• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nasıl zam istemeli?

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Merhaba Arkadaşlar,

İş yerimizde zam isterken nasıl bir konuşma yapmamız gerekir? Örnek teşkil etmesi adına daha önce konuyla ilgili görüşme yapmış arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.

yani zaten tecrüben yoksa az maaşla çalış tecrübe edin mantıgı var bu oldugu sürece bizim mühendislerimizin 500 tl ile çalışması çok normal ha inanmayan olabilir ama evet şuan 500 tl alan var neden? tecrübe içinmiş ..

ha aile şirleti tabiki ön yargılı olmayalım ama öyle şirketler varkii... olmasa daha iyi aslında aile şirketinden kastım oydu.
işte her şirkette amir olmuyor direk müdüre bağlı oldugun oluyor ama ne kadar da öyle de böylede desek bu bahsettiğim şirketler neyse odur.

2 kuruş 5 kuruş muhabbetinde şunu kastettim
2 kuruş kendi memlekenti 2 kuruştur
ama 5 kuruş başka memlekete gidince kira-elektrik eşya cart curt derken 2,5 belki 3 e denk gelir
2kuruşlada ahım şahım yaşaamıyordun 5 kuruşlada onu kastettim :D
anlatabilmişimdir umarım

Yokluğunuzun şirkete zarar vereceğeni düşünüyorsanız, işverende sizi kaybetmek istemez. Çünkü sıfırdan gelecek olan eleman, işi öğrenecek, işe hakim olacak vs derken 2-3 ay kaybeder. Ben düşüncem yumuşak bir giriş yaparak sonucu sert kapatmaktır. İşinde mutlu olduğunu sana neler kattığını, uzun vadede nasıl bir planı olduğunu vs anlatarak manevi mutluluğun yanında maddi mutluluğa henüz erişemediğini işverene yansıtmak. Kabul görmese bile iş yelpazemiz çok geniş başka bir firmaya kolayca geçebilirsiniz.

Ne kadar maaş alacağınızı bilmediğiniz bir işe başlar mıydınız? İstisnai durumlar dışında bu soruya en mantıklı cevap -Hayır olurdu. Peki bir yıl sonra alacağınız maaşın miktarını bilmediğiniz bir işe neden giriyorsunuz? Bir yıl çalışayım da gerisine bakarım mı diyorsunuz, yoksa nasılsa bir yıl sonra yeni bir işe başlarım- yeniden bu konu gündeme gelir mi diyorsunuz? İşe başlamadan önce nasıl alacağınız maaşı soruyorsanız her yıl maaşınızda ne kadarlık bir artış olacağını da önceden konuşmalısınız. Miktar veya % olarak aşağı yukarı bir değer belirleyin ve bunu işe alınma sırasında belirtin. Yıl sonu geldiğinde patronunuzdan zam istemek yerine hatırlatmak durumunda karlısınız. Ve bu konu önceden konuşulduğu için ezilip büzülmek, kara kara düşünmek zorunda da kalmazsınız. Belki alacağınız zam miktarı konusunu tekrar görüşmek zorunda kalırsınız o kadar. Mühendisiz hesap ve planlamak bizim işimiz. Sadece günü kurtarmayın yarını da kurtarın!(Son cümle atasözü gibi oldu ama durum cidden böyle Yeni bir işe başlayacak arkadaşlara tavsiyem budur.

İste dogru soylemisin ama senin bu soyledigin kurumsal bir sirkette mevcut obur taraftabaksriz ayarlariz vs cumlelerle karsilasilir ;-)

@melyun
Bunun kurumsallıkla bir ilgisi yok ki. Bu durum hangi şirket olursa olsun kendinize ve niteliklerinize olan güvenle ilgili. Ve bir de tabi kendinize olan saygıyla.

@Serap Töre Çelik

Serap Hanım, sanırım aynı bahsettiğinize çok yakın bir yerde işe başladım. :hhhhhh: Daha ilk ayımı anca dolduracağım için böyle bir beklentim ve talebim yok tabiki fakat geleceğime ışık tutması ve kafamda bazı şeylerin şekillenmesi açısından sizin ulaştığınız son noktayı çok merak ettim. Yazınızın üzerinden 1 yıl geçmiş bu süreçte bahsettiğiniz görüşmeyi yaptınız mı?Nasıl tepkiler aldınız? o_O Bu konulardaki fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim :)

@Çağatay Atay

Çağatay Bey,

İşiniz hayırlı olsun :) öncelikle başlangıç için bence iyi bir iştesiniz, eğer aynı tarzdaysa :)
Ben konuşmamı yaptım yıl dönümünde ve beklentimi de söyledim. Onlara biraz fazla geldi ve benim talebimden daha düşük bir maaş öngördüklerini ifade ettiler sonuçta da, İzmir piyasasına göre standart bir rakam da anlaştık. ama eğer ben ne kadar istediğim konusunda ısrarcı davranmasaydım, muhtemelen kendi belirledikleri fiyatı vermek isteyeceklerdi. ve sonrasında anladım ki, daha yüksek bir rakam söyleseydim, kendi istediğim fiyata maaşımı getirebilirlerdi. Ben samimi davrandım ve onlarda netice de işveren illa ki daha az vermekte isteyecek ki dediğim gibi bizim işyerinin sürekli işi olmuyor proje bazında iş yapılıyor. Ama zaten eğer benim işime ve bana güvenleri olmasaydı ve beni kaybetmek önemli olmasaydı, talebimi önemsemez ve kendi istedikleri fiyatta çalışmamı isterlerdi. En son kabul ettiğim maaş da sonrasında arttırılmak ve istediğim fiyata getirilmek üzere diye anlaşıldı.

Size başarılar diliyorum,