• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Motat ve atıklarınız hakkında...

Taytek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TAYTEK TEHLİKELİ ATIK YÖNETİM TEKNOLOJİLERİ LDT ŞTİ
DEĞERLİ ÇEVRE MÜHENDİSİ ARKADAŞLAR
ATIKLARINIZ, ATIK YÖNETİMLERİNİZ VE/VEYA MOTAT HAKKINDA HER TÜRLÜ SORULARINIZA BURADAN CEVAP OLACAĞIZ.... BEKLİYORUZ...

herkese merhaba atık belgelendirmesi yapacağım ama bir sorum olacak artık yeni kanunla belediyelere bildirim yapacağız onlarda tukçeve bildirecekler sorum şöyle atıyorum ocak 2012 de 7 c den belediyeye belgelendirme yaptık Açıklama verildiği yer kısmında belediyenin ismimi olması lazım garip bir soru ama belediye henüz şifre almamış ben onlara sistem üzerinde atık beyanı yapıyorum ama onlara gidiyor mu bilemedim onlara gidip gitmediğini nasıl anlarız?

Merhaba... Toplama ayırma ve geri dönüşüm yapan bir tesiste çalışıyorum. Belediye sözleşmeleri ile ilgili birkaç sorum olacak. Ambalaj atıkları yönetim planını hazırladık, sözleşmeler ile birlikte bakanlığa gönderdik. Eksiklikler mevcut.
Birincisi bizden rapor hazırlamamız istenmiş, nasıl bir rapor?
İkincisi de araç takip sistemi kurmamız gerektiği söylendi. Ancak ambalaj atıkları taşınmasında tebliğde böyle bir zorunluluk olmadığı belirtilmiş bu konuda net bir bilgiye ihtiyacım var??

@Can Doğan

Merhabalar,

Yönetim planı onaylanmış bir belediye ile çalışıyorsanız ki öyledir sistemde görebildiğinize göre ;Tat 7-c'sinden ve 7-b'sinden girdiğiniz evraklar belediye sistemine belediyenin şifresi olmasa bile düşecektir.Belediye yetkilileri kullanıcı adı ve şifrelerini aldıklarında sisteme otomatik olarak düşüyor. Bazen aksaklıklar oluyor o aksaklıkları da il müdürlüğünden sisteminizi açtırararak giderebilrsiniz. Şahsen ben öyle yaptım. Bu arada belgeleme paylaştır butonunu tıklamadıktan sonra belediye sayfasında görünmüyor girdiğiniz evraklar. Sonra niye görünmüyor demeyin. :)

İyi çalıuşmalar
@zynp..

Merhabalar,
Rapor olarak eksik olan kısımlarıyla alakalı bir rapor hazırlanmasını istemiş olabilirler ama tam emin değlim sadece şahsi fikrim. Diğer bir husus araç takip sistemi ise, bazı belediyeler araçların nerelerde atık topladıkları takip edebilmek için araç takip sistemini istiyor ama yönetmelikte bu hususla ilgili bir zorunluluk yok bildiğim kadarıyla, bakanlık yeni yapılan ya da yapılacak planlarda stratejik olarak böyle bir uygulama yapıyor olabilir. İstiyorlarsa da yapılacak pek bişey yok :=)

İyi çalışmalar...

Cevabınız için teşekkür ederim.. Kesinlikle isteniyorsa yapacak bir şey yok...İşin garip yanı eksiklikten kastın sadece rapor yazılması olması. Yani formattaki eksiklikleri kendim belirleyip rapor hazırlayacağım sanırım:)

@Taytek

merhabalar, tehlikeli atık taşıma için araç lisansı alacağız. çevrenin istediği evraklardan birisi tse uygunluk oldugu için bugun tse ile ön bilgi için konuştum. tebliğ çıktı tebliğe göre bizim belgemizi çevre kabul etmiyor artık. dedi bununla ilgili çevreyle konustugumda henüz kabul ettiklerini ifade ettiler. bilginiz var mıdır?

Ekteki Kontrol Listesine göz atın. Tebliğ şartları her konuda henüz sağlanamayabiliyor (güvenlik danışmanı, ADR'ye uygunluk belgesi, SRC 5 belgesi, yetkili kurumca kontrol edilmiş mobil chip gibi) ve tüm olası eksiklikler için yıl içerisinde tebliğ şartlarını yerine getireceğinize dair taahhütname isteyeceklerdir kuvvetle muhtemel. Ekteki kontrol listesine göre 16 ve 22.maddeyi TSE karşıladığı için henüz (yetkilendirilmiş kuruluş) geçiş sürecinde tse uygunluk belgesi istenebilir.

İyi çalışmalar,

Araç Lisans Kontrol Listesi.jpg

18 Ocak 2013 tarihinde 28532 sayı ile yayımlanmış olan "Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ" e göre "Madde 4.
k) Mobil cihaz: Atık taşıyan araçlar üzerine monte edilecek, araç konum bilgisi, aracın durumu, seyrine ilişkin bilgiler ile Ulusal Atık Taşıma Formu bilgilerinin kaydedilmesini ve Araç Takip Servis Sağlayıcısına gönderilmesini sağlayan, en az bir GPS modülü, mobil iletişim modülü ve veri giriş panelinden oluşan cihazı,
l) Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT): Her bir taşıma işlemine ilişkin bilgilerin kaynağında kayıt altına alınması, atık yüklü araçların seyir halindeyken izlenmesi ve bu şekilde atık taşıma işlemlerinin etkin bir şekilde denetlenmesi amacıyla hazırlanan sistemi, ifade eder. " denmiştir.

Buna göre alınması gereken mobil cihazı nereden temin edebiliriz? Her mobil cihazda Ulusal Atık Taşıma Formu bilgileri kaydedilebilir mi?

@Burçin Birinç

şu an yetkili firma yok. başvuru yaparsanız araç lisansını mobil cihazsız alabilirsiniz.

@Burçin Birinç
yukarıdaki cevabımda yazmıştım ama :) evet alabilirsiniz.

merhabalar geri kazanım tesisinde çalışıyorum motat uygulaması ile ilgili gelişme yok değilmi hala yetkili firma olmadığı için uygulanamıyor

Merhaba bende gerikazanım firmasında çalışıyorum. Araç lisansına başvurduğumuzda tebliğde istenenler için 2014 yılına kadar taahhüt vermemizi istediler. Taahhütler ; Motat sistemi, güvenlik danışmanı, SRC5 belgesi, Muayene istasyonundan uygunluk belgesi, Atık taşınan ambalajlar için UN numarası
Bu taahhütler yapabilen var mı ya da nasıl bir yol izlenecek bilgisi olan var mı Şimdiden teşekkürler..

akın bey sizde ambalaj atıklarını bıldırmenız gerektiği hakkında il müdürlüğünden yazı geldı mı bu konuda bilginiz var mı ve kutle denge uygulamasını ne yaptınız evrakları yine elden mi teslim etceksınız

Cansu hanım Ambalajlarla ilgili bir yazı gelmedi bize, Kütle denge de bir gelişme olmadığı için elden veriyoruz evrakları maalesef :(

bakanlığıma yoksa il müdürlüğüne mı teslim ettiniz akın bey

bu arada hangi geri kazanım tesisinde çalışıyorsunuz akın bey öğreneblir miyim