Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Minik Ellerden Van’a Çevre Seferberliği

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Güngördü tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Güngördü

Hakan Güngördü CMNet Üyesi

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ÇEKÜD, Van Bilgi Derneği ve Çayırova Belediye Başkanlığı’nın destek verdiği “Van’da Tohumdan Fidana” kampanyası için VanVakıfbank İlköğretim Okulu’nda bir tören düzenlendi.

Eki Görüntüle 3230

“Minik Eller Van’a Ağaç Dikim Seferberliği” sloganı ile ağaç dikim törenine, Van Valisi Münir Karaloğlu, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Van İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz ile Van Bilgi Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Berktaş ile öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.

Eki Görüntüle 11478

Törende bir konuşma yapan ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Yorulmaz, her yıl 35-40 bin öğrenciye verdikleri ağaç tohumlarını toprakla buluşturmayı başardıklarını belirtti. Van’da başlattıkları bu kampanyanın aynısını 12 ilde daha yürüttüklerini anlatan Yorulmaz, kampanya sonunda 25 bin fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. ÇEKÜD’ün aynı zamanda birkaç kampanya daha yürüttüğünü ifade eden Yorulmaz, bunların en önemlisini ise ‘Sofrada sıfır atık’ kampanyası olduğunun altını çizdi.

1500 ÇOCUK KENDİ YETİŞTİRDİĞİ TOHUMU EKECEK..

Yorulmaz, “Bu kampanyamız ile her gün 3 vakit önümüze konulan ekmeği hiç israf etmemeyi hedefliyoruz. İsraf olan küçük bir parça ekmeği bir çok zaman önemsemiyoruz. Ama küçük bir hesap yaptığımız zaman israfın ne kadar büyük olduğunu görüyoruz. Toplam 70 milyon nüfusu olan Türkiye’de herkes günde bir tane pirinç israf ederse 2,5 ton pirinç demektir. 2,5 ton pirinçten ise 30 bin porsiyon eder. Bu da Somali’de açlıktan ölen insanların tümünü doyuracak kadar aş demektir.” dedi.

Kampanya çerçevesinde Vakıfbank, Ferit Melen, Fevzi Şengül ve Akköprü İlköğretim okullarında eğitim gören bin 500 çocuğa Çayırova Belediye Başkanlığı’nca sağlanan tohum dağıtılacak. Öğrenciler, evlerinde belli bir süre büyütecekleri fideleri daha sonra düzenlenecek bir törenle toprakla buluşturacağı kaydedildi. Törenin sonunda öğrencilere kampanya ile ilgili bilgi verildi.

Kaynak: samanyoluhaber.com/egitim/Minik-ellerden-Vana-cevre-seferberligi/768727/

Minik Ellerden Van’a Çevre Seferberliği konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Eğitimi ve Kimyasal Çevre Kirliliği

İlgili döküman ektedir.. İYİ ÇALIŞMALAR
  2. E-Çevre İzinleri Destek Hattı Hk. (Danışmanlık Firmaları, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Görevlisi)

Arkadaşlar E-Çevre izinleri ile ilgili tüm sorunlarınız için yeni iletişim bilgileri; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri Destek Hattı Tel: 0312.586.35.81 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri E-Posta : izinlisans2@csb.gov.tr Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Bilgi Sistemi E-Posta: cevre.bilgi@csb.gov.tr Not: Daha önce destek verdiğimiz...
  3. Yürürlükte Milli ağaçlandırma ve erozyon kontrolu seferberliği yönetmeliği

MİLLİ AĞAÇLANDIRMA VE EROZYON KONTROLU SEFERBERLİĞİ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 27.09.1996 Resmi Gazete Sayısı: 22770 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, 4122 sayılı ve 23.7.1995 tarihli Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Seferberlik Kanununa göre orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak; toprak, su ve bitki arasında bozulan ekolojik dengeyi kurmak, geliştirmek ve çevre değerlerini...