Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

'naylon poşet kullanmayın'

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, naylon poşet yerine doğa dostu biyobozunur poşetlerin kullanımını sağlamak için üreticileri, marketleri ve vatandaşları teşvik edecek.

  Bakanlık olarak bu poşetlerin sponsorluğunu yaparak üreticilere ve marketlere destek vermeyi planladıklarını ifade eden Baş, ''Marketler naylon poşetleri parayla alıyor. Biyobozunur poşetlerin fiyatı, normal poşetlerin iki katı kadar. Market mesela 100 bin liralık poşet aldığında, bunun belli bir miktarını Bakanlık olarak karşılayıp, teşvik edici noktada olacağız. Dolayısıyla da rakamlar aşağıya düşmüş olacak'' dedi.


  Vatandaşların biyobozunur poşetleri 20-30 kez kullanabileceğini, isterlerse yıkayabileceğini belirten Baş, doğadan uzun süre yok olmayan naylon poşet yerine doğa dostu bu poşetlerin kullanılması için de bazı önlemler almayı planladıklarını dile getirdi.
  Bu kapsamda tüketicinin biyobozunur poşetleri marketlerden bedava alabileceğini anlatan Baş, şunları kaydetti:

  ''Plastik poşet alanlara da bedel koyalım diyoruz. Plastik poşet, Avrupa'nın tümünde ve Türkiye'deki bazı büyük marketlerde parayla satılıyor. Ancak vatandaş biyobozunur poşeti bedava alacak. İllaki plastik poşet isterse onun bedelini ödeyecek. Bu yönde bir planlama yapıyoruz.

  İnsanlar belli bir alışkanlık edindikten sonra bu poşetleri kullanmaya devam edecek, markete giderken yanında götürecek. Bizim özellikle gayret göstermemize gerek kalmayacak. Bunun çok hızlı kabul göreceğini düşünüyorum.''

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25420248/#storyContinued
  haber.jpg
   
 2. Servet Yortumluk

  Servet Yortumluk CMNet Üyesi

  Dünyada ilaçtan nemalanan patronlar, kendi yandaşlarına şöyle demişlerdir ; Naylon ile insanlara yapacaklarımız bitti, yeni bir masal ile insanları avutarak rant kapımızı aralık tutalım, bir süre de kağıttan bu saltanatımızı sürdürelim, nasıl olsa bu nesil gider yeni nesile de aman ha kağıt yapıştırıcılarındaki şu madde zararlıdır.
  Al sana para kapısı bitmeyen kaynak, insan ırkı,
  Dürüst çalışana selam , aykırı çalışana lanet olsun,
  Kazasız günler dilerim,
   
  hazeldogan bunu beğendi.
'naylon poşet kullanmayın' konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kadıköy'de plastik poşet yasağı başladı..

  İSTANBUL - Kadıköy'de bir devri kapatan uygulamanın tanıtım toplantısında Belediye Başkanı Selami Öztürk manken Tülin Şahin ile birlikte kameraların karşısına geçti. Kadıköy'deki kampanyanın sloganı ''Plastik torbaya hayır, çevre dostu torba kullanıyoruz'' oldu. Bugünden itibaren ilçede plastik poşet kullanımı yasaklanırken, çevre dostu bez, kağıt torba veya file kullanılacak. Manken Tülin...
 2. "Plastik poşet kullanma"

  Prof. Dr. İbrahim Peker, plastik poşetlerin kimyasal çözünmesiyle toprak ve suya zehir karıştığını belirterek, bu mikroskobik zehirli parçacıkların besin zincirine girdiklerini bildirdi. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Peker, plastiklerin, petrol veya petrol türevlerinden üretildiğini söyledi.Plastik ambalajların son derece...
 3. plastik poşet ve alışveriş poşeti

  Arkadaşlar yönetmelikte plastik poşeti ambalaj olarak kabul ediyoruz.Alışveriş poşeti sanki metalden yapılıyor yada benzeri bir malzemedende onu ambalaj saymıyor.Ozaman neden kaynakta ayrı toplamada hala poşet uygulaması var kaldırılsın hiçbiyerde olmasın.Yönetim planlarındada istenmesin.
 4. Naylon poşet tarih olacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, naylon poşet yerine "biyobozunur" poşetlerin kullanılması için çalışma başlattı. ANKARA - Esra Altınmakas/Duygu Can Naylon poşet yerine doğada kısa sürede kendiliğinden yok olan biyobozunur poşetlere, sağlığa ve çevreye zarar vermeden üretilmesi için de standart getirilecek. Biyobozunur poşetler, ilk olarak market ve pazarlarda kullanılacak....
 5. Naylon hurda atık bildirimi

  ambalaj atığı bildirim sisteminde girişleri bildireceğim de bu naylon hurda atıkları hangi grupta belirteceğiz