliği hakkında elinde belge ya da açıklayıcı bilgi içeren yazı makale gibi örnekler var mı? yada olan varsa paylaşırsa çok sevınırım. şimdiden tesekkur ederım.
  2. gamzegül
  3. Şantiye yönetimi hakkında bilgi ( acil =) )

merhaba arkadaşlar. Yarın ki final sınavım için bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var:( . Şantiye sahası nasıl kurulur,nasıl bozulur,gerekli belgeler nelerdir,bir şantiyeyi nelere dikkat ederek yönetirirsiniz... Bu soruların cevabları gerekli.Tecrübeli olan varmı acabA yardım edebilecek. Teşekkürler şimdiden :)
  4. Ahsen Çadıroğlu
  5. Ctp ve hdpe basınçlı boru hakkında bilgi

Basınçlı boru sistemleri hakkında bilgisi olan var mı? Dayanıklılık durumları nasıl ? 1. derece deprem bölgesinde hangisinin kullanılması daha iyi olur.
  6. Pelin Güven
  7. Coğrafi bilgi sistemi uzmanı hakkında

coğrafi bilgi sistemi uzmanı olabilmek için nereye başvuru yapmalıyım ? herhangi bir kurs veya yapmam gereken bir başvuru tarihi var mı ?
  8. Murat Ör
  9. Melas hakkında teknik bilgi

Merhaba... Ben melasın depolanması,kullanım koşulları,son kullanma tarihi ve besin değerleri hakkında bilgi edinmek istiyorum,yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba?