Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mühendislik erkek mesleği mi?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

?

Mühendislik erkek mesleği mi?

 1. Evet

  12,5%
 2. Hayır

  93,8%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İngiltere'de inşaat, üretim gibi sektörlerde kadınlar, parmakla sayılıyor - öyle ki her on erkek mühendise karşılık bir kadın mühendis düşüyor.Bu dengesizliğin ardında pek çoklarına göre mühendisliğin erkek mesleği olarak görülmesi yatıyor. Yetkililerse, en çok da ekonomiye yarar sağlayacağı inancıyla, kadınları bu alanda bir kariyere yönlendirme çabası içinde..

  Haberin devamı : http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2013/03/130304_bz_kadinmuhendis.shtml
   
 2. Mustafa K.

  Mustafa K. CMNet Üyesi

  Türkiyede de birçok firmanın ilanları altında Bayan Çevre Mühendisi arıyoruz yazması oldukça manidar :) bayanlara yapılan pozitif ayrımcılığa karşıyım. bununla birlikte mühendisliğin kadını erkeği olmaz canlı şahitleri var şantiyede hakkını veriyorlar :)
   
 3. Merve Özkan

  Merve Özkan CMNet Üyesi

  özellikle bayan arayanlar çok büyük ihtimalle telefonlara da baktırıyorlardır, özellikle tat firmalarında mühendisin telefonu "..... geri dönüşüm, buyrun " demeye yarıyor. (tat'ta çalıştım ordan biliyorum)
   
  Ercan Selvi bunu beğendi.
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Mühendislik erkek mesleği değil ama bir değerlendirme yapacak olursak erkeklerin mühendisliğe eğilimli olma yüzdesi kadınlardan daha fazla.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Meslekte ayrımcılık olmaz..mühendislik akıl işidir. Kafasını çalıştıran her insan mühendislik yapabilir, kaldı ki bayanlara yakıştırılan bir çok işte de erkekler daha iyi olabiliyor (örn; aşçılık)
   
 6. Merve Özkan

  Merve Özkan CMNet Üyesi

  bir mühendiste aranan en önemli özellik bence kıvrak zeka. yani acil durumlarda ortamı toparlayabilecek (düzeltebilecek) yeteneği olması.
  onun haricinde kendim açımdan düşünüyorum emrimdeki adamlar benden büyük ve senelerdir burdalar. ilk geldiğim zamanlar beni bir türlü kabullenemediler hem kendilerinden küçük hem de bayandan emir almak istemediler, bu cuma buraya geleli tam 1 yıl olacak. şimdi şöyle bi düşünüyorum da onlarla aramız çok iyi bir dediğim iki olmuyor yani beni kabullendiler.
  demek istediğim şu ki , insanlara nasıl davranman onlarla nasıl iletişim kurman gerektiğini bilirsen ve bir de öğrencilik zamanlarında kendini yetiştirirsen bu işin kızı erkeği yok bence.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Elbette fazla olur, kızlarımızı okula göndermeme mantığı devam ettikçe neden olmasın değil mi Ahmet Bey ? ya da kızım mühendis olup da ne yapacaksın ? diyen ailelerin olduğu sürece. Elbet herkesin ailesinde öğretmenlik bayan işi, mühendislik erkek işidir, diyen olmuştur ;)
   
 8. :ckskc:
   
 9. :hrkbuya:
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Doğru söylüyorsunuz Zeynep Hanım, ancak kızlarla erkeklerin okuma oranları eşit dahi olsa yine de dediğim oran fazla çıkar bana göre :)
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Dediğimi yanlış anlayıp durmayın mühendis bayanlar :)) Genel olarak toplumuzda kadınlarda mühendisliğe eğilim yok diyorum istemiyorlar içlerinden gelmiyor :)))
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Haklısınız, zaten fazla, ben ironi yaptım sadece :hhhhhh:
   
Mühendislik erkek mesleği mi? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evrensel erkek gerçekleri

  1) Bu konu hakkında konuşmak yerine çözümü düşünerek bulmak istiyorum. 2) Aklımda ne olduğunu sorduğunda ben ‘hiçbir şey’diyorsam, gerçekten bunu kastediyorum. 3) Çişini yaparken tuvaletin kapısını kapatırsan çok memnun olurum. Evet, kendi aramızda rahatız ama bu kadar da rahat olmak zorunda mıyız? 4) Komple sir ağda mı? Severim… 5) Arkadaşlarımın önünde hayatımın sonuna kadar...
 2. Erkek Dediğin.

  Gelen istekler üzerine:) Erkek Dediğin, Seni Elinin Tersiyle değil Avucunun İçiyle Kavrayacak. Bileceksin Ki Emin Ellerdeyim, Başkası Tutamaz Elimi Böyle. Rahat Olacaksın Yanında, Çok Konuşmayacak, Beynini Didiklemeyecek. İnce Olacak; Seni Senin Kadar Düşünecek. Erkek Dediğin, Sen Onu Merak Ettiğinde Kendisine Hesap Soruluyor Havalarına Girmeyecek. Senin İnceliğine Karşı...
 3. Kadın - erkek ilişkileri

  erkek: Selma horluyorsun! kadın: Ama sen de horluyorsun erkek: zaten bütün sorun da burda selma. hayatım boyunca ne yaptıysam sen de aynısını yaptın. benimle aynı okullarda okudun. benimle aynı mesleğe sahip oldun. benimle aynı gün evlendin hatta benimle evlendin. balayında bile aynı yere gittik ya. hep beni taklit ettin.hiç kendin olmadın selma hiç kadın: bitti mi? erkek: evet kadın: o zaman...
 4. Erkek diliyle yemek tarifleri

  1.Domatesli Biberli Yumurta: Büyükçe bir tavaya yağ domates ve biber bir şarkı açıyoruz. Şarkı bitmek üzereyse yumurtaları eklemenin zamanı gelmiş demektir. Yumurtaları kırıp şarkıyı kapatıyoruz. Pişmiştir herhalde ocağın altını söndürelim. 2.Makarna: Bir tencere dolusu sıcak suya makarna poşetini boşaltip maç izlemeye başlıyoruz.ilk yarının ortalarına doğru kalkıp altını...