Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Musluk Suyu Tehlike Saçıyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptandı...

  Sağlık Bakanlığı Laboratuvarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Kimya Mühendisleri Odası'nda yapılan basın açıklamasına göre sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde.

  Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İbrahim AKYÜREK ve II. Başkanı Erkin ETİKE bugün Oda merkezinde yaptıkları basın toplantısında yaptıkları açıklamada Ankara'nın şebeke suyundaki Alüminyum miktarının olması gerekenin üzerinde olduğunu kaydetti. Yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

  Sağlık Bakanlığı Laboratuvarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde. Merkez ilçelerin hemen hemen tümünde saptanan kirlilik bir aydır sürüyor. Sağlık Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi derhal önlem almalıdır.

  Kimya Mühendisleri Odası (KMO) şebeke sularının kalitesini ve insan sağlığına olası olumsuz etkilerini incelemek üzere sürekli çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar sırasında son günlerde Ankara'nın sularındaki alüminyum miktarının yükseldiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ankara'nın şebeke sularını düzenli olarak takip eden Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı yaklaşık bir aydır süren bu kirliliği saptamış bulunmaktadır. En fazla 200 µg/L (mikrogram bölü litre) olmasına izin verilen alüminyum miktarı 22.06.2012 tarihli raporlara göre aşağıdaki gibidir:

  Çankaya'daki bir noktada : 838.31 µg/L
  Yenimahalle'deki bir noktada : 518.58 µg/L
  Mamak'taki bir noktada : 884.81 µg/L
  Etimesgut'taki bir noktada : 611.87 µg/L

  Bundan bir hafta sonra aynı noktalardan odamızca alınan numunelere yaptırdığımız analizlere ait 03.07.2012 tarihli resmi raporlardaki değerler de şöyledir:

  Çankaya'daki noktada : 276.62 µg/L
  Yenimahalle'deki noktada : 244.10 µg/L
  Mamak'taki noktada : 277.74 µg/L
  Etimesgut'taki noktada : 246.25 µg/L

  İçme-Kullanma sularının kalitesi, 17.02.2005 tarihli ve 25730 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre denetlenmektedir. Bu yönetmelikte alüminyum için belirlenen sınır değer 200 µg/L'dir. Yönetmeliğin 11. maddesine göre:

  “Parametre değerlerinin ya da şartlarının ihlali halinde, bu ihlalin insan sağlığı için herhangi bir risk oluşturup oluşturmayacağı değerlendirilir. İnsan sağlığını korumak amacıyla gerekli olması halinde su kalitesini iyileştirmek için gerekli düzeltici önlemler alınır. Düzeltici önlemlerin alınmasını gerektiren ihlalin ciddi boyutlarda olması durumunda tüketiciler bilgilendirilir.”

  Sınır değerin aşıldığı resmi raporlarla saptanmıştır. Bu aşımlar yaklaşık bir aydır sürmektedir. Sınır değerin dört katını aşan miktarlardaki alüminyumun insan sağlığı için tehlikeli sonuçları olabilir. Yüksek miktardaki alüminyumun özellikle sinir sistemi hastalıklarına yol açabildiği bilinmektedir. Ayrıca çocuklarda hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü gibi ciddi sonuçları olabilmektedir. Kronik böbrek rahatsızlığı olanların durumlarını kötüleştirdiği bildirilmektedir. Ayrıca vücutta alüminyum birikmesinin çeşitli kemik hastalıklarına, eklem ağrılarına, kanda eritrosit yapımında bozulmaya ve bağışıklık sisteminde hasara yol açtığı saptanmıştır.

  Bu nedenle Sağlık Bakanlığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesini sudaki alüminyum kirliliği hakkında açıklama yapmaya davet ediyoruz. Ankaralılara temiz ve içilebilir suyu sağlamak Ankara Büyükşehir Belediyesinin görevidir. Yetkililer tatmin edici bir açıklama yapana kadar ve sudaki alüminyum değerlerinin normale döndüğünü ilan edene kadar Ankaralılara musluk suyu içmemelerini öneriyoruz.

  Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

  TMMOB Kimya Mühendisleri Odası
  Ankara Şubesi Yönetim Kurulu"
   
 2. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş Mevzuat Grubu

  aliosmanyayla "damacanadan su içmeyin " konunuz olduğu için etiketlemek istedim umarım rahatsızlık vermemişimdir. şebeke sularına nasıl güvenebiliriz
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  kirliliği kesin olmadığı sürece demiştim.ben hala sözümdeyim.
   
Musluk Suyu Tehlike Saçıyor konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

  Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
 2. Çöplük koku değil, ışık saçıyor

  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Hamitler Katı Atık Depolama Alanı'nda oluşan metan gazından elektrik üretme projesinde enerji elde edilmeye başlandı. Proje kapsamında saatte 4 bin 800 kilovat elektrik üretimi sağlanırken, yaklaşık 25 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayan çöplük artık koku değil, ışık saçmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi, katı atıkları da ekonomiye kazandıracak...
 3. Zehir saçıyor

  [COLOR=#2e2e2e]Toprağa gömülü radyasyonlu atıklar çevreye zehir saçıyor. [COLOR=#2e2e2e][FONT=Helvetica][COLOR=blue]İZMİR, (DHA) [COLOR=#2e2e2e]03.12.2012 16:56 [COLOR=#2e2e2e] [COLOR=#2e2e2e][FONT=Helvetica][COLOR=blue][COLOR=#2e2e2e]İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde 1940 yılında 70 dönümlük arazi içinde kurulan 70 yıl burada faaliyet gösterdikten sonra 2 yıl önce Torbalı İlçesi'ne taşınan...
 4. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

  merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...
 5. Musluk suyu arıtma sistemleri

  Merhabalar ; İhlas ,amway vb yerlerde satılan ve 1000 tl üzerindeki musluk suyu arıtma cihazları hakkında bilgi verebilecek varmı ?? Bu cihazları almak nekadar sağlıklı? nekadar doğru? Yardımcı olursanız sevinirim.