Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MLSS ve AKM

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında sibels tarafından paylaşıldı.

1. sibels

sibels Misafir

mlss ve akm arasındaki farklar nelerdir

2. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

mlss mikroorgnizma konsantrasyonudur akm ise katı madde.

3. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

kısa ve öz oldu bu deneylerin nasıl yapıldığına dair bilgi olan varmı elinde. Yapılışını ne işe yaradıklarınıda yazarsak daha faydalı olacaktır sanırım..

4. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

buradaki bilgiler belki işine yarar. en azından Türkçe ve örneklerle anlatılmış şu anda şehir dışındayım mlss le ilgili faydalı bilgiler elimde mevcut fakat yanımda değiller en kısa zamanda yüklemeye çalışırım.

Kaynak: BİYOLOJİK ARITMA
    Prof, Dr. KRİTON CURt
    Boğaziçi Üniversitesi
    Mühendislik Fakültesi

5. sibels

sibels Misafir

Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim..

6. Gökhan Ş.

Gökhan Ş. CMNet Üyesi

Fatma Gül Es ve SenayKS bunu beğendi.
  7. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

MLSS'i (mixed liquor suspended solid) doğrudan "mikroorganizma konsantrasyonu" olarak tanımlamamız pek doğru değil. Biyolojik arıtma sisteminde havalandırma tankındaki karışım solüsyonu olarak adlandırabiliriz. MLVSS (mixed liquor volatile suspended solid)'i ise mikroorganizma konsantarsyonunun tanımlaması anlamında daha etkin bir parametre olduğunu söyleyebiliriz. AKM ise, hem su numunelerinde hem de aktif çamurda yapılabilir. Bildiğim kadarıyla Türkçe'de AKM-MLSS ayrımı yok. AKM için deney detaylarına ttp://web.itu.edu.tr/~itucevrelab/dokuman/Foyler/AKM_UAKM.pdf sayfasından inceleyebilirsiniz.

8. Mustafa Bolat

Mustafa Bolat CMNet Üyesi

MLSS ve MVLSS tam olarak nedir, nasıl hesaplanır? benim internette baktığım kadarı ile MLSS için neredeyse AKM tanımı yapılıyor ve MVLSS için ise askıda ucucu katı madde olarak, ama benim aklımda kalan bunlarda tamamen farklı idi, yoksa ben mi yanılıyorum. Bana biraz detaylı bilgi verirseniz sevinirim ve şimdi buldum cevabımı sizlerle de paylaşacağım
    http://water.me.vccs.edu/courses/env211/mlss/mlvss.html

SenayKS ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  9. Çağatay Atay

Çağatay Atay CMNet Üyesi

Tek bir fark vardır biri İngilizce biri Türkçe

nihalatas bunu beğendi.
  10. Dinçer Akın

Dinçer Akın CMNet Üyesi

MLSS ve AKM tayinleri aynıdır. Çok basit bir ifade ile MLSS genellikle Havalandırma havuzlarındaki ölçüm AKM ise çıkış veya giriş suyu için yapılan ölçümler gibi değerlendirilebilir.

11. hcanbaz92

hcanbaz92 CMNet Üyesi

Havalandırma havuzundan alınan çamuru etüvde kurutup tartım sonucu olarak mlss i bulursun, aynı krozeyi kül fırınında yakıp tartım sonucu mlvss i bulmuş olursun. İki kısaltma arasındaki fark olan v, volatile yani uçucu demektir. Etüvde suyu uzaklaştırıp tüm katı maddelerinin derişimini bulurken kül fırınında yaktıktan sonra organik kısmı uzaklaştırarak uçucu olan miktarı bulursun. Genellikle mlss ve mlvss oranı için tüm bu işlemler yapılır.

Gülçin Doğan ve Burak Bilen bunu beğendi.
  12. mcelebi

mcelebi CMNet Üyesi

atıksu arıtımın esasları- izzet öztürk
    arıtma çamurlarının işletilmesi -ayşe filibelli kaynak olabilir

MLSS ve AKM konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Mlss

mlss 2000-4000 mg/l arasında olmalı diyoruz hep teorik olarak da tüm kaynaklarda mlss 2500 mg/l olsa geri devir şöyle hesaplanır diye veriler var ama atıksuda bu mlssnin değerine nasıl bakıyoruz????:kötü: